Go to ...
e-devlet ile emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır ?


e-devlet, tc no ile, ne kadar emekli maaşı alıyorum nasıl öğrenebilirim?- En fazla sorgulama yapılan alanların başında emekliler geliyor. 11 milyon gibi sayısal bir güce sahipler. Herkes emekli olmanın hayalini yapıyor. Yeter artık 30 yıldır çalıştığım deyip, şartlarını yerine getirenler, artık  huzurlu ve stressiz bir yaşam geçirmek için emekliye ayrılıyorlar. Emeli olduktan sonra da kendine göre planlar yapmaya çalışıyor. Kimisi kıyı kesimine taşınmayı, kimisi de daha farklı planlamalar yapıyor.

EMEKLİLER MAAŞINI SORGULAMAK İSTİYOR

Emeklilerin yaptığı bu planlamaların temelini ise ekonomi oluşturuyor. Tamam artık hayatımın bundan sonrasını bir düzene koyacağım ama ne kadar maaş alacağım? Ne kadar maaşım var? bunu bir öğreneyim ki ona göre davranayım diyorlar. Bunda da çok haklılar. Birde Maaşta kesilmeler olabiliyor. Bu durumu da öğrenmek isteyen emeklilerimiz olabilir. Bunun yanı sıra yapılan emekli maaşı zammında sonra da milyonlarca kişi emekli maaşını sorgulamak istiyor.

Buda emeklilerin en doğal hakkı. Bizlerde emeklilerimize yardımcı olabilmek adına bu yazımızı e-devlet ile emekli maaşı sorgulama konusuna ayırdık. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu konuya hızlıca bir geçiş yapalım.

E-DEVLET Mİ? O DA NE?

Evet değerli dostlarımız, e-devlet diye bir sistem var. Bu sistem devlet kurumlarının vatandaşlara sunduğu çoğu hizmeti, elektronik veriye aktarması ile çalışır. Burada Askerlik durum belgesinden, mezuniyet belgesine, tedavi bilgilerinden tutunda gözlük hakkınızın olup olmadığına kadar dünya kadar bilginiz yer alır. Tabi bu bilgilerden bir tanesi de SGK’nın sunduğu emekli maaşı sorgulama hizmetidir. E-devlet sistemine girebilmek için şifrenizin olması gerekmektedir.

e-devlet şifresini Merkez PTT lerden alabilirsiniz. Tabi bunun birde ücreti olacak. 2 TL kadar. Yalnız sizlerden ricam lütfen bu şifrenizi hiç bir kimse ile paylaşmayınız. Çünkü burada size ait olan özel bilgiler yer almaktadır. Tapu bilginizden tutunda mahkeme dava bilgilerinize kadar. Bu arada daha önce şifre alıp da kaybedenler, üzülmesinler. Tekrardan PTT Merkezine giderek 4 TL ödeyerek yeni e-devlet şifrelerini alabilirler. Dilerseniz şimdide emekli maaşı sorgulamasını öğrenelim.

E-DEVLET ELE EMEKLİ MAAŞI SORGULAMASI

e-devlet emekli maaşı sorgulaması yaparken 4A, 4B ve 4C şeklinde bir ayırıma gitmiş. Peki bu kavramlar nelerdir? dilerseniz ufak birer cümle ile açıkladıktan sonra sorgulama işlemine geçelim. 4A lılar bir iş yerinde sözleşmeye tabi olan işçileri ifade ediyor. Eskilerde bu kişilere SSK’lı deniyordu. 4B’liler ise BAĞ-KUR’luları ifade eder. Kendi hesabına çalışanları yani. Esnaf, tüccar vs. gibi. 4C’liler ise diğer emekli grubunu ifade eder. Emekli sandığına bağlı olanları vs. kapsar.

4/A’LILAR EMEKLİ MAAŞLARINI NASIL SORGULARLAR?
  • 4/A Emekli Aylığı Kesintilerine bu turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/A Emekli Aylık Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/A Emekli Aylık Bilgisi belge doğrulamasına bu turkiye.gov.tr/belge-dogrulama linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/A Emekli Ödeme Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri linki kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

4/B’LİLER EMEKLİ MAAŞLARINI NASIL SORGULARLAR?
  • 4/B Emekli Aylığı Kesintilerine bu turkiye.gov.tr/4b-emekli-ayligi-kesintileri linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/B Emekli Aylık Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/B Hak Sahipliği Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4b-hak-sahipligi linki kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

4/C’LİLER EMEKLİ MAAŞLARINI NASIL SORGULARLAR?
  • 4/C Emekli Aylık Ödeme ve  Kesinti Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/C Emekli Aylık Bilgilerine bu turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi linki kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • 4/C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi için bu turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi linki kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Değerli dostlarımız, sizlerde emekli maaşınızı sorgulamak ve kesintilerini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken hangi emekli bölümünden emekliğe ayrıldığınızı belirlemek. Ardından renkli bölümlerle çizi olan ve sizi ilgilendirdiğini düşündüğünüz linki internet adres çubuğuna yapıştırmak ve ara tuşuna basmak. Böylece e-devlet sistemine yönlendirileceksiniz. Burada açılan sayfada T.C. Kimlik Numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra bilgileriniz karşınıza çıkacak.

Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş oldu. Şahsi fikrim olarak faydalı ve istifadeli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Umarım sizlerde ziyadesiyle istifade edersiniz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle… Bu arada aşağıda sizler için derlediğimiz konu galerimizi de incelemeyi unutmayınız. Dikkatinizi çekecek haberler yer alıyor.

LÜTFEN BU YAZIMIZI DİĞER EMEKLİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ ADRESLERİNİZDEN BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

2017 Vakıfbank Kamu Personeli ve Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Emekli Sandığı SSK ve Bağkur Maaş Ödeme Günleri

Şekerbank Emeklilere Özel Şeker Gibi İhtiyaç Kredisi

 

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Edevlet

e-devlet ile YSK Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama

tc no ile seçmen kaydı sorgulama, nerede oy kullanacağım,  e-devlet seçmen yüksek seçim kurulu seçmen kaydı sorgulama,- Maşallah ülkemizde seçimlerin adı arkası kesilmiyor. Belediye seçimleri bitiyor, genel seçimler başlıyor. Genel seçimler bitiyor birde Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu defada başlıyor. Ha birde Arada yapılan referandumlarda var. Durum böyle olunca da seçimlerde sıklıkla yapılıyor. Örneğin önümüzde bizleri bekleyen

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Oy yeri öğrenme ve Sorgulama

Referandumda nerede oy kullanacağım? nerede oy atacağım? Ak Parti,  CHP, MHP- Nerede oy kullanacağımı bilmiyorum diyenler buraya gelsin lütfen. Biliyorsunuz ki ülkemizde ciddi manada önemli gelişmeler meydana geldi. Dün itibariyle de Anayasa değişikliği için 18 madde Meclisten 339 oy ile kabul edilerek geçti. Peki bunun anlamı ne oluyor? 339 sayısı maddeler için yeterli midir? Bu

e-devlet sgk hizmet dökümü nasıl sorgulanır

e-devlet tc ile ssk hizmet dökümü sorgulama sgk hizmet dökümü alma- Sevgili okurlarımız, en çok ve en fazla sorgulanan konuları cevaplandırmaya devam ediyoruz. Ülkemizde milyonlarca kişi çalışıyor ve sigortası yatıyor. En azından yattığını ümit ediyor. Lakin bazı işverenler ise bu duruma pekte fazla aldırış etmiyor. Bundan dolayı da işçilerin de kendi haklarına sahip çıkmaları gerekiyor. Özellikle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin