Go to ...
Kredi alırken nelere dikkat edilir? Tüm Detaylar İçeride


Kredi alırken nelere dikkat edilmeli, Kredi alırken nelere dikkat etmeli- Hayatımızda kredilere o kadar çok başvuru yapıyoruz ki ister istemez doğru krediyi bulma adına; kredi alınırken dikkat edilmesi gerekenler sorusunu yöneltiyoruz. Bankalara yağılan kredi başvurularına bile yetişemiyor. Artık findeks’ten anlık bilgileriniz alındığından bilgisayar otomatik olarak kredi alıp alamayacağınızı 2-3 dakika içerisinde belirliyor. Ayrıca mesaj olarak da sizlere iletiyor.

İHTİYAÇLARIN ÇÖZÜMÜNDE BANKA KREDİLERİ ÖN PLANDA

İhtiyaçlarımızın ucu bucağı yok. Başı sonu da yok. Durmadan harcıyoruz. para biriktiriyoruz, borca giriyoruz ve gereksinimlerimiz başta olmak üzere ihtiyaçlarımızı almaya ve elde etmeye çalışıyoruz. Tabi burada zamanın şartları da düşünüldüğünde bankalar karşımıza çıkıyor. Biraz gerçekçi olalım ama maalesef ki bankalar haricinde borç alabileceğimiz bir yok. Krediler bizler için tek kurtuluş ve çözüm yolu oluyor.

İYİ AMA BANKALAR ARASINDA UÇURUMLAR VAR. KREDİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kredi alalım almasına ama bankalar arasında da 2 katı kadar faiz farkı var. Birde en uygun krediyi biz veriyoruz diye her yerde reklamlar dönüm duruyor. Kafamız karıştı.Bir kredi çekiyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki meğerse daha da uygunu varmış. Doğal olarak da yaw kardeşim kredi alırken nelere dikkat edilir? sorusunun cevabını arıyoruz ki bir daha ki seferler de en doğru seçimleri verebilelim diye. Bizlerde bu yazıda kredi çekerken bilmeniz gerekenleri maddeler halinde sunmaya çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

NE OLURSA OLSUN KREDİ NOTUNUZU BANKAYA GİTMEDEN ÖNCE ÖĞRENİN

Evet yanlış duymadınız. Kredi notu banka ile sizlerin karşılıklı olarak bir birlerinize sunduğunuz Jokerlerdir. Yüksek kredi notu iyi olan bankaya borcunu zamanında ödeyebilen vatandaşı temsil eder. Düşük kredi notu ise güvenilmez borcuna sadık olmayan müşterileri teşkil eder. Dolayısıyla kredi notu yüksek olanlara bir ödüllendirme sistemi olarak düşük faizli kredi verilir. Kredi notu düşük olanlara da yüksek faizli kredi verirler Bu bilgi çok önemlidir.

Bankacılar herkese en yüksek faizden kredi vermeye çalışır. Bu açıdan görüşmeye gittiğinizde kredi notunuzu öğrenin. Diyelim ki kredi notunuz 1900. Yani çok iyi puan. artık bundan sonra bankacılar düşünsün. Karşınıza yüksek faiz mi geldi? o halede hemen kredi notunuzu devreye sürün. Bu sayede daha da düşük faizli kredi alabilirsiniz. Eğer kredi notunuz  düşük ise bankacılar bu defa kredi notunuzu kullanacak ve sizlere yüksek faizli kredi vereceklerdir.

Bu açıdan kredi notunuzu öğrenin. Düşük seviyelerde ise bir kaç ay artırmaya çalışın. Arttıktan sonra kredi almanız sizin yararınıza olacaktır. Dilerseniz BURAYI tıklayarak Kredi Notu Artırma Teknikleri konulu yazımızı okuyabilir ve daha da fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

KREDİ ALDIĞINIZDA MAAŞ BORDROSUNUN ÖNEMİ

Ne olursa olsun bankalar maaş bordronuza göre işlem yaparlar. Maaş bordrosu demek bir garanti demektir. Bankalar kendilerini her zaman güvene alırlar. Geliri olamayan birisine de kredi vermezler. Gelir levhanızı veya maaş bordronuzu sunmak zorundasınız. Zira kredi hesaplamasında maaş bordrosu oldukça fazla önemlidir. Maaşınızın yarısı sizin aylık ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksidinizi verir. Örneğin 2 bin lira alıyorsanız aylık en fazla bin lira ödeyebilirsiniz.

Diyelim ki aylık 3 bin lira maaşınız var. Ayrıca da bin lirada kira geliriniz var. Bunu da belgelendirebiliyorsunuz. Buna göre sizin aylık en fazla ödeyebileceğiniz kredi tutarı 2.000 liradır. ile kredi almaya çalışırsanız 2.000 TL X 48 Ay = 96 bin lira yapacaktır. Bu da ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarını sizlere verecektir. Sizin elinize 70 bin lira geçecektir. Geri kalan tutar ise faize ödenecektir. 12 ay vade ile kredi çekmiş olsaydınız dana da düşük kredi alacaktınız. Bu açıdan kredi vadesi arttıkça alabileceğiniz tutarda artacaktır.

KREDİSİNDE VADEYİ DÜŞÜK YAPIN

Ülkemizde konut kredilerinde yüksek kredi tutarı alabilmek adına vade 120 ay gibi uzun bir süre yapılıyor. Ama gel gör ki bu süre hem çok uzun, hem çok yıpratıcı hemde zar verici. Düşük vadede %0,80 gibi düşük bir faiz oranı alabiliyorken, yüksek vade olduğunda %1,2 lere çıkıyor. Tabi çok daha yüksek faiz veren bankalarda var. Ben uygun bir şey yazmaya çalıştım. Ama bu rakamda bile faiz oranı çok çok fazladır. Bakın 100 bin lirayı 5 yıl yani 60 ay vade ile alırsanız ödeyeceğiniz faiz tutarı 35 bin liradır.

Ama yüz bin lirayı 120 ay vade ile çekerseniz ödeyeceğiniz faiz tutarı 80 bin liranın üzerindedir. Bu açıdan siz siz olun düşük vadeye yönelin. Bankalar yüksek limitli kredi vermiyorsa evde çalışan başka birilerinin de maaş bordrosunu sunabilirsiniz. Yada ek geliriniz varsa bunları da belgelendirebiliyorsanız bankaya sunarak yüksek limit alabilirsiniz.

MUTLAKA DÜŞÜK FAİZLİ BANKA ARAŞTIRMASI YAPIN

Ben paramı sokakta bulmadım, tek kuruşunu bile yar etmem diyen birileri varsa mutlaka bir saatini ayırarak adam akıllı bankaları incelemeleri gerekiyor. Bir saatte 10 – 12 bankayı çok rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken düşük faizli 3 bankayı aralarından  cımbız ile seçmek. Kimler düşük faizli kredi veriyorsa bunları bir kenara koymamız gerekiyor. Bu sayede elimizde 3 bankalı bir alternatif oluşacaktır. Bir banka olmazsa diğerini kullanabilirsiniz.

EK GİDERLERİ DE HESAPLAMAYA KATMAYI UNUTMA

Sadece faize bakarak kredi çekerseniz aldanırsınız. Çünkü bankalar da kurnaz. Bazen faizi düşürüyor ama diğer ücretleri artırıyor. Acısını bu şekilde çıkarıyor anlayacağınız. Şimdi elinizde 3 banka var ya o zaman işiniz daha da kolay. Ekspertizi, sigortası, kaskosu, kredi rahsis ücreti, trafik sigortası, konut sigortası, aklınıza gelebilecek tüm giderleri dahil ederek asıl bankaya bulabilirsiniz. Tabi bunun için de yıllık maliyet oranı var. Yıllık maliyet oranı gerçek faiz oranını veriyor.

Yıllık maliyet oranına tüm giderler dahil edilir. Bu sayede de gerçek faiz oranı ortaya çıkar. Lakin hayat sigortası ve kasko gibi giderlerde sürekli değişme olabildiğinden bazı bankalar yıllık maliyet oranına dahil değildir diye küçük bir de not düşerler. Buna dikkat etmelisiniz.

BOZUK KREDİ SİCİLİ

Bozuk kredi siciline sahip vatandaşlar kredi alamazlar. Çünkü kara listeye düşmüşlerdir.  Kara listeye girenlerin de 5 yıl bankalardan sabahları selamları kesilirler. Hiç kimse onlar ile çalışmak istemez. Hiç hiç bir banka onlara kredi ve kredi karı dahi vermezler. Sizin de böyle bir durumunuz varsa, bankalar neden kredi vermiyor demeyin de sonradan

Sevgili dostlarımız sizler için kredi alındığında dikkat edilmesi gerekenleri teker teker anlatmaya çalıştık. Umarım ki faydalı ve istifadeli bir yazı olmuştur. En ince ayrıntısına kadar sizler ile paylaşmaya çalıştık. Ben inanıyorum ki yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz en uygun krediyi alabileceksiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Bu arada aşağıda sizler için çok özel konu galerisi hazırladık. Galerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz. Hoşça kalın…

LÜTFEN BU ÖZEL YAZIMIZI FACEBOOK VE TWİTTER ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

KOBİ’ler için 2017 yılı 50 bin lira sıfır faizli KOSGEB kredileri için son günler

48 Ay Vadeli İmzasız Evraksız Anında Kredi İçin QNB Finansbank

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NDAN KIŞA ÖZEL İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU

20 yıl 240 ay vadeli konut kredisi şartları neler hangi bankalar veriyor

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin