Go to ...
Kredi ve Kredi Kartı Taksitlerini Aksatırsam Ne Olur?


Kredi borcu ödememe durumu, kredi kartı borcunu zamanında ödememe, banka borçlarını aksatma- Hepimiz kredi kartı kullanıyor ve kredi hizmetlerinden yararlanıyoruz. Çünkü hayat gerçekten de zor. Kredi çekmek zorundayız. İşlerimizi rayına sokabilmek için bu şart. Yada yaşlandıktan sonra ele avuca düşmemek için kredi ile ev sahibi olmak istiyoruz. Ailecek güzel vakit geçirmek içi taşıt kredisi çekiyoruz. Çeyiz düzmek için kredi çekiyoruz.

KREDİ VE KREDİ KARTI TAKSİTLERİNİN AKSAMASI ÖN AÇIKLAMA

Aynı şekilde kredi kadar önemli olan birde kredi kartımız var. En acil durumlar da, en paraya sıkışık olduğumuz durumlarda imdadımıza yetişir. Çünkü yaptığımız işin karşılığını yeterince alamayız ve paramız ay sonuna kadar yetmez. Mecbur kredi kartına yöneliriz. Buz dolabı bozulur hemen kredi kartına taksit yaparız. Bu durumumuz iyi iken yaptığımız davranışlardır. Peki kredi ve kredi kartı taksitlerimizi  ödeyemez hale gelip aksatırsak ne olur?

Bu durumu hiç düşün dünüz mü? Bizlerde başınıza gelebilecek durumları ve yapabileceğiniz çözüm önerilerini bu yazı ile sizlere sunmak istiyoruz. Bu sayede size yol gösterebilecek bir rehberiniz olacak. Hazırsanız başlayalım.

KREDİ VE KREDİ KARTI TAKSİTLERİNİ AKSATIRSAM NE OLUR?

Aslında bu soruyu hiç sormamış olduğunuzu yeğlerdim ama insan oğlu ve dünya hali her türlü şey başımıza geliyor işte. Kredi ve kredi kartı taksitlerinizi ilk ay ödemediğiniz zaman, banka bir sonraki ay sizlere bu borcu faizli olarak sunacaktır. Yani 2. ay hem yeni bir taksit gelmiş olacak hemde eskisini faizli ödemek durumunda kalacaksınız. 2. Ayda kredi borcunuzu ödemediğinizde 3. aya 2 aylık faiz borcu ve yeni taksit borcu gelecektir. Üstelik kredi notunuzda aşağılara düşecektir.

Toplamda 90 gün borcunuzu ödemediğiniz takdirde, banka artık sizi aramaz ve sormaz. Sizinle daha fazla uğraşamam der ve hemen avukatını devreye koyar. Avukatta yasal prosedür ne ise onu uygular. Hemen haciz işlemlerine başlanılır. Haciz ile banka alacaklarını tahsil etmeye çalışır. Sonrasında da adınızı Merkez Bankasına Bildirir. Merkez bankası da O meşhur Kara Listeye adınızı ekler. Kara listeye girenlerde 5 yıl buradan çıkamazlar. Kredi ve kredi kartı alamazlar bu süre zarfında.

Her şey güzel diyorsun da, borcumuzu ödeyemiyoruz ye yapacağız? tarzında bir soru yönelte bilirsiniz. Dilerseniz şimdide neler yapabileceğinizi hep beraber inceleyelim.

BORÇ ERTELEME

Sizlerde kredi alıyorsanız ve kredi kartı kullanıyorsanız, evvela ileri görüşlü olacaksınız. Baktınız işler dönmüyor ve borçlar 2 -3 aya aksayacak gibi o zaman daha fazla vakit kaybetmeyin ve bankanızda ki yetkili kişi ile görüşerek 3 ay borç ertelemesini isteyin. Tabi geri ödeme yaptığınızda bu 3 ayın faizide yansıtılacaktır. Bunu unutmayın. 3 Ayda işlerinizi toparlamaya çalışın. Ha 3 ay ban yetmez diyorsanız da bir sonraki maddeye geçebilirsiniz.

BORÇ YAPILANDIRMA

İşleriniz henüz kötüye gitmediyse ve borçlarınızı aksatmadıysanız bankanıza giderek borç yapılandırmasından faydalanmak istediğinizi belirtin. Bankalar genelde bu duruma sıcak bakarlar. Başvuruları da geri çevirmezler. 12 ay vadeli krediniz kaldıysa, bunu daha uzun vadeye faizini ödeyerek yaya bilirsiniz. Tabi bankalar he zaman bunu kabul edecek diye bir durum yok. Diyelim ki kabul etmedi ve borçlarınızı yapılandırmadı, o zaman da bir sonraki madde sizi bekliyor olacak.

BORÇ TRANSFER KREDİSİ

Borç transfer kredisi de borç yapılandırma işlemlerinden bir tanesidir. Lakin burada borcunuzu banka bankaya taşırsınız. 48 aya kadar vade yapılır. Bu sayede sizde rahat bir nefes alırsınız. Tabi 48 ay vade ihtiyaç kredilerinde ve kredi kartlarında geçerlidir. Konut kredisinde daha da uzun vade yapılabilmektedir. Borcunuz uzun vadeye yayıldığından tek günde ufak ödemeler ile borcunuzu kapatırsınız. Bankanızın yeni faiz tarifesine göre tabi ki de. Ama siz siz olun borç ödeyememe durumundan önce bu maddeye başvurun.

Değerli dostlarımız, bankalara olan borçlarınızı ödemediğiniz takdirde sizleri neler bekliyor ve çözüm önerileri nelerdir? sıralamaya çalıştık. Sizlere tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle kara listeye girmemek için son nefesinize kadar mücadele edin. gerekirse arabanızı satın ve ödeyin banka borcunuzu yoksa kara liste de 5 yıl beklemek zorunda kalırsınız. Bu arada dilerseniz.

Kredi Başvurusunda Kredi Notum 0 Sıfır Çıktı Ne Demek?

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır? Kaç Günde Kalkar?

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin