Go to ...
Konut Kredisinde Sigorta Yaptırma Zorunlu Mu?


Konut kredisinde sigortası zorunlu mu? Konut kredilerinde DASK, hayat ve ev sigortası zorunlu mu?– Çok çok fazla merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Ev bizlerin en öncelikle ihtiyaçlarından bir tanesi. Hatta yemekten ve üst baştan da önemli. Binlerce insan gerekirse boğazından kesiyor, gerekirse de üstüne başına bir şey almıyor ve konut kredisine giriyor. Evler öyle ucuz yada her istenilince ulaşılabilen gayrimenkuller değil. Bir ev sahibi olabilmek için bazı bedeller ödemek gerekiyor.

KONUT KREDİSİNDE SİGORTA YAPTIRMA ZORUNLU MU GENEL AÇIKLAMA

Deminde belirttiğim gibi konut kredisi almak için bazı bedeller ödüyoruz. Gerekirse ek mesai ve ek iş yapıyoruz. Kredi çekmeye gidince önümüze bazı masraf kalemleri konuyor. En dikkat çekici olanlar ise Sigorta masrafları gibi geliyor. Zira önümüze hayat sigortası konmuşken bir de bakıyoruz konut sigortası da konulmuş. Daha bunların ne olduğu merak ediyorken birde DASK sigortası önünüze konuluyor. Peki Konut Kredisinde Sigorta Yaptırmak Zorunlu Mu?

KONUT KREDİSİNDE DASK ZORUNLU MU?

DASK Doğal Afet Sigortası olarak karşımıza çıkıyor. Biliyorsunuz ki ülkemizde çok fazla deprem ve doğal afetler meydana gelebiliyor. Fay hatları ciddi boyutlara ulaşıyor. Düşünebiliyor musunuz ülkemizin %42’si 1. kuşak deprem riski taşıyor. Bunu 2., 3. ve 4. kuşak bölgeleri izliyor. Hal böyle oldu mu yani bir deprem geldi mi yüzbinlerce insan etkilenebiliyor. Bir bakıyorsunuz binlerce insan evsiz ve yurtsuz kalmış.

Arkadaşlar DASK zorunlu bir sigortadır. ve Çokta bir sigorta türü değildir. Bir nevi bu sigorta ile deprem yaşanmış olsa bile ve eviniz oturulmayacak hale gelse bile, size konutunuzun verileceği para ile hayatınıza devam edebilirsiniz. Bir çok insan bu cüzi değerdeki sigortayı yaptırmayarak maalesef ne emekler ile aldığınız evinizi bir anda kaybede bilirsiniz.

KONUT KREDİSİNDE HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?

Bir çok banka konut kredilerinde hayat sigortasını zorunlu olarak koşuyor, kimisi ise böyle bir zorunlu aramıyor. Alında sorumuzu şu şekilde sorsak daha da doğru olacaktır; Konut kredisinde hayat sigortasını neden yaptırmalıyız? Bu soru daha da doğru oldu. Çünkü dilersek Hayat sigortasının zorunlu olmadığı bankaları bulabiliriz. Lakin konut kredilerini genelde uzun vadeli yani 120 ay vade ile alıyoruz. Bu süre zarfında da bir çok ölümler ve iş kazaları yaşanabiliyor.

Böyle durumlarda önceden konut kredisi yaptırmışsanız aileniz şanslıdır. Çünkü sizden kalan mallar gibi borçlarda mirasçılara kalır. eğer hayat sigortanız var ise bankaya olan tüm borcunuzu kapatır. Şimdiye kadar olan ödemelerinizi de ailenize geri öder. İş kayıplarında da size ekstradan tazminat öder. Hani ihtiyaç kredisi olsa hem limiti düşük olur hemde vadesi. Ama konut kredisinin limiti de, vadesi de çok çok yüksek. Artık kendi kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

KONUT KREDİSİ SİGORTASI ZORUNLU MU?

Önümüze gelen bir diğer masraf kalemi ise Konut sigortasıdır. Konut kredisi zorunlu değildir. Amacı sizi, evinizi ve ailenizi korumaktır. Konut kredisi sizleri; hırsızlık, olaylarından, terör olaylarında, kazalarda, yıkılmalardan vs. korur. Üstelik Dask sigortası zarar gören konut için 2016 yılında ödenecek kredi tutarını en fazla 160 bin olarak belirlemiştir. Dolayısıyla evinizin geri kalan kısmını konut sigortasından temin edebilirsiniz.

Ayrıca kira kayıplarınızda da konut kredisi yardımınıza koşar. Ülkemizde bu tip olaylar ile çok fazla karşılaşıyoruz. Bundan dolayı da, konut alanların bir çoğu bu sigortayı yaptırıyor. Tabi zorunlu bir sigorta türü olarak gözükmüyor. Tamamen sizlere bağlı bir husus bu.

Değerli dostlarımız, konut kredisi alırken sigorta türlerinin zorunlu olup olmadığını ve önem derecelerini sizlere açıklamaya çalıştık. Öyle umuyoruz ki bu yazı sizler için istifadeli olmuştur. Zira tüm sigorta türlerine değindik. Bu yazının da son cümlelerine geldik. Aşağıdaki farklı yazılardan oluşturduğumuz konu galerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kredi Hesaplamasında Bilmeniz Gereken Hayati Kurallar

Kredi ile Yapılabilecek En Uygun Yatırım Fikirleri

Kredi Yıllık Maliyet Oranı ile Gerçek Faiz Oranını Bulun

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin