Go to ...
e-devlet ile YSK Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama


no ile seçmen kaydı sorgulama, nerede oy kullanacağım,  e-devlet seçmen yüksek seçim kurulu seçmen kaydı sorgulama,- Maşallah ülkemizde seçimlerin adı arkası kesilmiyor. Belediye seçimleri bitiyor, genel seçimler başlıyor. Genel seçimler bitiyor birde Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu defada başlıyor. Ha birde Arada yapılan referandumlarda var. Durum böyle olunca da seçimlerde sıklıkla yapılıyor. Örneğin önümüzde bizleri bekleyen 18 Maddelik anayasa değişikliğini oylamamız için referandum var.

YANLIŞ İKAMETGAH’DAN DOLAYI OY KULLANAMAMA RİSKİ

Durum böyle olunca da, her seçimde yaşanan bazı sıkıntılarda olmuyor değil. Özellikle ve özellikle adım çıkmadı, yada adım memlekette gözüküyor ama ben orada oturmuyorum tarzında şikayetler boy gösteriyor. Sonuçta ülkenin geleceğini belirleme adına herkese söz hakkı yani oy hakkı tanınıyor ve sizin oy kullanacağınız yer bin kilometre ötedeyse bu oldukça fazla sıkıntı doğuruyor. Zira duruma göre bir hanede 5 kişi oy kullanabiliyor.

OY KULLANAMAMA SIKINTISINA DAİR ALINAN ÖNLEM

Düşünün 5 kişi işi gücü bırakacak ve memlekete gidip oy kullanıp gelecek. Çok büyük bir masrafı da beraberinde getiriyor. Söyler misiniz acaba kaç kişi bunu yapar? doğal olarak da oy kullanamayan binlerce yatta yüz binlerce insan oluyor. İşte bunun önüne geçilmesi adına ve erkenden önlem alınabilmesi adına e-devlet sistemine yeni bir hizmet entegre edildi. Bugün sizler için e-devlet seçmen kaydı hizmetinden söz edeceğiz.

E-DEVLET SİSTEMİ NEDİR? HERKES GİREBİLİR Mİ?

E-devlet sistemi ile devlet dairelerinde sıraya neden olan ve bir belge için saatlerimi harcamamızın önüne geçer. Devlet dairelerinde ki iş yükünü azaltır. Bizlere de maddi ve manevi katkı sağlar. Bir belge için otobüse atla, sıra bekle, sonra imza için tekrardan imza bekle, sonra eve gelmek için tekrardan otobüse bin vs. derken yarım günümüz gider. Ama e-devlet sistemi ile artık devlet dairelerinin sunduğu hizmetlere elektronik ortamda ulaşabiliyor ve hemen bandrollü belgemizi alabiliyoruz.

Adli sicil kaydı, mahkeme dava sorgulaması, aile hekimi sorgulama, tedavi bilgileri, mezuniyet bilgileri, tapu bilgileri, askerlik bilgileri vs. dünyalar kadar hizmet e-devlet ile bizlere sunuluyor. Bu siteme herkes girebilir. Lakin e-devlet sistemine giriş yapabilmek için PTT Merkezlerden 2 TL karşılığında  şifre almanız gerekiyor. Ayrıca şifresini unutanlar da PTT merkeze uğrayabilirler. Ama kaybettikleri için bu defada 4 TL şifre ücreti ödemeleri gerekiyor.

E-DEVLET İLE YURT İÇİ SEÇMEN KAYDI NASIL YAPILIYOR?

Değerli dostlarımız, sizlerde ileride sıkıntıya düşmemek adına seçmen sorgusu yapmak isterseniz e-devlet emrinize amade. Bu hizmet yeni entegre edilmiş. Arzu ederseniz Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulaması için internet tarayıcınıza mavi renkli belirttiğimiz bu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama linki yapıştırın ve arama tuluna basın. Direkt olarak e-devlet sisteminin ilgili sayfasına ulaşacaksınız. Yapmanız gereken kimlik doğrulamasını yapıp bilgilerinize ulaşmak.

E-DEVLET İLE YURT İÇİ SEÇMEN KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Dilerseniz şimdide Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulamasını inceleyelim. Yapmanız gereken şey internet tarayıcınıza yeşil renkli belirttiğimiz bu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama linki yapıştırın ve arama tuluna basın. Direkt olarak e-devlet sisteminin ilgili sayfasına ulaşacaksınız. Yapmanız gereken kimlik doğrulamasını yapıp bilgilerinize ulaşmak.

EYVAH İSMİM MEMLEKETTE ÇIKIYOR NE YAPACAĞIM?

Sorgulama yaptınız ve adınızın memleketiniz olan Karsta çıktığını gördünüz. Karsta oy kullanacaksınız. Halbuki siz şuan İstanbul da ikamet ediyorsunuz ve burada çalışıyorsunuz. Demek ki ya ikametgahınızı taşımadınız yada nüfusta sizinle ilgili bir sıkıntı var. Bu durumda da yapmanız gereken şey hemen Nüfus dairesine gidip işlemlerinizi tamamlamak ve ikametgahınız bulunduğunuz yere aldırtmak.

Sevgili okurlarımız, e-devlet sistemine yeni entegre edilen YSK Seçmen Kaydı Sorgulama hakkında detaylı bir bilgi sizler ile paylaşmış olduk. Bu sayede sizlerde ister yurt dışında olun, ister de yurt içinde, seçmen kaydınızın nerede olduğunu öğrenebileceksiniz. Bir yazının daha maksadı hasıl olduğuna göre, son cümlerimizi de sizler ile paylaşabiliriz. Aşağıda sizler için hazırladığımız, farklı konulardan oluşan galerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM SEÇMENLERİN GÖREBİLMESİ VE ÖNCEDEN ÖNLEMLERİNİ ALABİLMELERİ ADINA FACEBOOK HESAPLARINIZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

e-devlet ile emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır ?

e-devlet sgk hizmet dökümü nasıl sorgulanır

Kara Liste Nasıl ve Hangi Bankalardan Sorgulanır? Detaylar İçeride

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin