Go to ...
Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler


Kredi kartı kullanımı, Kredi kartı kullanımı hakkında bilgi- Bilgilendirici ve yol gösterici bir yazı ile karşınızdayız. Bir çok insan kredi kartını nasıl kullanacağını bilmiyor. Anlayacağınız yanlış kullanımı ile başına işler açıyor. Sonrasında da üstesinden gelinemez sorunlar ile karşı karşıya kalıyor. Yılda yüz binlerce insan kredi kartı borcunu ödeyemediği için Merkez Bankası tarafından Kara Listeye alınıyor. Bunun sonucunda da 5 yıl boyunca hiç bir bankadan ne kredi nede kredi kartı alınabiliyor.

KREDİ KARTI KULLANIMI GENEL AÇIKLAMA

Yurdum insanı maalesef kredi kartı kullanımını bilmediğinden başına da bir sürü iş açıyor. Maaşı 2 bin lira cebinde 20 bin liralık kredi kartı taşıyor. Bu adeta patlamaya hazır bir canlı bomba. Bir çok insan da bu dertlerden muzdarip ve ne yapacaklarınız bilmiyorlar. Bizlerde madem böyle bir derdiniz ve sıkıntınız var buna çözüm bulalım dedik ve bugün sizler için Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler konulu bir yazı derledik. Sizlerde kredi kartı kullanımında belirtiğimiz hususlara dikkat ederseniz mutlu bir ekonomik yaşam sürebilirsiniz.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle şunları belirtelim ki kredi kartları sizlere bedavadan ayrılmış ve harcamanızı bekleyen bir kartı değildir. Bankanın sizler için ayırdığı limitte yine bankaya borçlandığınız kartlardır. Diyelim ki maaşınız 2 bin lira ve sizlerde bu ay kredi kartı ile 3 in liralık alış veriş yaptınız. Bunun anlamının ne demek olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Bu durumda siz bankaya dersiniz ki önümüzdeki 1,5 ayımı ve tüm emeklerimi ben sana vereceğim. Bu şekilde devam ettikçe kredi kartı borcunun ancak asgarisini ödersiniz ve tüm kazancınızı bankaya yatırır olursunuz. Bir nevi bankanın çalışan bir kölesi haline gelirsiniz.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN

Öncelikle, harcamalarını gelirin ile doğru orantılı yapmanız sizin için çok önemli. Geri öderken sıkıntı yaşayabileceğiniz kredi kartı borcuna karşı dikkatli olmasınız. Kredi kartınızın hesap kesim tarihini göz önünde bulundurarak harcamalarınızı düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Dönem borcunuzu zamanında, en azından minimum tutarında yapmanız çok önemli.

Ödemesini geciktirdiğin kredi kartı borcu için hem faiz yansıyacağını, hem de bunun kredi geçmişini olumsuz etkileyeceğini unutmamalısın. Kredi kartı borcunuza ilişkin geciktirdiğiniz ödemeler nedeniyle bundan sonraki yıllarda bankalar ile problem yaşayabilirsiniz. İleride herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulunmak isterseniz, Bankalar nezdinde kredi kullananların düzenli yapıp yapmadıklarının kayıtlarını tutan ortak bir sistemden sizin geçmiş kredi bilgilerinize ulaşabilirler. İhtiyaç duyacağınız ekstra limit veya farklı bankalardan kredi/ kredi kartı talebinde zorlanabilirsin.

Güncel faiz oranları ile kartınıza ait diğer tüm detayları size gönderilecek olan Hesap Özetinde bulabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu kapatmak için asla bir başka kredi kartını kullanarak avans çekmeyin. Bu gibi durumlarda, banka şubenize gitmeniz halinde, size uygun bir planı oluşturulabilir. Kart borcunu İnternet Şubesinden, Paramatiklerden, ve Telefon bankacılığı ile de takip edebilirsiniz. Kartınız çalındığında veya kaybolduğunda hemen Bankanızın Çağrı Merkezini aramalısınız.

KREDİ KARTI HARCAMALARINDA DOĞRU KULLANIM NASIL OLMALIDIR?

Kredi kartlarında harcama yaparken şu mantık ile yapmalısınız; öncelikle kredi kartlarına olan talebin nedeni ürünlerin pahalı ve alım gücünün olmamasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla da kredi kartı sayesinde taksitli olarak bu ürünleri edinebilme imkanı olduğundan kredi kartlarına rağbet olmaktadır. Örneğin çamaşır makineniz bozulmuştur. Bu olmazsa olmazlarımızdandır. Sizlerde kredi kartınızın taksitli özelliği sayesinde bu makineyi aylık cüzi bir miktar paraya alabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer doğru kullanımı kampanyalardan sağlanan avantaj ve bonuslardır. Örneğin okullar açıldığı zaman çocuklarınızın eğitim masraflarını gidermeniz gerekiyor. Bankalarda diyorki bu harcamalarınızı bizden yapın size 100 TL bonus verelim. Bu kaçırılmayacak bir fırsattır. Yada Öğretmensinizdir ve yeni bir takım elbise gerekiyordur size bu durumda da ünlü firmalar elbisenizi kredi kartı ile yaparsanız %30 indirim sağlarız diyor. Buda değerlendirilmesi gereken bir harcamadır. Lakin kredi kartını tutup da sigara, ciklet, çikolata gibi keyfi harcamalarda kullanırsanız bu son derece yanlışdır.

LÜTFEN BU YARARLI YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Alma Sorunu Yaşayan Vatandaşalar Dikkat

İş kurana 50 bin tl karşılıksız kredi

 

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin