Go to ...
Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Var Mıdır?


Kredi erken ödeme cezası, konut kredisi erken ödeme cezası hesaplama- Krediler hayatımızın en büyük şekillendiricisi olarak karşımıza çıkıyor. Ulaşamadığımız tüm ürünlere verdiği borç para sistemi ile ulaşabiliyoruz. Düşünün yuvamızı yani evimizi bile krediler sayesinde kurar hale geldik. Sokaktan 10 kişi çevirin 10’u da ilk isteğine evi koyacaktır. Ev bizim garantörümüz ve bu dünyadaki maddi açıdan tek sermayemizdir. İşsiz kalsak evimiz var ya. İş kursak sermayemiz hazır.

KONUT KREDİSİNDE ERKEN ÖDEME CEZASI GENEL BİLGİ

Ev demek özelimiz demek, gizlimiz demek ve bize ait değerli mal demek. Bu açıdan bakıldığı zaman herkes kendine ait bir evinin olmasını istiyor. Bundan dolayı da bankalardan kredi çekiyorlar. Örneğin 120 ay vade yapıyor. Buda dünyanın faizi anlamına geliyor. Bu ödemelerini yaparken sonradan bir olay gerçekleşiyor ve elimize toplu para geçiyor. Toplu para geçince de hemen banka borcumuzu ödemek istiyoruz ama karşımıza erken kapatma cezası çıkıyor.

Peki nedir bu erken borç kapatma cezası? Tüm kredilerde geçeli midir? Yasal mıdır? Çok fazla ceza verilir mi? Borç hesaplaması nasıl yapılır? Bu tarz sorular kafanızda yer ediyorsa çözümünü ve cevaplarını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KONUT KREDİSİNDE ERKEN ÖDEME CEZASI

Değerli okurlarımız, erken ödeme cezası yalnızca konut kredilerinde geçerli olduğunu söyleyerek yazımıza devam etmek istiyorum. Kredi çekme işi çocuk oyunu değil. Kimisi aman ne olacak diyor ve hiç hesap kitap yapmadan kredi başvurusunda bulunuyor. Ardından da üstesinden gelinemez borç batağına giriyor. Yada bambaşka hesaplamalara giriliyor. Sonucunda da cezalar ile karşılaşabiliyorlar.

Örneğin konut kredisi çekiliyor ve bir yandan da yüklü bir miktar para bekliyor. Para geldiğinde de kapatırım diyor. Ama bunu banka memuru ile paylaşmıyor. Çünkü konut kredilerinden onlarca ödeme sistemi bulunuyor. Balon ödemeli, artan vs. gibi. Sabit ödemeli konut kredisi seçiliyor. Ama sözleşme okunmuyor. Sözleşmeden konut kredisinin kapatılması durumunda  ceza yansıtılacağı belirtiliyor. Bunu okumadan imzaladığınızdan dolayı da borcu erken kapattığınızdan ceza ödüyorsunuz.

ERKEN BORÇ KAPATMA CEZASI YASAL MI? ORANI NE KADAR?

Bu durum 2014 yılında Tüketici hakları kanununda belirlenmiştir. Buna göre bankalar eskiden her durumda %2 oranında ceza keserdi. Lakin yeni kanunda ufak bir değişiklik yapıldı. Buna göre kalan borcunuz 36 ay vadeden az ise ve borcunuzu kapatmak isterseniz %1 oranında ceza ödersiniz. Yok borcunuz 36 aydan fazlaysa bu durumda da konut kredisi borcunuzu kapattığınız anda %2 de ceza ödemeniz gerekiyor.

Bu oranlar kanun ile belirlenmiştir. Tabi bu işi gurur yapıp mahkemeye taşıyıp farklı sonuç alanlarda var. Ama sonuç itibariyle olan biten dediğimiz şekilde. 100 bin lira konut kredisi çektiyseniz ve bu da erken kapatmak istiyorsanız; konut vadesi de 36 ay dan fazla ise 2 bin lira ceza ödersiniz. 36 aydan az bir süre kaldıysa ve borcunuzu kapatmak isterseniz bu defa da 1.000 TL ceza ödemeniz gerekecektir. Sizlerde buna göre kendi çektiğiniz kredinin ceza hesaplamasını yapabilirsiniz.

Değerli dostlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Sizlerden ricam konut kredisi çekecekseniz bunu çok iyi planlayın. Bir yerden para geleceğini biliyorsanız, ona göre banka memuru ile görüşün. Elinizde arsa toprak varsa ve bunu ileride satmayı düşünüyorsanız planınızda yer verin. Gerçi 100 bin lirada 2 bin lira çok büyük bir rakam gibi gözükmese de durduk yerde niye cebinizden daha fazla para çıksın ki? Dilerseniz aşağıda ki konut kredisi haberlerimize de bir göz atabilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM KONUT KREDİSİ ÇEKECEKLERİN DE GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK VE TWİTTER HESAPLARINIZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

120 Ay Vadeli Vakıfbank Kışa Özel Konut Kredisi

İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredilerinde Kredi Limiti Nasıl Yükseltilir?

Fazla para ödemek istemiyorum Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Banka harici konut kredisi veren yerler hangileri? durma sende tıkla

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin