Go to ...
IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?


IBAN no nedir? IBAN açılımı nasıldır? IBAN sorgulama nasıl yapılır?- Yeni ve özel bir yazı ile karşınızdayız. Siz merak ettiniz bizlerde bilgiler ile donatılmış bir haber hazırladık. Merak ettiklerinizin ötesini öğrenmeye ne dersiniz? Malumunuz çok fazla para transfer işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu transfer işlemini yaparken de eskilerde Hesap Numarası kullanılıyordu. Şimdilerde IBAN çıktı. Doğal olarak da herkes ama herkes IBAN’ı merak ediyor?

Bizlerde bugün sizler için IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?  başlığı altında bir çok konu konuya değinerek aydınlatmaya çalışacağız. İşin içinde para olduğu, herkes can kulağı ile dinler. Peki nereden çıktı bu IBAN? Hesap numarası neyimize yetmiyordu? Bunu ezberlemek zorunda mıyım? Ne işime yarayacak tarzında dünya kadar soru kafanızı meşgul ediyor olabilir. Bu yazının sonunda tüm soru işaretleriniz ortadan kalkmış olacak.

IBAN AÇILIMI NEDİR? NE ANLAM TAŞIR? NE İŞİMİZE YARAR?

IBAN numarası 2009 yılında hayatımıza girmiş oldu. Banka hesabı olan herkesin artık birde IBAN numarası vardır. Her bankada her hesapta farklı bir IBAN numarası tahsis edilmiştir. Bu sistem Avrupa Birliğinde kullanılmaktadır. Ülkemizde Avrupa’ya aday ülkelerden olduğunda ve toprak parçası da Avrupa da da olduğunda, ülkeler arasında bir birlikteliğin olabilmesi adına bankacılık numarası geliştirilmiştir. Türkiye’de ki IBAN numaraları 24 haneden oluşuyor.

Buna arşın bazı Avrupa ülkelerinde bu rakam 34 haneye kadar çıkabiliyor. Bu sistem ile hedeflenen yanlış para transferlerinin önüne geçebilmektir. Bu sayede hayta payı ve riski çok çok azdır. İnternet bankacılığını ve cep şubeyi kullananlar IBAN numarasını da fazlaca kullanmaktadırlar. Birine borç mu ödenecek IBAN numarası yeterli olmaktadır. HAVALE ve EFT işlemlerinde hatasız işlem için IBAN şart gibi bir şeydir.

Hesap numaralarında çok fazla yanlışlıklar olabiliyordu. bir rakam yanlış girebiliyordunuz. Parada ister istemez farklı kişilere gidiyordu. Lakin IBAN numarasını girdiğinizde kime gideceği belli oluyor. Anlayacağınız güzel bir sistem.

IBAN AÇILIMI VE IBAN NUMARASI AÇILIMI NEDİR?

IBAN ile kast edilmek istenen “international bank account number” dir. Avrupalılar geliştirilmiştir. Uluslararası bankacılık hesap numarası anlamına gelmektedir. Dilerseniz şimdide IBAN numara açılımı ne ifade ediyor bunları inceleyelim. İlk önce sizlere ülke kodu verilir. TR gibi. Daha sonra 2 rakam gelir. Bu rakamlar ise kontrol basamağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan sonra gelecek 5 rakam ise bankanın kodunu vermektedir. Ardından gelecek olan 1 rakam ise rezerv numarası anlamını taşımaktadır. Kalan 16 rakam ise sizin hesap numaranızı vermektedir.

Bu rakamlar bir anlam ifade etmektedir. Hadi bakalım şuna kafadan 24 haneli bir numara oluşturalım denmiyor. Uluslararası bir hesap numarası olduğundan, tüm Avrupa da geçerlidir. Birisi size para göndereceği zaman ilk önce ülke kodu giriliyor. Hangi bankaya gideceği IBAN ile belirleniyor ve tabi ki kime gideceği de yine IBAN ile belirleniyor.

IBAN NUMARAMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

IBAN numaranızı Banka şubelerinden, ATM’lerden, internet şubeden, cep şubeden ve telefon bankacılığından rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ya bunlar uğraştırıcı. Yok mu bir link diye soracak olursanız da merak etmeyin. O da var. Sizler için bir çok bankanın başvuru linkini bir araya getirmeye çalıştık.

İş Bankası IBAN No sorgulamak için BURAYI tıklayabilirsiniz. Garanti Bankası IBAN sorgulama linkine BURADAN ulaşabilirsiniz. Akbank IBAN numaranızı merak ediyorsanız BU link üzerinde ulaşabilirsiniz. Vakıfbank IBAN sorgulamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.  Qnb Finansbank IBAN bilgileri için BU linki kullanabilirsiniz. Ing Bank IBAN sorgulaması için BURAYI tıklamanız yeterli olacaktır. müşterileri ise IBAN’larına BURADAN ulaşabilirler

Halk Bankası müşterileri ise BU link aracılığı ile IBAN numaralarını sorgulayabilecekleri sayfaya gidebilirler. Türkiye Finans Bankası IBAN sorgulama sayfasına da BURADAN ulaşabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası IBAN sorgulama sayfası için de BURAYI tıklamanız gerekecektir. Bankası IBAN sorgulamasını BU sayfadan yapabilirsiniz. TEB IBAN no sorgulamasına da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Saygıdeğer okurlarımız, IBAN’a dair tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Sadece nasıl başvuracağınızı değil, IBAN’ın ne anlama geldiğini ve ne için ortaya çıktığını da anlattık. Kanaatimce geniş çaplı ve bilgi dolu bir yazı hazırlamış olduk. Kafanıza takılan soru varsa, aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız farklı yazılardan oluşturduğumuz galerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

BU YAZININ FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSAN LÜTFEN TWİTTER GİBİ YADA FACEBOOK GİBİ ADRESLERİN İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Resimli Anlatım İle Findeks Kredi Notu Sorgulama

vakıfbank müşteri hizmetleri çağrı merkezi telefon numarası

Kolay Para Kazanma Yolu Dolar ve Euro’ya Yatırım Yapma

20.000 tl taşıt kredisini 48 ay vadeli ne kadar öderim

 

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin