Go to ...
Ne kadar kredi alabilirim


Ne kadar kredi alabilirim hesapla, hesaplama, bankalardan ne kadar kredi alırım? Maaşımın kaç katı kredi alabilirim çekebilirim- Gerek ülkemizde gerekse dünyada son çeyrek yüzyılda bir çok yenilik ve değişiklik yaşandığını sizlerde fark etmişsiniz. Özellikle bazı kurum ve kuruluşların daha da önemli hale geldiği ve ön plana çıktığı aşikar. Bu kurumların başında da Bankalar geliyor. Kredi kartı, ihtiyaç kredileri ve bir çok yatırım için vazgeçilemeyen ve hayatımızdan çıkartamadığımız bankların daha da önemli bir konuma geleceği belli.

NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM ÖN AÇIKLAMA

Bir çok nedenden dolayı krediye ihtiyaç duyuyoruz. Ama kredi almaya gitmeden bizlerin kafasını kurcalayan bir takım soru oluyor. Kredi alabilir miyim? Alabilirsem de hani acaba ne kadar kredi çekebilirim? Maden bu soruları merak ediyorsanız bizler de en doğru bilgiler ile bu durumu sizlere aktarmak istedik. İşte bundan dolayı da bugün Ne kadar kredi alabilirim konusunu anlatmaya çalışacağız. Buyrunuz;

BANKALARIN KREDİ VERİRKEN DİKKAT ETTİKLERİ HUSUSLAR

Bankalar kredi verirken ilk başta kredi notunuzun iyi olmasını ister. Bu olmazsa olmazlarından biridir. Dilerseniz KREDİ NOTUMU NASIL SORGULARIM konulu yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz. Bir diğer husus ise düzenli gelir durumudur. Bankalar gelirinizin düzenli olduğuna dair belge isterler. Çalışanlar bordroları ile esnaflarda vergi levhalarını ile başvurularını yapmak durumundadırlar. Zaten kredi notunuz iyiyse ne kadar kredi alabileceğinizi belirleyen şey maaşınız yani geliriniz oluyor.

MAAŞIMA GÖRE NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Değerli okurlarımız, kredi belirlenirken maaşınız oldukça fazla önem arz etmektedir. Çünkü sizlere kredi verildiği zaman ilk önce aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı bulunuyor. Bunu da bulurken maaşınızın %40’ı ile %70’i arasında bir rakam belirlenir. Bu yüzdelikler minimum ve maksimum rakamlardır. Daha sonrada bulunan rakamlar kaç ay vade ile çekilmek isteniyorsa ile çarpılarak totaldeki kredi tutarı da belirlenir.

MAAŞA GÖRE ÖRNEK HESAPLAMA

3.000 TL maaşınız var ise; Aylık ödeyebileceğiniz minimum tutar 3.000 TL X %40 = 1200 TL dir. Maksimum tutar ise 3.000 TL X %70 = 2 dir. 

24 Ay vade ile alabileceğiniz minimum kredi miktarı; 1.200 TL X 24 =  28.800 TL dir. 24 Ay vade ile alabileceğiniz maksimum kredi miktarı; 2.100 TL X 24 =  50.400 TL dir. 

EK GELİR DURUMUNA GÖRE NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Sizlerde zamanında doğru yatırımları yaparak ekstra gelirler elde etmiş olabilirsiniz. Bu gelirlerinizi de belgelendirebiliyorsanız  o halde bankalardan alabileceğiniz kredi miktarı da daha da artacaktır. Burada da sistem şu şekilde işleyecek. Maaşınıza ek geliriniz eklenecek. Sonraki işlemde zaten aynı şekilde işleyecek. Örneğin 1.000 TL ak geliriniz var ise toplam geliriniz 4.000 TL olacaktır. Şimdide bu rakam üzerinden ilerleyelim.

EK GELİRE GÖRE ÖRNEK HESAPLAMA

4.000 TL geliriniz var ise; Aylık ödeyebileceğiniz minimum tutar 4.000 TL X %40 = 1600 TL dir. Maksimum tutar ise 4.000 TL X %70 = 2800 TL dir. 

24 Ay vade ile alabileceğiniz minimum kredi miktarı; 1.600 TL X 24 =  38.400 TL dir. 24 Ay vade ile alabileceğiniz maksimum kredi miktarı; 2.800 TL X 24 =  67.200 TL dir. 

EKSTRA GİDER DURUMUNA GÖRE NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Son olarak da gider durumlarına göre ne kadar kredi alabileceğinizi inceleyelim. Değerli okurlarımız daha önceden almış olduğunuz bir krediniz olabilir. Bir başka krediye de ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bunun için bankalar kredi verirken maaşınızdan yani aylık gelirinizden gider kalemlerinizi çıkararak sizlere ne kadar kredi vereceğini hesaplar. Örneğin daha önceden aldığınız kredi için 1.000 TL ödediğinizi varsayalım ve o şekilde yolumuza devam edelim. 3.000 TL maaş – 1.000 TL kredi = 2.000 TL aylık gelir.

EKSRA GELİRE GÖRE ÖRNEK HESAPLAMA

2.000 TL geliriniz var ise; Aylık ödeyebileceğiniz minimum tutar 2.000 TL X %40 = 800 TL dir. Maksimum tutar ise 2.000 TL X %70 = 1400 TL dir. 

24 Ay vade ile alabileceğiniz minimum kredi miktarı; 800 TL X 24 =  19.200 TL dir. 24 Ay vade ile alabileceğiniz maksimum kredi miktarı; 1.400 TL X 24 =  39.200 TL dir. 

Ayrıntılı ve güzel bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Böylesi ayrıntılı bir yazı bulmak hakikatten zor. Her kesin kolayca anlayabileceği bir yazı olduğundan sizlerden ricam LÜTFEN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? Ayrıca aşağıdaki konu linklerimizi de incelemeyi unutmayınız.

Kredi başvurusu Ev hanımlarına kredi veriliyor mu ?

Odeabank Nakit Hazır Kredisi

Gelir belgesiz kredi veren bankalar

Ölen kişinin banka borcunu kim öder

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin