Go to ...
Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Oy yeri öğrenme ve Sorgulama


Referandumda nerede oy kullanacağım? nerede oy atacağım? Ak Parti,  CHP, MHP- Nerede oy kullanacağımı bilmiyorum diyenler buraya gelsin lütfen. Biliyorsunuz ki ülkemizde ciddi manada önemli gelişmeler meydana geldi. Dün itibariyle de Anayasa değişikliği için 18 madde Meclisten 339 oy ile kabul edilerek geçti. Peki bunun anlamı ne oluyor? 339 sayısı maddeler için yeterli midir? Bu sayı maddelerin hayata geçirilebilmesi için yeterli değildir.

REFERANDUM GELİYOR

Lakin Anayasa değişiklik maddelerini halka götürmek için yani referandum için yeterlidir. Anlayacağınız önümüzdeki günlerde Bir Referandum bizi bekliyor. Halk olarak geleceğimizi oylayacağız. Bu açıdan Yazımızın devamında, anayasa değişikliğine ufak bir şekilde değineceğiz. Genel anlamda ne getiriyor ve ne götürüyor. Ardından ise Nerede oy kullanabilirsiniz? Herhangi bir siyasi partiye üye misiniz?  sorgulanır? sorularını Cevaplandırmaya çalışacağız.

Malumunuz Anayasa maddelerinin geçmesi için Ak Partinin ve MHP’nin ortak bir tavır sergilemesi ve anlaşmaya varması sonucu gerçekleşti. Dolayısıyla bu iki partinin yaklaşımı referandumda evet demek olacak. Lakin CHP buna karşı durdu. Doğal olarak CHP’nin yaklaşımız da hayır olacaktır. Peki referandumla neyi oylayacağız? Hadi şimdide bu maddelere genel bir bakış yapalım.

REFERANDUMLA YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ

Yapılan değişiklikler ile artık millet vekili seçilme yaşı 25’ten 18’e indiriliyor. Ayrıca Cumhurbaşkalığı ve genel seçimler 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Buna göre bir sonraki seçim tarihi 03.11.2019 olarak gözüküyor. Millet vekili sayısı da 550’den 600’e yükseltiliyor. Meclis üye sayısının 5’te3’ü seçimi yenileme kararı ile seçim kararı alabilirler. Cumhurbaşkanı ve TBMMbir birlerini karşılıklı olarak fesh edebilme yetkisi tanınıyor.

MGK’da artık Jandarma genel komutanı yer almayacak. Cumhurbaşkanı başkanlığında Cumhurbaşkanı yardımcıları, Dışişleri İçişleri, adalet ve savunma  Bakanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı ve Kara, Hava ve Deniz komutanları da yer alacak. Cumhurbaşkanına 6 ayı geçmemek şartıyla OHAL ilan etme yetkisi veriliyor. Ayrıca Seferberlik yetkisi de veriliyor. Bunun dışında cumhurbaşkanı seçilen kişinin partiyle ilişiği kesilemeyecek.

Cumhurbaşkanlığı seçilme şartlarından birisi olan doğuştan Türk vatandaşı ibaresi Türk vatandaşı olarak değiştirildi. 40 Yaşını doldurmuş, yükseköğrenimini yapan ve millet vekili seçilme şartlarını yerine getiren kişiler Halk tarafından seçilerek cumhurbaşkanı olabilirler. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcılarını ve Bakanları atayabilecek. Askeri yargıda kaldırılıyor. Disiplin mahkemeleri haricinde askeri mahkeme kurulamıyor.

Ancak savaş hallerinden askerlerin görevi ile ilgili askeri mahkeme kurulabilecek. Askeri yargı üyelerinin Anayasadan çıkarılması ile üye sayısı da 15’e iniyor. Bu arada HSYK’nın adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştiriliyor ve üye sayısı da 13’e çıkarılıyor. Yazılı soru önergelerine de 15 gün içerisinde cevap verilebilecek. TBMM belirli bir konuda meclis araştırması yapabilir. Millet vekilleri yazılı soru sorabilir tarzında denetim düzenlemeleri de var.

REFERANDUM DA OYUMU NEREDE KULLANACAĞIM? NASIL SORGULAR VE ÖĞRENİRİM?

Referandumda da nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsanız, bunun iki farklı çözüm yolunun olduğunu söyleyerek yazımzıa devam etmek istiyorum. Birinci sırada muhtarınız ile görüşebilirsiniz. Zaten muhtarınız oyunuzu nerede kullanabileceğinize dair size imzalı ve mühürlü bir belge verecektir. Yok ben Muhtarla uğraşamam derseniz de nerede oy kullanacağınızı online olarak sorgulayabileceğiniz bir sistem var. Oda Yüksek Seçim Kurulu Yurtiçin Sorgulama sayfasıdır.

Bu sayfaya ulaşabilmek için tarayıcınız her ne olursa olsun (Chrome, Firefox, Explorer vb.) buraya secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp yeşil renk ile yazılı linki yapıştırıp ve ilgili sayfanın açılmasını sağlayınız. Burada yapmanız gereken şey çok basit. Nüfus cüzdanınızda yer alan kimlik bilgilerinizi giriniz ve kodunuzu da girdikten sonra sorgula butonuna basın. İşte bu kadar basit. Eğer adınız başka bir ilde çıkıyorsa ikametgahınız ile ilgili bir sıkıntı var demektir.

Bunu da biran önce düzeltmek için Ya muhtarınız ile iletişime geçin yada direkt olarak nüfus dairesine gidiniz. Ümidimiz sandıktan çıkacak olan sonucun hayırlı ve uğurlu olması. Sonuç itibariyle biz bu maddelerin kararını vereceğiz. Aklınızla düşünerek en iyi kararı vereceğinizden eminiz. Yapmanız gereken sandıklara gidip fikrinizi beyan etmek.

SİYASİ PARTİDEN GÖREV VERDİLER AMA ÜYE MİYİM? NASIL SORGULARIM?

Herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı öğrenebilmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet ile Yargıtay Başlığı altında bulunan siyasi parti üyeliği yönlendirmesinden bunu öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz Turuncu renk ile belirttiğimiz linki turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula tarayıcınıza yapıştırarak e-devlet’in ilgili sayfasına ulaşabilir ve siyasi partiye üye misiniz? değil misiniz? öğrenebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Öyle umuyorum ki referanduma dair bir çok konuda yeterince bilgi sahibi olabildiniz. Nasıl başvuru yapacağınızdan, Anayasa değişikliğine kadar bir çok bilgide sunmuş olduk. bir yazıda buluşmak dileğiyle hoşça kalın.

BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kolay Para Kazanma Yolu Dolar ve Euro’ya Yatırım Yapma

Ziraat Bankası Emekli Sandığı SSK ve Bağkur Maaş Ödeme Günleri

Acele Edin! KOBİ’lere KGF 50 Bin Lira Nefes Kredisi Başvuruları başladı

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Edevlet

e-devlet ile YSK Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama

tc no ile seçmen kaydı sorgulama, nerede oy kullanacağım,  e-devlet seçmen yüksek seçim kurulu seçmen kaydı sorgulama,- Maşallah ülkemizde seçimlerin adı arkası kesilmiyor. Belediye seçimleri bitiyor, genel seçimler başlıyor. Genel seçimler bitiyor birde Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu defada başlıyor. Ha birde Arada yapılan referandumlarda var. Durum böyle olunca da seçimlerde sıklıkla yapılıyor. Örneğin önümüzde bizleri bekleyen

e-devlet ile emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır ?

e-devlet, tc no ile, ne kadar emekli maaşı alıyorum nasıl öğrenebilirim?- En fazla sorgulama yapılan alanların başında emekliler geliyor. 11 milyon gibi sayısal bir güce sahipler. Herkes emekli olmanın hayalini yapıyor. Yeter artık 30 yıldır çalıştığım deyip, şartlarını yerine getirenler, artık  huzurlu ve stressiz bir yaşam geçirmek için emekliye ayrılıyorlar. Emeli olduktan sonra da kendine

e-devlet sgk hizmet dökümü nasıl sorgulanır

e-devlet tc ile ssk hizmet dökümü sorgulama sgk hizmet dökümü alma- Sevgili okurlarımız, en çok ve en fazla sorgulanan konuları cevaplandırmaya devam ediyoruz. Ülkemizde milyonlarca kişi çalışıyor ve sigortası yatıyor. En azından yattığını ümit ediyor. Lakin bazı işverenler ise bu duruma pekte fazla aldırış etmiyor. Bundan dolayı da işçilerin de kendi haklarına sahip çıkmaları gerekiyor. Özellikle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin