Go to ...
Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları ne olur?


kredi borcu silinir mi? ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur? Ölen kişinin : gibi soruları araştırıyorsanız büyük ihtimalle bir yakınınızı kaybettiniz. Bundan dolayı da baş sağlığı dileklerimiz ile yazımıza devam etmek istiyorum. Ölüm Allah’ın emri. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır Ayetinde de belirtildiği gib herkes bir gün ölecek. Tabi vefat işi gerçekleştikten sonra birinci derece akrabaların yapması gereken bazı resmi işlerin olduğunu da söylemek gerekiyor.

ÖLEN KİŞİNİN KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARI ÖN BİLGİ

Ölüm ile gerçekleşen vefat durumlarında yapılması gereken bazı resmi işlerin olduğunu söylemiştik. Bunların başında ise banka borçları geliyor. Yani müteveffa’nın kredi ve kredi kartı borçları ne olacak? Bizlerde bu soruları ne t bir şekilde cevaplandırma adına bu yazıyı derledik. İstifade edebileceğiniz bir yazı oldu. Arzu ederseniz lafı daha fazla uzatmadan bu konunun detaylarına geçiş yapalım.

ÖLEN KİŞİNİN KREDİ BORCU SİLİNİR Mİ?

Sevgili okurlarımız, çeşitli nedenlerden dolayı hepimiz krediye ihtiyaç duyuyoruz. Ve hemen bankalara koşup kredi talebinde bulunuyoruz. Yalnız kredi çekerken önemli bir ayrıtıyı  unutmamak gerekiyor. O da Hayat Sigortası. Bazı kimseler kredi çekerken 3 kuruşun hesabını yapıyor ve hayat sigortası yaptırmıyor. Bu en önemli hatayı oluşturuyor. Çünkü Hayat sigortası yaptırırsanız ölüm hallerinde sigorta şirketi kalan borcunuzu ödüyor.

Geçen sene ben 5.000 TL kredi çektirdim ve hayat sigortası olarak da 35 TL gibi bir rakam ödedim. Bu rakam hiç bir şey değil bile. Tekrardan hatırlatıyorum eğer sizlerde kredi çekmeyi düşünüyorsanız muhakkak hayat sigortası yaptırmanız gerekiyor. Yoksa Miras Hukukuna göre tüm borçları da mirasçıların üstlenmesi gerekiyor. Bundan dolayı hayat sigortasının önemini belirtmeye çalışıyorum.

ÖLEN KİŞİNİN KREDİ KARTI BORCU NE OLUR?

Merak edilen bir diğer konu ise Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur diye. Kredi kartı borcu, kredi borcundan biraz daha faklı oluyor. Çünkü kredi borcunda hayat sigortası faktörü varken kredi kartlarından böyle bir durum söz konusu olmuyor. Dolayısıyla bu borcun da ödenmesi gerektiğine göre ne olacak ve nasıl olacak soruları sizin de kafanızı kurcalayabilir. Bunu da hemen cevapladıralım.

Örneğin; Allah gecinden versin ama babanız vefat etti ve kredi kartı borcunun olduğunu öğrendiniz. Bunu banka mı ödeyecek? Elbette hayır. Unutmayın ki banka borçlarının ödenmesi gerekir. Dolayısıyla geride kalan mirasçılar nasıl malları bölüşüyor ise, miras kanununa göre borçları da bölüşmeleri gerekiyor. Bundan dolayı diyelim ki 1.000 TL gibi bir kredi kartı borcu varsa bunu geride kalan yakınlarının ödemesi gerekiyor. Yani mirasçılarının.

REDD-İ MİRAS HAKKI

Diyelim ki ölen kişinin borcu, mirasının kat ve kat üstünde. böyle bir durumda da Redd-i Miras hakkınızın olduğunu unutmayınız. Peki Redd-i Miras nedir? Redd-i Miras; Mirasın reddi, mirasçıların tüm borç ve alacağa dair tüm tasarruf hakkından vazgeçmesi anlamına gelmektedir. Bireyler murisin ölümü ya da mirasçı olduklarını öğrendikten sonra 3 ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemelerine yapabilirler. Lakin şu husus unutulmamalıdır; Redd-i Miras ile hem borçları hemde alacakları almak istemediğinizi beyan ediyorsunuz.

Bu konuyu detaylı bir şekilde sizlere aktardığımıza inanıyoruz. Umarım sizler adına faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi notu sorgulama, kredi notumu nasıl öğrenirim

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALAR

EMEKLİLERE EN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VEREN BANKALAR

BU YAZININ HERKESÇE GÖRÜLEBİLMESİ İÇİN LÜTFEN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Notlar

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

One Response “Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları ne olur?”

  1. necatican
    15 Şubat 2017 at 01:16

    slm akrdeşım bana acılen ev kıdısı lazım ama ben bankaya borcluym onun içndende o borcumu ödemk istıyorm uygunmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin