Go to ...
Kredisi Devam Eden Araç Nasıl Satılır?


Kredisi devam eden arabayı satmak, kredisi devam eden araba nasıl satılır?- Kredi ile alınan araba satılır mı tarzı sorularınızın olduğunu biliyoruz. Bir çok kimseler bu soruları merak ediyorlar. İşin doğrusu internette de doğru düzgün verilmiş bir cevap yok. Hep form sitelerinde dönen bazı cevaplar var. Bizlerde aklınıza takılan soruları cevaplandırabilmek adına kredisi devam eden arabanın satışı nasıl gerçekleşitirilir konulu yazı sizlere sunmak istedik.

KREDİSİ DEVAM EDEN ARABANIN SATIŞ İŞLEMLERİ

Arabalar hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Bundan dolayı da gerekirse kredi çekerek hayalimizde arabayı alıyoruz. Lakin bazı zamanlar işlerimiz yolunda gitmiyor ve aldığımız taşıt kredisini ödeyemez hale geliyoruz. Yada aldığımız arabanın modelini yükseltmek istiyoruz. Bundan dolayı da kredisi devam eden arabayı satmak istiyoruz. Bu sayede de hem kalan borcumuzu ödemek hemde elimizde kalan parayla da işimizi görmek istiyoruz.

Lakin daha öncede böyle bir durum başınıza gelmediğinden ne yapmanız gerektiğini ve hangi yola başvurmanız gerektiğini de pekte fazla bilmiyorsunuz. işte tamda bu noktada bizim yazımız devreye giriyor ve sizlere yol gösteriyor. Yazımızın devamında hangi yollar ile arabanızı satabileceğinizi sizlere açıklamaya çalışacağız. Bunun için 3 yol ve yöntem bulunuyor. Dilerseniz ilk maddeyle yolumuza devam edelim.

ARAÇ SAHİBİNİN BORCU KAPATMASI

Sizlerde aracınızı satmak istiyorsanız arabanızın borcunu öncelikle kapatmalısınız. Zira araç üzerinde ipotek yada rehin olduğundan borcu kapatmadan arabanın satışını gerçekleştiremezsiniz. Şöyle düşünebilirsiniz; borcu devam eden aracın kullanımı size ama mülkiyeti bankaya ait oluyor. Bundan dolayı da kredisi devam eden arabanın satışında en baş ağrıtmayan yöntem; araç sahibinin aracın tüm borcunu ödeyerek rehinini kaldırmasıdır. Bundan sonrada aracı istediği kişiye satabilir.

ARACIN BORCUNU SATIN ALAN ÖDEMEYE DEVAM EDER

Arabanızın 10 bin lira borcu kaldı ve 40 bin liraya satmak istiyorsunuz. Alan kişi bankanın da onayını alarak size 30 bin liranızı öder ve kalan 10 bin liranın taksitlerini kendisi öder. Yani satın alan kalan borçları gününde öder. Bunun içinde aranızda bir resmi anlaşma yapmanız gerekir. Bu yolda farklı bir sistem. Yalnız buna çok fazla girilmiyor. Genelde 1. anlattığımız ve şimdi anlatacağımız yol tercih ediliyor. Dilerseniz. 3. yolu inceleyelim.

ARACI SATIN ALAN KİŞİNİN BORCU KAPATMASI

Bu yol ve yöntemde oldukça fazla kullanılıyor. Arabayı satacak olan kişi ve satın alan kişi karşılıklı güven duygusu ile hareket ederler. Bir notere gidilir ve arabanın bankaya kalan borcunun ödenmesi karşılığında, aracın satışını gerçekleştirieceğinizi belirtirsiniz. Bunu noter onaylar ve bankaya beraberce gidersiniz. Arabayı satın alacak olan kişi arabanın üstü olan parayı size verir. Bankada da kalan borcu kapatır. Bu sayede de 1 gün içerisinde rehin kalkmış olur.

Rehin işlemi kalkan arabanın da bu sefer devrini almak için notere gidilir. Unutmayın ki araba satışlarının gerçekleşmesi için noter satışının da gerçekleşmesi gerekir. Bu arada ilk noter anlaşması yaptığınızda kaç gün içerisinde satışı üzerinize alacağınızı da belirtin. Bunun dışında noter giderlerini kimin ödeyeceğini de en balta belirtin. Bu şekilde banka tarafından ipotekli arabaların atışı gerçekleştirilebiliyor.

Sevgili dostlarımız, bugün sizler için kredisi devam eden arabanın nasıl gerçekleştirilebileceğini anlatmaya çalıştık. Öyle umuyorum ki bu konu ile akıllardaki soru işaretlerini de kaldırmış olduk. Bir çok insan bu konuyu merak ediyordu. Kaliteli, doğru ve güncel kredi haberleri için bizi okumaya devam edinin.

LÜTFEN BU YAZIYI İLGİLENEN ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE BEĞENİP, PAYLAŞIR MISINIZ? 

Banka Kartına Taksit Yapılır Mı?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin