Go to ...
Kredi Skoru Nedir? Nasıl Artırılır?


Kredi skoru nedir? Kredi skoru nasıl öğrenilir ve sorgulanır? Kredi Skoru düzeltme- Binlerce insan kredi skorunun ne olduğunu merak ediyor. Durmadan reklamlarda dönüp duruyor ama  çok ta fazla bilgi sahibi değiliz. Ancak kredi için bankaya gittiğimizde karşımıza çıkıyor. Pekte fazla anlamıyoruz ama banka memurunun şu sözünü iyi hatırlıyabiliyoruz; Kredi skorunuz düşük, bundan dolayı kredi veremiyoruz. Yada kredi skorunuz düşük, ancak yüksek faizle kredi alabilirsiniz.

KREDİ SKORU GENEL AÇIKLAMA

Kredi skoru da nedir? Kredi çekme durumumuz neden kredi skoruna bağlıdır? Kredi skorumu nasıl öğrenirim ve kredi skorumu nasıl artırabilirim? Bu sorular sizlerinde aklında koskocaman bir soru işareti olarak yer alıyorsa doğru yazıdasınız diyebiliriz. Bu soruların hepsini sizler için sade ve anlaşılır bil dil ile anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz Kredi Skoru Nedir? sorusu ile yazımıza devam edelim.

KREDİ SKORU NEDİR?

Kredi skorunun diğer adı Kredi Notudur. Kredi kayıt bürosu findeks tarafından bu puan sizlere verilmektedir. Sizin bankacılık adına yaptığınız tüm işlemleri anında kayıt altına alır. Bankanın istediği gibi bir müşteri olursanız kredi notunuzda yüksek oluyor. Eğer borcunu ödemeyen bir kişyseniz de kredi skorunuz düşük oluyor. Esasen Kredi skoru ile banka müşterileriniz bir nevi ödüllendiriyor. Yüksek kredi notuna düşük kredi verme olayı da buna örnek olarak gösterilebilir.

Kredi skoru 0 ile 1900 puan aralığında değişiyor. İyi bir Kredi skoru 1500 puandan başlamaktadır. Findeks bunu 5 kategoriye ayırmaktadır. Bunlar Çok Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok iyi olarak gruplandırılmıştır. İyi ve Çok iyi olanların işi çok kolay.

KREDİ SKORU NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi skorunuz findeks tarafından verildiği için, yine findeks tarafından da öğrenilebilmektedir. Bunun için findeks ana sayfasına girmelisiniz. Sayfanın orta bölümünde bir ölüm var. Bu bölüme Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girmeniz gerekiyor. Ardından da kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi bu işlemin birde bedeli olduğunu unutmayın. 4 TL + KDV’ye mal olacaktır. Dilerseniz BURADAN findeks’e ulaşabilirsiniz.

KREDİ SKORUM DÜŞÜK ÇIKTI NASIL ARTIRABİLİRİM?

Kredi skorunuzu artırmanın en önemli yolu bankaya olan kredi ve borçlarınızı zamanında ve günü geldiğinde ödemelisiniz. Varsa banka senetleri ve çekleriniz de zamanında ödemelisiniz. Banka bu şekilde olan müşterileri baş tacı yapar. Bundan dolayı da  düzenli kredi ve kredi kartı olan kişilerin kredi skoru artar. Bunun dışında çok çok küçük bir kredi çekmeyi deneyin. Bunu da uzun vadeye yayın. Aylık ödeyeceğiniz tutar çok küçük olacaktır.

Bu tutar sizi zorlamaz. ödemelerinizi düzenli yaptığınız findeks kredi skorunuzu da artırır. Kredi kartlarınızı da teke indirin. Çok yüksek limitli taşıma findeks tarafından riskli bir durum olarak görülür. Bunun yerine kredi kartınızın tek ve ödeyebileceğiniz bir limitte olması kredi skorunuzu da artıracaktır. Unutmayın ki borç kapatıp, borç aldıkça ve düzenli ödemeler ile bunu da periyotlara yaydıkça  kredi notu artar.

Ne kadar çok bankacılık iş ve işlemlerini kullanırsanız da kredi notunuz artar. Örneğin bir borcunuz mu var bunu havale  ve EFT ile ödeyin. Yani banka üzerinden gerçekleştiriniz. Bankaya sadık olduğunuz zaman 3 – 5 ay içerisinde kredi notunuzda da anlamlı bir gelişme olacaktır.

Değerli okurlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Artık kredi skorunun ne olduğunu, nasıl öğrenilebileceğini ve nasıl yükseltilebileceğini öğrenmiş oldunuz. Fazlasıyla sizler için kredi skorunu fazlasıyla açıklamaya çalıştık. Güncel kredi ve finans haberlerini takip okuyabilmek için bizi takip etmeye devam ediniz. Bunun dışında aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarımızı da incelemenizi öneririz.

LÜTFEN BU ÖZEL YAZIYI SOSYAL PAYLAŞIM PLATFORMLARI İLE BEĞENEREK, ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİNİ SAĞLAR MISINIZ?

Kredi Hesaplamasında Bilmeniz Gereken Hayati Kurallar

Konut Kredisinde Sigorta Yaptırma Zorunlu Mu?

Kredi ile Yapılabilecek En Uygun Yatırım Fikirleri

Kredi Yıllık Maliyet Oranı ile Gerçek Faiz Oranını Bulun

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin