Go to ...
Kara Liste Nasıl ve Hangi Bankalardan Sorgulanır? Detaylar İçeride


Kara liste sorgulama, TBB Risk Merkezi Raporu alma- Şimdiye kadar çok şey yazılıp çizildi ama böylesi orijinal bir yazı piyasa da yok. Bilgi dolu ve doğru yönlendirmeler ile karşınızdayız. Şuan toplamda 12,5 milyon kara liste olan vatandaşımız var. Bunlar ne kredi çekebiliyorlar ne de kredi kartı alabiliyorlar. Çoğu ise kara listede olduğunu bile bilmiyor. İşte ihtiyacı olduğunda bankaya gittiğin de acı gerçekle karşılaşıyor. Kredi verilmiyor çünkü bozuk sicil karşısına çıkıyor.

SİCİL AFFI ÇIKARILDI

Bilinçli vatandaşlar kara listesini takip çok iyi yapıyorlar. Hatta dua edenler bile var. Allah’ın bir sicil affı gelse de kendimizi toparlasak diye. Sonunda da 18 ocak tarihinde sicil affı geçti ve onay için Cumhurbaşkanı’nın  imzasına sunuldu. Dilerseniz çıkarılan Sicil Affı ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz. Birde banka ile borcunu ödeyemediğinden sıkıntı yaşayanlar var. Borcu ödemedim ne olacak deyip kulak arkası yapanlar var.

KARA LİSTE SORGULAMANIN YENİ ADRESİ

Sonrasında da kredi alamayınca eyvah kara listede miyim? sorusunu sormadan edemiyorlar. İnternette kara liste nasıl sorgulanır sorusuna cevaben çok eski yazılar çıkıyor. Yani eskiden Merkez Bankasından sorgulama yapılıyormuş. Riskli olanların bilgisi Merkez Bankasına gönderiliyormuş. Ama artık bu iş  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi yapıyor İnsanların risk raporları artık TBB Risk Merkezi tarafından çarçabuk alınabiliyor.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ NASIL ÇALIŞIR?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezini, insanların bankacılık adına verilerinin gönderildiği bir hard disk gibi düşünün. Bankalar, Finansal Kiralama, Faktoring Şirketleri, Finansman ve Varlık Yönetim Şirketlerin müşterilerine ait kredi gibi, çek gibi, kredi kartı gibi senet gibi bilgilerini Risk Merkezine gönderirler. Şahıslar veya şirketlerde kendilerine ait risk bilgilerini rapor halinde alabilirler. Bankacılık adına ne yapmışsanız bu raporda karşınıza çıkacaktır.

Bu raporu Şahıslar ve şirketler öncelikle kendilerine ait çek, kredi, senet ve kredi kartı bilgilerine, ödemelerine, risk durumlarına, şimdiye kadar ödenmemiş banka borçlarına, kaç tane çekinizi ödeyemediğinize vs. ait tüö bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu sayede şirketler bir birlerine güven de tahsis ederler. Al kardeşim benim risk raporum derler. Gördüğün gibi sicili bozuk birisi değilim ödemelerimi her zaman zamanında yapmışım derler ve güvenli bir ortaklık kurarlar.

Peki verilen bu raporun içeriğinde tam olarak neler var? Biraz daha ip ucu verebilir misiniz? Elbette. Sonuç itibariyle size yardımcı olabilmek adına bu yazıyı derledik. Kredi raporunda 3 farklı tür yani başlık vardır. Dilerseniz şimdi de bu başlıklara kısa değinelim;

RAPOR TÜRLERİ

KREDİ RİSK, KREDİ LİMİT VE TASFİYE OLUNACAK ALACAKLAR RAPORU: Aslında bu maddeyi de 3’e ayırmak mümkün. 1-) Detay Rapor, Özet Rapor ve Sorunlu Krediler Raporu sunulur. Burada son on yıla ait kredi, kredi limit ve risk alacaklara dair rapordur. Detaylı bir bilgi sizlere sunulur. Üye adı, şube adı, kredi türü ve limiti anlatılır. ÇEK RAPORU: Burada ise 2009 yılından itibaren çek işlemleriniz sizlere sunulur. Karşılıksız işlem yapıldıktan sonra ödenen çekler,

karşılıksız çekler, şimdiye kadar zamanında ödenen çekler ne varsa karşınıza çıkar. PROTESTOLU SENET RAPORU: Burada da son 5 yıla ait senet bilgileriniz karşınıza çıkar. Ödedikleriniz veya ödemedikleriniz yada protesto gönderilenler, raporda sunulur.

TBB RİSK MERKEZİ VEYA BANKALARA ŞAHSEN BAŞVURU YAPMA

Sizlerde risk raporunuzu merak ediyorsanız, öğrenebileceğiniz bir kaç yol mevcut. Ama ben şimdi anlatacağım yolu tercih ederim. Temiz ve rahat oluyor. Risk raporunuzu istiyorsanız şahıs olarak ya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine yada az sonra belirteceğimiz bankalara uğrayarak temin edebilirsiniz. Ama tabi öncelikle TBB Risk Merkezi ana sayfasına girmeniz gerekiyor. Burada Müşteri Girişi sayfasındaki başvuru formunu dolduruyorsunuz.

Bu formun çıktısını alıyorsunuz. Gerçek kişi ise Nüfus cüzdanınızın aslı yeterli oluyor. Yok şirket adına başvuracaksanız tüzel kişi yetkilisine ait nüfus cüzdanı ve noter tasdikli imza sirküleri, eğer vekil ise vekile ait vekaletnamenin de sunulması gerekiyor. Bu belgeleri alıp yetkili bankalara gidiyorsunuz. Gerekli ödemeyi yapıyorsunuz ve belgeler ile risk raporunuzu alabiliyorsunuz. Yada TBB Risk Merkezine gidiyorsunuz. Oradaki memur başvurunuzu yapıyor.

Sonra başvuru belgenizdeki referans numarası ile ilgili bankalara ödemenizi yapıyorsunuz ve yukarıdaki belgelere dekontu da dahil edip, risk merkezine gidip raporunuzu alabiliyorsunuz.

E-POSTA İLE BAŞVURU YAPMA

Esasen bu yolda gayet basittir ama herkes başvuru yapamıyor. Elektronik imzaya sahip olan kişiler veya şirketler başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Risk Merkezi adresindeki Müşteri Giriş bölümündeki başvuru formunu dolduruyorsunuz. Daha başvuru belgesindeki başvuru referans numarası ile gerçekleştiriyorsunuz. Sonrasında da güvenli elektronik imza ile doldurduğunuz form ile birlikte banka ödeme dekontunuzu basvuru@riskmerkezi.org adresine yolluyorsunuz.

POSTA YOLUYLA NASIL BAŞVURUMU GERÇEKLEŞTİREBİLİRİM?

Bu yolu tercih edenler başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını almalılar. Sonrasında da bu formu noter huzurunda imzalamanız gerekiyor. Sonrasında noter onaylı kimlik belgenizi, risk rapor bedelini ödediğinize dair dekontu, noter tasdikli imza sirküleri, ayrıca bunu vekil yapıyorsa vekaletnameyi de ekleyerek posta ile risk merkezine yollamaları gerekiyor. Merak edenler için Adresi de belirtelim; TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ MERKEZİ Ataşehir/İstanbul Barbaros Mah. Ardıç Sok. Varyap Meridyen F Blok 34746.

YAPILAN VE BAŞVURU YAPILAN BANKALAR
  • ŞEKERBANK
  • HALK BANKASI
  • ZİRAAT BANKASI
  • FİNANSBANK
  • İŞ BANKASI
  • DENİZBANK
  • VAKIFBANK
  • ALTERNATİF BANK

 

RİSK RAPORU ÜCRETİ YANİ HİZMET BEDELİ NE KADAR?

Burada raporunuzu teslim şekliniz ve faturayı talep edip etmeme şekliniz, ücretleri de belirliyor. Dilerseniz şimdide türlerini inceleyelim. Teslim şekli; posta ise KDV dahil 17,25 TL, e-posta ise KDV dahil 5,18 TL, elektronik ise KDV dahil 5 TL, şahsen ise KDV dahil 5 TL dir. Bu saydıklarımız fatura da talep edenler içindir.

Fatura gönderimini istemeyen için Teslim şekli; posta ise KDV dahil 15,61 TL, e-posta ise KDV dahil 3,54 TL, elektronik ise KDV dahil 3,36 TL, şahsen ise KDV dahil 3,36 TL dir. Bu saydıklarımız fatura da talep edenler içindir. Gerçek kişi sahipleri her takvim yılı içerisinde ilk rapordan ücret alınmıyor. Sadece posta yolu ile teslim şeklinde ücret ödüyorsunuz. Dilerseniz bunuda rakamlara dökelim.

Fatura gönderimini isteyen için Teslim şekli; posta ise KDV dahil 13,15 TL, e-posta ise KDV dahil 0 TL, elektronik ise KDV dahil 0 TL, şahsen ise KDV dahil 0 TL dir. Fatura gönderimini istemeyen için Teslim şekli; posta ise KDV dahil 11,51 TL, e-posta ise KDV dahil 0 TL, elektronik ise KDV dahil 0 TL, şahsen ise KDV dahil 0 TL dir.

Bu arada sizlerde başvuru formunu doldurursanız,10 gün içerisinde rapor ücretinizi bankaya yatırmanız gerekiyor. 10 gün içerisinde ücretinizi yatırmazsanız tekrardan başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca kafanıza takılan başka türlü sorularınız varsa 444 99 69 nolu TBB Risk Merkezi danışma telefonunu arayabilirsiniz. Değerli dostlarımız böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Tamamen doğru bilgileri derleyerek sizlere sunmuş olduk.

LÜTFEN BU YAZIDAN TÜM DOSTLARINIZIN DA HABERİ OLABİLMESİ ADINA FACEBOOK ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Şubesiz Kredi Veren Bankalar İle Paran Anında Hesabında

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Oy yeri öğrenme ve Sorgulama

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin