Go to ...
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ve Nasıl Yükseltilir?


Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirleniyor?, Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?, Kredi kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?- Kredi kartı limiti artırma ve azaltma gibi bir çok soru soruluyor ve merak ediliyor. Herkesin cebinde birden fazla kredi kartı var. Çok fazla kredi kartı kullanıyoruz. Kullandığımız kredi kartı sayısı 60 milyona yükseldi. Tabi rakam bu boyutlara ulaştığı zaman da ister istemez, kredi kartları ile ilgili çeşitli sorular aklımıza takılıyor. Örneğin kredi kartı limiti neye göre belirleniyor?

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL BELİRLENİR ÖN BİLGİ

Kredi kartı bizlere sunduğu avantajlar, kampanyalar ve bedava bonus paralar ile vazgeçilemezlerimizden. Lakin harcama yaparken de dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü kredi kartları bir çok kişinin de ocağına ateş düşürmüş durumda. Yüksek limit, yanlış kullanım ve bilinçsizce harcamalar neticesinde de Kara Listeye girebiliyoruz. Peki hayati öneme sahip olan kredi kartı limitini bankalar neye göre belirliyor? İşte tüm bu merak ettiklerinizin cevapları;

BANKALAR KREDİ KARTI LİMİTİNİ NEYE GÖRE BELİRLERLER?

Bankalar kredi kartı limitinizi belirlerken kafasına göre bir limit belirlemezler. Bunun için gelirinizi yani maaşınızı baz alırlar. İlk Kredi kartı aldığınız zaman kredi kartınızın 2 katı limit ile sizlere verilir. Yani 2 bin lira maaş alıyorsanız 4 bin lira kredi kartınızın limiti olur. Lakin sonraki yıllarda kredi kartınızın limiti 4 katına kadar çıkartılabilmektedir. Yani maaşınız 2 bin liraysa kredi kartınızın limiti en fazla 8 bin lira olmaktadır. Örneğin asgari ücret ile çalışan birinin kredi kartı limiti 5.200 TL dir.

KREDİ KARTI LİMİTİ ARTIRMA VE AZALTMA

Normal şartlarda bankalar kafalarına göre kredi kartılimitinizi artıramazlar. Lakin bazı bankalar bunu kulak arkası ederler. Eğer kredi kartı limiti ile ilgili bir talebiniz var ise bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Kredi kartınızın neden arttırıldığını sorgulayabilirsiniz. Yada kredi kartı limitinizi artırıp, azaltabilirsiniz. Sizlere tavsiyem aylık ödeyebileceğiniz düzeyde olabilmesidir. Bu sayede de ileride başınıza gelebilecek kötü olayların da önüne geçmiş olursunuz.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi kartı limitinizi öğrenmek istiyorsanız banka şubenizden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bankanızın müşteri hizmetlerini de arayarak kredi kartı limitinizi öğrenebilme şansınız var. Bunun dışında internet şubesi veya cep şubesi kullanıyorsanız da kart işlemlerinden kredi kartı limitinizi öğrenebilirsiniz. Son olarak kart ekstreniz e-mailinize gönderildiği zaman buradan da kart limitinizi öğrenebiliyorsunuz.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME ORANLARI NELERDİR?
  • Kredi kartı limitiniz 1 lira ile 15 bin lira arasında ise, harcamanızın %30’u kadarı asgari ödeme tutarını verir.
  • Kredi kartı limitiniz 15 lira ile 20 bin lira arasında ise, harcamanızın %40’ı kadarı asgari ödeme tutarını verir.
  • Kredi kartı limitiniz 20 bin liranın üstünde ise, harcamanızın %40’ı kadarı asgari ödeme tutarınızı verir.
  • İlk defa yani yeni alınan Kredi kartı asgari ödemeleri ise harcamanızın %40’ı kadardır.

 

Sevgili dostlarımız, kredi kartı limiti hakkında merak ettiğiniz soruların fazlasını sizlere sunmaya ve açıklamaya çalıştık. Bu sayede sizlerde kredi kartınızın limitinin nasıl hesaplandığını ve kredi kartınızın asgari ödeme tutarının nasıl bulunduğunu öğrenmiş oldunuz. Daha fazla kredi haberleri için lütfen bizi takip etmeye devam ediniz. Ayrıca aşağıdaki konu galerimizi de incelemenizi öneririz. Merak ettiğiniz konu başlığını tıklamanız yeterli olacaktır.

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL İLETİŞİM HESAPLARINIZ İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Akbank Axess Kredi Kartı Yeni Yıl Hediye Kampanyası

Halkbank Yeni Yıla Özel 100 TL Parafpara Hediye

Kredi ile Yapılabilecek En Uygun Yatırım Fikirleri

Yeni yılda en düşük krediyi çekebileceğiniz bankalar burada

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin