Go to ...
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır? Kaç Günde Kalkar?


Kredi Kartı Blokesi nedir? Ne zaman kalkar ve kaldırılır?- Tüm merak edilen; banka, ekonomi, kredi ve kredi kartı haberlerini güncel ve doğru bilgiler ile sizler için cevaplandırmaya devam ediyoruz. Henüz kısa nefesli bir süte olmamıza rağmen gerek yorumlarınızla gerekse de tıklanma oranları ile bu işi ne kadar da iyi yaptığımızı sizler bizlere anlatmış oluyorsunuz. Kredi kartları hepimiz tarından kullanılan harcama araçlarındandır. Hatta ve hatta Avrupa da en fazla kart sahibi olan ülkeler arasında 2. sıradayız.

KREDİ KARTI BLOKESİ NASIL AÇILIR? GİRİŞ BÖLÜMÜ

Çok fazla kredi kartı kullanıyoruz. Bunda da çokta fazla suçumuz yok. Zira bir led tv alacağız ama cebimizde para yok. Mecburen kartımızın taksit özelliğini kullanıyoruz. Arabaya akar yakıt alacağız. Kredi kartına 100 TL bedava alış veriş kampanyası var. Hemen kredi kartını kullanıyoruz. Eve gıda alınması lazım ama cepte de para kalmadı. Ne yapacağız? mecburen kredi kartını kullanıyoruz. Hepsi iyi güzel ama bazı zamanlar da da kredi kartımız bloke oluyor.

Evet yanlış duymadınız, bir çok insan çeşitli nedenden dolayı kredi kartının bloke olma durumu ile karşı karşıya kalıyor. Bizlerde yazımın devamında bu durumları teker teker izah edip, çözüm yollarını da anlatmaya çalışacağız. Hazırsanız bu özel yazının detaylarına inelim.

KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI BLOKE

Bazı zamanlar hesaplayamadığımız zamanlarda evdeki hesap çarşıya uymaz. Elimize geçen para il ödememiz gereken miktar arasında dağlar kadar farklar oluşur. Doğal olarak da kredi kartı borcumuzu ödeyemeyebiliriz. Bu durumlarda da kredi kartlarında bloke uygulanır. Tabi burada bankadan bankaya göre bloke uygulama süreleri değişiklik gösterebiliyor. Eğer kredi kartı borcunuzu bir ay ödemediyseniz ve kartınız bloke edildiyse yani kullanıma kapatıldıysa bunun en azından asgarisini ödemeniz gerekir.

Asgarisi ödenen kredi kartı bir kaç saat içerisinde kullanıma açılır. Lakin bazı bankalar bu süreyi 2 ay yapar, kimsi de 3 ay yapar. 3 ay borcunuzu ödemediyseniz kara listeye girmemek için de kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcu ödendikten sonra da 1 gün içerisinde kredi kartınızın blokesi kalkar ve geri kullanıma açılır. Bu saydıklarımın borçlar ile ilgili olan durum. Birde farklı bir durumdan dolayı bloke gerçekleşiyor. Birde ona bakalım.

KREDİ KARTI ÇALINMA VAKALARINDA BLOKE DURUMU

Bazı zamanlar kapkaç olayları yaşanır. Bazende kredi kartımızı kaybederiz ve nereye koyduğumuzu hatırlamayız. Doğal olarak da hemen müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ederiz. Müşteri hizmetleri de ilk etapta karta 24 saat süre ile bloke uygular. Tümüyle kapatmaz. Bunun amacı ise kartınızı bulduğunuzda tekrar kullanabilme imkanıdır. Yani bu süre zarfında kimse kartınızı kullanamaz. Sonrada caddenin ortasına atar. Bu kart bakaya yada emniyete ulaşır.

Sizde kartınızı teslim alırsınız. Bankanızı arayarak geri kullanımının açılmasını isteyebilirsiniz. Tabi eğer 24 saat blokeden sonra kartınızı bulamazsanız kartınız direkt olarak kullanıma kapatılır. Bankanız sizlere yeni bir kredi kartı gönderir ve o kart üzerinden alışverişlerinizi yapmaya devam edersiniz.

Değerli takipçilerimiz, kredi kartı bloke olayını sizler için sade ve açık bir dille anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu konularda dikkatli olmaya çalışın. Özellikle kredi kartı borcu ödememe durumunda blokenin dışında kredi sicilinizi de bozdurma ihtimaliniz olur. Siz siz olun bu tür davranışlara girmeyin. Ayrıca aşağıdaki farklı konulardan oluşturduğumuz yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Kara Listeye Girmemek için Acil Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin