Go to ...
Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?


Kredi Kartı Güvenliği Sağlanır?- Her geçen gün kredi kartı kartı sayısında anlamlı bir artış meydana geliyor. Kredi kartı olmadan neredeyse dışarı bile çıkamayacağız. Her an harcama potansiyeline sahip olduğumuzdan kredi kartları da yanımızda olmalı. Gıda, elektronik, kişisel vs. bir sürü harcama yapıyoruz. Kredi kartları hayatımızın inkar edilemez bir parçası. bunu kabullenmek gerekiyor. Ufak bir kart olmasına karşın bizin ekonomik bilgilerimizin de içerisinde yer aldığı harcama kartları.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ GENEL BİLGİ

Evet kredi kartları ekonomik ve finans bilgilerimizi içermektedir. Her ne kadar çok sıklıkla alışveriş yapsak da, durmadan kredi kartı dolandırıcılığı haberleri de çıkıp duruyor. Dışarıda çok fazla dolandırıcı ve sahtekar var. Doğal olarak da harcama yaparken de kart bilgilerimizi de korumamız gerekiyor. Bugün sizler için Kredi Kartı Güvenliği Sağlanır? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Bu açıdan sizlerden ricamız, yazımızı sonuna kadar okumanız ve tatbik etmeniz

KART BİLGİLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Değerli dostlarımız, gerek kredi kartlarını gerekse de banka kartlarını çok fazla kullanıyoruz. Alışveriş yaparken de sizin de yapmanız gereken daha doğrusu dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Öncelikle kartınızı verdiğiniz kişinin kart üzerindeki bilgileri not etmediğine dikkat edin. Bunun dışında hepiniz cihazlarının nasıl ve neye benzediğini biliyorsunuzdur. Lütfen kartınızın POS cihazı dışında farklı bir yere takılmasına müsaade etmeyin.

Bir çok kişi alışveriş yaptıktan sonra, ödeme noktasında kredi kartını geri almayı unutabiliyor. Bu çok büyük bir yanlışı da doğuruyor. Kartınızı bir yerlerde unutmamaya dikkat ediniz. Zira art niyetli kişiler olabilir. İnternet alışverişleriniz dışında kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi hiç bir sanal ortamda paylaşmayınız. Birileri banka logosunu e-mailine yapıştırarak kart bilgilerinizi isteyebilir. Kesinlikle bu maillere cevap vermeyiniz. Bunlar dolandırıcıların işi.

Eğer kredi kartınızı çaldırırsanız vakit kaybetmeden hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal ettiriniz. Sizlere tavsiyem, bir saat banka numarası arayacağınıza çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını telefonunuza kaydedin. Ayrıca birileri ben aradım al konuş derse güvenmeyin. Siz kendiniz rakamları tuşlayın ve konuşun. Süresi dolan kredi kartınız varsa bunu da hemen paramparça edin. Kimsenin eline geçmesin. Size yeni kart gönderildiyse ve halen elinize ulaşmadıysa hemen bankanız ile iletişim kurunuz.

ŞİFRE BİLGİLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Bir çok insanın hatası kart şifresini basit ve tahmin edilir rakamlardan oluşturması. 1111, 1234, 9876, 1905, 1903 gibi. Tuttuğu takımın şifresini koymuş mesela şifre olarak. Bu dolandırıcıların ilk başta deneyeceği şifrelerdendir. Siz siz olun kart şifrenizi biraz daha zor bir rakamlardan oluşturun. Bunun dışında hem şifrenizi hemde kart bilgilerinizi bir yere yazmayın. Bir kaç tane kartınız varsa şifrelerini değişik yapmaya çalışın. Kart şifrenizi banka çalışanları da dahil hiç bir yer ile paylaşmamanız gerekiyor.

Sizleri birileri arayıp banka personeli olarak tanıtıp kart bilgilerinizi veya kredi kartı şifrenizi isteyebilir. Siz siz olun telefonun ucundaki savcı, polis hakim bile olsa kart şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Çünkü hiç bir kamu görevlisi kart şifrenizi sorgulamaz ve istemez. Yine aynı şekilde banka logosunu kullanarak size gelen e-mailde kart şifrenizi öğrenmek istiyorlarsa bu banka adına gelen bir e-mail değildir. Hiç bir zaman banka şifrenizi istemez ve sormaz.

ATM İŞLEMLERİNDE BİLGİLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

ATM’ye yöneldiğiniz zaman ilk önce bir gözünüz ile süzün. Birileri var mı diye. Yada birileri ATM’yi gözlemliyor mu buna bakın. Şifre girdiğiniz zaman bir elinizle de kimsenin görmemesi için koruma yapınız. Bu arada şifre girdiğiniz de kayıt cihazı görürseniz yada daha önce hiç görmediğiniz farklı bir cihaz görürseniz hemen banka yetkililerine bildiriniz. ATM’de işlem yaparken kimsenin yardım etmesine izin vermeyin. Unutmayın banka yetkilileri daha olsa şifrenizi kesinlikle paylaşmayın.

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE BİLGİLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?

Arkadaşlar güvenilir ve bilinmeyen sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayınız. Bilindik site her zaman sizin yararınıza olacaktır. Alışveriş yaptığınız sitede iletişim bilgileri, iade prosedürleri ve gizlilik prosedürlerinin olup olmadığına dikkat ediniz. Yani karşınızda bir muhattabın olduğunu öğrenin. Ödeme yaparken de link de kilit işaretinin ve https ile başlıyorsa güvenli olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca adres çubuğunda sitenin renginin yeşile döndüği zamanda güven teşkil etmektedir.

Sizlerde yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek kart bilgilerinizi koruyabilir ve muhafaza edebilirsiniz. Yoksa gerçekten de çok büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bizden söylemesi

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankaya borçluyken kredi çekebilir miyim?

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin