Go to ...
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?


Kredi kartı borcumu ödeyemedim, Kredi kartı borcumu ödeyemedim ne yapmalıyım?- Arkadaşlar, ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısı 60 milyona dayandı. Bu sayıya ulaşmasındaki asıl neden; ulaşılamayan pahalı olan ürünlere kredi kartlarının taksitlendirme özelliği sayesinde ulaşılabilmesidir. Lakin bu nedene göre ülkemizdeki kredi kartı sayısının bu sayının 3’te 1’i olması gerekirken bu sayı ne den fazla? İşte asıl sorulmasıgereken sorun burada.

KREDİ KARTI ÖDENMEZSE NE OLUR GENEL AÇIKLAMA

Temel sorun insanın maaşının 2 bin lira olmasına karşın cebinde taşıdıkları kredi kartlarının toplam harcamaları 20 bin lira olması. Bu resmen cebinde bir saatli bomba taşımaya benziyor. Kredi kartlarının asıl kullanım amacı buz dolabı gibi bir seferde alamadığımız ürünü taksitlendirmesi nedeni iken bu durum ya yanılış anlaşılmış durumda. Maalesef Kredi Kartını çiğnediğimiz çikletten tutunda içtiğimiz sigaraya kadar kullanıyoruz. Buda beraberinde yanlış kullanımı getiriyor.

Bir diğer husus ise kredi kartları ile iş yerlerimize mal alıyoruz. Ama sezon kötü gidebiliyor yada iş yapamaya biliyorsunuz. Bu durumda da ne işçilerinizin maaşını ödeyebiliyorsunuz, nede borçlarınızı. Tabi en büyük sıkıntı da kredi kartı borcu oluyor. Hani bir arkadaştan bor. almışsınızdır. Bu borcu arkadaşınızın rızasınıda alarak geç ödeseniz de olur ama banka öyle olmuyor. Yazımızın devamında kredi kartı borcu ödenmezse sizi bekleyen tehlikeler ne onlara değineceğiz.

KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEMEZSEM BENİ BEKLEYEN TEHLİKELER NELER?

Kredi kartı borcunuzu kesinlikle ama kesinlikle geciktirmemelisiniz. Bakınız kredi kartı borcunuzu 1 ay ödemezseniz kredi notunuz düşüşe ve bir sonraki ay faiziyle birlikte bu borç katlanarak karşınıza çıkar. 2. ay yani 60 gün boyunca ödemezseniz bu sefer kredi kartı borcunuz daha da katlanır ve kredi notunuz ciddi manada düşer. 3. ay yani 90 gün boyunca ödemezseniz bu sefer banka sizi direk avukatına yada anlaşmalı olduğu avukata verir.

Avukatta sizin için yasal işlemi yani hukuki işlemi başlatır. Artık bu işten dönüş yoktur. Kırmızı Kalem yersiniz. Haciz ve icra işleri ile karşılaşırsınız. Banka sizden alacağını o veya bu şekilde tahsil eder. Bu konuda hiç merak etmeyin. Yalnız bu icra işi ile kurtulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Merkez Bankası peşinizi bırakmaz ve hemen adınızı Kara Listeye ekler. sonrada Kara Listeden çıkmak için uğraşır durursunuz.

KARA LİSTEDE NE OLUYOR?

Borcuna sadık olmayan banka müşterilerinin adı Merkez Bankası tarafından Kara Listeye eklenir. Bu listeden 5 yıl boyunca çıkamazsınız. 5 Yıl boyunca bankalardan yasaklanırsınız. Ne kredi alabilirsiniz ne de kredi kartı alabilirsiniz. Ekonomik hayatınız geçici süreliğine sekteye uğrar ve felç geçirir. Arzu ederseniz kara listeden çıkma dilekçesi konulu yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilir ve bu konuda bir çıkış yolu bulabilirsiniz.

KREDİ NOTUM NE OLUR?

Kredi Notunuz, kara listeyle birlikte en diplere düşer. 5 yıl boyunca bankacılık işlemlerini kullanamadığınızdan dolayı da yükselmez. Daha doğrusu hep düşük seviyelerde seyreder durur. 5 yılın sonunda devlet sizi affedip kara listeden çıkarsa da bankalar affetmez. Kredi notunuzu yükseltmek için en az 1 yıl da ekstradan uğraşırsınız. Maalesef durum böyle. borcunuzu ödemediğiniz takdirde sizi bekleyen durum bu.

KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEMEK İÇİN ÇIKIŞ YOLLARI

Sevgili dostlarımız, böyle durumlarda biraz ön görülü ve ileriyi görebilen kimselerden olmalısınız. Yani baktınız işler kötüye gidiyor, bu duruma hemen çözümler aramalısınız. Tutup da bu işi daha da kötüye sürmemelisiniz. Bunun için borçlarınızı ödemek de zorluk çekiyorsanız hemen bankanızdan 3 ay erteleme talep ediniz. Bu süre dede işlerinizi rayına sokmaya çalışın. Bu olmuyorsa da herhangi bir bankadan borç transferi gerçekleştiriniz.

Borç transferi sayesinde tüm borçlarınız tek bankaya toplanır. Sizlerde bu uzun vadeye yayarak yavaş yavaş ödersiniz. Buda olmuyorsa akraba yada arkadaşlarınızdan uzun vadeli borç talep ediniz. mümkünse en az 6 ay sizden para istemesinler. Sizlerde bu sayede hem banka borçlarından kurtulursunuz hemde 6 ayda işlerinizi düzene yani rayına sokarsınız. Buda olmuyorsa mecburen arsa, ev, dükkan ne varsa elinizden çıkarmaya bakın, yoksa banka zaten ipotek ile satışa çıkaracaktır. Hem değerinin altına satarak borcunu tahsil edecek hemde sizin adınızın kara listeye girmesini sağlayacaktır. Madem ki hal böyle sizlerde son çare olarak malı mülkü satarak bu illetten kurtulmalısınız. Sonrada ufaktan bir iş kurarak küllerinizden yeniden doğabilirsiniz.

LÜTFEN BU ÖNEMLİ VE YARARLI YAZIYI ARKADAŞLARINIZIN DA OKUYABİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE BEĞENİP, PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Kredi Notunu Artırma Teknikleri

Garanti bankası 72 ay vadeli kredi kartı borç taksitlendirme

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin