Go to ...
Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir mi


Kırmızı kalem affı, kırmızı kalem yiyene kredi, kırmızı kalem yiyenlere veren bankalar: Kırmızı kalem yiyenler çekebilir mi? gibi bir çok sorgu yaptığınız biliyoruz. İnanın ki ortalık bilgi kirliliği ile dolup taşmış. Bizlerde bu konuları en doğru bilgiler ile açıklamaya karar verdik. Sizlerde kırmızı kalem yediyseniz veya yemek üzereyseniz bu yazıda belirttiğimiz hususları çok dikkatlice okumanız ve uymanız gerekecektir.

KIRMIZI KALEM YİYENLER ÖN GİRİŞ BİLGİSİ

Özellikle esnaf ve KOBİ’lerimiz başta olmak üzere bir çok vatandaşımızda ya kırmızı kalem yemiş yada yemek üzere. Çünkü borçlanmadan ne mal ve mülk alınıyor ne de iş kuruluyor. Dolayısıyla da her kes krediye başvuruyor. Lakin bazı zamanlarda evdeki hesap çarşıya uymuyor. Dolayısıyla da kredilerimizi ödeyemiyoruz. Sonrasında da kırmızı kalem yiyoruz. Peki nedir bu kırmızı kalem? Nasıl kurtulunur? ekonomik hayata etkisi nedir? Dilerseniz bu ve benzeri sorularınızı cevaplamaya çalışalım.

KIRMIZI KALEM NEDİR? ve NASIL YENİR?

Sevgili okurlarımız, sizlerde çekmişsinizdir. Yada kredi kartı ile alışveriş yapmışsınızdır. Günün birinde kredinizi yada kredi kartınızı ödemezsem ne olur hiç dediniz mi? Yada ödeyemezsem. Eğer bankaya olan borçlarınızı ödeyemezseniz sizi neler bekliyor olacak şimdi de ona bakalım. İlk ay kredi borcunuz ödemezseniz sizi faiz cezası bekliyor olacak. Ayrıca kredi notunuzda da ufak bir düşüş gerçekleşecek.

ikinci ayda da kredinizi ödeyemezseniz faiz cezasının yanısıra notunuz tabana yaklaşacaktır. Eğer 3. ayda da ödemezseniz bu sefer bankanın anlaşmalı avukatı tarafından yasal takibe alınırsınız. Yani sizin için hukuki süreç başlar. Hukuki süreç ile de kırmızı kalem yeyip, kara listeye eklenirsiniz. Esasen borç ödememe süreniz 66 gündür ama bankalar insiyatif kullanarak bunu 3 aya çıkarmaktadırlar.

KIRMIZI KALEM YEDİM BENİ BEKLEYEN ŞEYLER NELERDİR?

Yazının bu kısmına inanın ki hiç gelmek istemiyordum ama sizleri de bilgilendirmek gerekiyor. Maalesef ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyemediğinizden dolayı sizin için hukuki süreç başlamış oldu ve banka alacaklarını icra ve haciz yolu ile sizlerden bir şekilde tahsil etti. Ardından sizleri de kara listeye ekledi. Yani kredi siciliniz bozulmuş oldu. Artık 5 yıl boyunca ne kredi kartı alabilir ne de tek kuruş bankalardan kredi çekebilirsiniz.

KIRMIZI KALEMDEN NE ZAMAN KURTULURUM

Tamı tamına 5 yıl boyunca tüm bankacılık işlemlerinden dışlanırsınız. Tüm bankalarda aynı muameleyi görürsünüz. Ancak 5 yılın sonunda borçlarınızı da ödediyseniz kara listeden çıkarılırsınız. Tabi listeden çıkar çıkmaz da hemen çekemezsiniz çünkü bu seferde kredi notunuz devreye girer.

KIRMIZI KALEM VE KREDİ NOTU

Kırmızı kalem yeyip kara listeye girdiğiniz anda notunuz 0 (sıfır) lara yaklaşır. Dolayısıyla 5 yılın sonunda da kredi notunuz oldukça düşük seviyede olduğundan yine kredi çekemezsiniz. 5 yılın sonunda sadece bankacılık işlemleriniz normal düzeyine döner ama kredi notunuzu ayrıca arttırmanız gerekecektir. Borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

KIRMIZI KALEM YEMEMEK İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

Sizlerde borcunuzu ödeyemediğinizden dolayı kırmızı kalem yemek üzereyseniz lütfen bu diyeceklerimizi unutmayın. Çünkü banka öyle yada böyle size verdiği parayı bir şekilde sizden tahsil edecek ama kara listeye girerek olan size olacak. Bunun yerine baktınız banka borçlarınız üstesinden gelinmez bir hal alıyor hemen çevrenizden borç para isteyim. Baktınız oda olmuyor kredi trasfer gerçekleştirerek borçlarınızı yeniden yapılandırın. Oda olmuyorsa arabanızı satın. Ama kırmızı kalem yemeyin.

Saygıdeğer okurlarımız, bankaya borçlarınızı ödemez iseniz sizleri bekleyen tehlikeleri aktarmış olduk. Kırmızı kaleme dair tüm detayları da belirttiğimize gör yazımızın sonuna da gelmiş olduk. Bu yazı haricinde dilerseniz aşağıdaki konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Kredi notu sorgulama, kredi notumu nasıl öğrenirim

70000 tl konut kredisi 72 ay olursa ne olur

Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım alabilirim

 

BU ÖNEMLİ VE YARARLI YAZIYI FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin