Go to ...
Kredi Skoru Nedir? Nasıl Artırılır?


skoru nedir? Kredi skoru nasıl öğrenilir ve sorgulanır? Kredi Skoru düzeltme- Binlerce insan kredi skorunun ne olduğunu merak ediyor. Durmadan reklamlarda dönüp duruyor ama  çok ta fazla bilgi sahibi değiliz. Ancak kredi için bankaya gittiğimizde karşımıza çıkıyor. Pekte fazla anlamıyoruz ama banka memurunun şu sözünü iyi hatırlıyabiliyoruz; Kredi skorunuz düşük, bundan dolayı kredi veremiyoruz. Yada kredi skorunuz düşük, ancak yüksek faizle kredi alabilirsiniz.

KREDİ SKORU GENEL AÇIKLAMA

Kredi skoru da nedir? Kredi çekme durumumuz neden kredi skoruna bağlıdır? Kredi skorumu nasıl öğrenirim ve kredi skorumu nasıl artırabilirim? Bu sorular sizlerinde aklında koskocaman bir soru işareti olarak yer alıyorsa doğru yazıdasınız diyebiliriz. Bu soruların hepsini sizler için sade ve anlaşılır bil dil ile anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz Kredi Skoru Nedir? sorusu ile yazımıza devam edelim.

KREDİ SKORU NEDİR?

Kredi skorunun diğer adı Kredi Notudur. Kredi kayıt bürosu tarafından bu puan sizlere verilmektedir. Sizin bankacılık adına yaptığınız tüm işlemleri anında kayıt altına alır. Bankanın istediği gibi bir olursanız kredi notunuzda yüksek oluyor. Eğer borcunu ödemeyen bir kişyseniz de kredi skorunuz düşük oluyor. Esasen Kredi skoru ile banka müşterileriniz bir nevi ödüllendiriyor. Yüksek kredi notuna kredi verme olayı da buna örnek olarak gösterilebilir.

Kredi skoru 0 ile 1900 puan aralığında değişiyor. İyi bir Kredi skoru 1500 puandan başlamaktadır. Findeks bunu 5 kategoriye ayırmaktadır. Bunlar Çok Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok iyi olarak gruplandırılmıştır. İyi ve Çok iyi olanların işi çok kolay.

KREDİ SKORU NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi skorunuz findeks tarafından verildiği için, yine findeks tarafından da öğrenilebilmektedir. Bunun için findeks ana sayfasına girmelisiniz. Sayfanın orta bölümünde bir ölüm var. Bu bölüme Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girmeniz gerekiyor. Ardından da kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi bu işlemin birde bedeli olduğunu unutmayın. 4 TL + KDV’ye mal olacaktır. Dilerseniz BURADAN findeks’e ulaşabilirsiniz.

KREDİ SKORUM DÜŞÜK ÇIKTI NASIL ARTIRABİLİRİM?

Kredi skorunuzu artırmanın en önemli yolu bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ve günü geldiğinde ödemelisiniz. Varsa banka senetleri ve çekleriniz de zamanında ödemelisiniz. Banka bu şekilde olan müşterileri baş tacı yapar. Bundan dolayı da  düzenli kredi ve kredi kartı borcu olan kişilerin kredi skoru artar. Bunun dışında çok çok küçük bir kredi çekmeyi deneyin. Bunu da uzun vadeye yayın. Aylık ödeyeceğiniz tutar çok küçük olacaktır.

Bu tutar sizi zorlamaz. sürekli ödemelerinizi düzenli yaptığınız findeks kredi skorunuzu da artırır. Kredi kartlarınızı da teke indirin. Çok yüksek limitli kredi kartı taşıma findeks tarafından riskli bir durum olarak görülür. Bunun yerine kredi kartınızın tek ve ödeyebileceğiniz bir limitte olması kredi skorunuzu da artıracaktır. Unutmayın ki borç kapatıp, borç aldıkça ve düzenli ödemeler ile bunu da periyotlara yaydıkça  kredi notu artar.

Ne kadar çok bankacılık iş ve işlemlerini kullanırsanız da kredi notunuz artar. Örneğin bir borcunuz mu var bunu  ve EFT ile ödeyin. Yani banka üzerinden gerçekleştiriniz. Bankaya sadık olduğunuz zaman 3 – 5 ay içerisinde kredi notunuzda da anlamlı bir gelişme olacaktır.

Değerli okurlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Artık kredi skorunun ne olduğunu, nasıl öğrenilebileceğini ve nasıl yükseltilebileceğini öğrenmiş oldunuz. Fazlasıyla sizler için kredi skorunu fazlasıyla açıklamaya çalıştık. kredi ve finans haberlerini takip okuyabilmek için bizi takip etmeye devam ediniz. Bunun dışında aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarımızı da incelemenizi öneririz.

LÜTFEN BU ÖZEL YAZIYI SOSYAL PAYLAŞIM PLATFORMLARI İLE BEĞENEREK, ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİNİ SAĞLAR MISINIZ?

Kredi Hesaplamasında Bilmeniz Gereken Hayati Kurallar

Konut Kredisinde Sigorta Yaptırma Zorunlu Mu?

Kredi ile Yapılabilecek En Uygun Yatırım Fikirleri

Kredi Yıllık Maliyet Oranı ile Gerçek Faiz Oranını Bulun

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - kredi notu

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin