Go to ...
e-devlet şifresiyle kredi notu sorgulamak mümkün mü?


e-devlet şifresiyle öğrenme, e-devlet şifresiyle kredi notu sorgulama- hayatımızın ekonomik anlamda her aşamasında karşımıza çıkmaya başladı. Artık işe alımlarda dahi kredi notu sorgulanmaya başlandı. Onu bırak iş ortaklığı kurulduğu zaman bile kredi notu risk raporuna bakılıyor. Araba alacağız kredi için bankaya gidiyoruz yine kredi notu karşımıza çıkıyor. Ev alacağız yine kredi notu, eşyalarımızı yenileyeceğiz kredi notu yine karşımızda beliriyor.

E-DEVLET ŞİFRESİYLE KREDİ NOTU SORGULAMA ÖN BİLGİ

Malumunuz artık elektronik entegre sayesinde artık bir çok ihtiyacımıza 2 dakikada ulaşabiliyoruz. Bunda da e-devlet sistemini etkili olduğunu belirtmek gerekiyor. Bir çok resmi kurum ve kuruluşun hizmetleri e-devlete entegre edilmiş anlayacağınız . Hizmet dökümü mü lazım?, askerlik durum belgesi mi? yoksa adli sicil kaydınız mı? Buna benzer bir çok bilgimize e-devlet sayesinde ulaşabiliyoruz. Durum böyle olunca da ister istemez insanın aklına bir soru takılıyor.

E-DEVLET ŞİFRESİYLE KREDİ NOTU ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ?

e-devlet sistemi ile bu kadar bilgimize ulaşabiliyorsak, kedi notu bilgimize de ulaşabilir miyiz? Esase bu soru yazımızın temelini oluşturacak. Ayrıca yetkililere de sesimizi duyuracak. e-devlet sistemi ile kendimiz ile alakalı, aklınıza gelemeyecek kadar bilgi ve belgeye ulaşabiliyorsunuz.  Lakin her ne hikmetse kredi notunu öğrenmek mümkün olmuyor. Kredi notunuzu Avea,  turkcelden yada banka sistemlerinden 9 TL karşılığında öğrenebiliyorken Findeks ile 4 TL karşılığında öğrenebiliyorsunuz.

Sizin bilgilerinizi, parayla yine size satıyorlar anlayacağınız.şuan kredi notu üzerinden çeşitli kuruluşlar maalesef rant elde etmeye çalışıyorlar. Bundan dolayıda hayatımızda o kadar önemli bir yer edinen ve hayati öneme sahip olan kredi notunu neden e-devlet sistemi ile öğrenemiyoruz? buda işin bir başka bölümü. Yetkililerin bu duruma bir an önce el atması gerekiyor. Lakin biz yazımızın bundan sonraki kısımında findeks ile kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize değineceğiz.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR? NE İŞE YARAR?

Sevgili okurlarımız, ülkemizdeki bankalar aralarında bir birlik ve müşterilere aynı muameleyi gösterebilme adına Kredi Kayıt Bürosunu kurdular. Kredi kayıt bürosu da bünyesinde findeks’i kurdu. Findeks sizin bankacılık adına tüm adımlarınızı anında izlemeye başladı. Bunuda rapor etti. Kredi notunuz genel itibariyle kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediğiniz takdirde yükselişe geçecektir. Borçlarınızı zamanında ödemeniz en önemli husustur.

Bu not ile bankacı yada bir şirket sizin ekonomik durumunuz hakkında bilgi sahibi olur ve ona göre davranır. Bir nevi sizi ekonomik karnenizdirde diyebiliriz. Bu nota göre kredi alıp alamayacağınız belirlenir. Kredi notu puan aralığı 0 ile 1900 puan aralığındadır. İyi bir kredi notu ise 1500’lerden başlıyor. Ayrıca bankalar kredi verirken müşteriler arasındaki farkı ortaya koyabilmek adına düşük kredi notuna yüksek faiz, yüksek kredi notuna ise düşük faiz politikasını uyguluyor.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL SORGULANIR?

Şuan için e-devlet ile kredi notu maalesef sorgulanamıyor. Bizlerde birazda sizlere yardımcı olabilme adına en ucuz kredi notu uygulaması olan findeks’den bahsediyoruz. Sizlerde kredi notunuzu merak ediyor ve sorgulamak istiyorsanız; https://www.findeks.com/ belirtilen link üzerinden findeks’in resmi ana sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Açılan sayfa ise zaten başvurunun nasıl yapıldığını hemencecik anlayabiliyorsunuz.

Zira kredi notu sorgulama işleminde; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı giriyorsunuz. Ardından cep telefonu numaranızı da girdikten sonra 4 TL + KDV karşılığında kredi notunuzu öğrenebiliyorsuz. Ha şu yöntemi de kullanabilirsiniz. Herhangi bir bankaya gidersiniz ve kredi çekmeyi düşünüyorum dersiniz. Örneğin 10 bin lira. Bankacıda hesaplama yapar ve size kredi notunuzu da söyler. Ardından tamam düşüneyim deyip müsaade isteyebilirsiniz.

RİCA ETSEM BU YAZIYI ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Müjde!!! Kara Listedeki Esnafa Sicil Affı Yolda

Kredi Notum Neden Yükselmiyor, kredi notumu nasıl artırabilirim?

Kredi sicili bozuk olanlara acil para bulma yolları

Turkcell ve Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin