Go to ...
Hesap İşletim Ücreti Nedir?


Bankaların Hesap İşletim Ücretleri, Hesap İşletim Ücreti Nedir, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar?- Saygıdeğer  okurlarımız, yüksek istifade değerine sahip, bu yazıyı sizlere yol gösterebilecek özel bir rehber niteliğinde olacaktır. Çünkü herkesin bir hesap numarası bulunuyor. Doğal olarak da bir sürü soru işareti insanın aklını kurcalıyor. Bizlerde bu soru işaretlerini kaldırabilme adına bugün Hesap İşletim Ücreti Nedir? başlığı bir çok konuya da açıklık getirmeye çalışacağız.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ NEDİR? GENEL BİLGİ

Hesap İşletim Ücreti Nedir?: Bankalarda yatırım yapmak, maaş almak, kredi almak yada kredi kartı almak için hesap açarız. Hesap İşletim Ücreti de; müşterilere verilen bankacılık hizmetinin karşılığı olarak, banka nezdinde bir hesabın açılması, işletilmesi, hareketlerinin bilgisayar sisteminde saklanması/arşivlenmesi, bilgi sistemlerinin geliştirilmesi ve hesapla ilgili yapılan diğer harcama işlemleri sebebiyle alınan bir ücrettir.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİN KANUNİ YÖNÜ

Bankacılık Kanunu’na, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve alt düzenlemelerine, 03 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine ve bankacılık genel uygulamasına uygun biçimde tahsil edilmektedir.Bankalar, Bankacılık kanununa göre sizlerden daha doğrusu hesabı olan kişilerden 3 veya 6 aylık periyotlar dahilinde bir ücret almaktadırlar. Bu parada hesap işletim ücreti oluyor anlayacağınız. Şimdide dilerseniz Bankaların Hesap işletim ücretlerini öğrenelim;

BANKALARIN HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ
 • Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti: 134,44 lira (yılda iki kez 67,22 lira),
 • Denizbank Hesap İşletim Ücreti: 138,96 lira (aylık 11,58 lira),
 • Vakıfbank Hesap İşletim Ücreti: 96 lira (aylık 8 lira),
 • Hsbc Hesap İşletim Ücreti: 128,40 lira (aylık 10,70 lira),
 • Finansbank Hesap İşletim Ücreti: 150 lira (3 ayda bir 38,25 lira),
 • Yapı kredi Hesap İşletim Ücreti: 129 lira (yılda iki kez 64,50 lira),
 • ING bank Hesap İşletim Ücreti: 128,40 lira (aylık 10,70 lira),
 • Halkbank Hesap İşletim Ücreti: 78 lira (aylık 6,50 lira),
 • Akbank Hesap İşletim Ücreti: 132,60 lira (yılda iki kez 66,30 lira),
 • Teb Hesap İşletim Ücreti: 116 lira (3 ayda bir 29 lira),
 • İş Bankası Hesap İşletim Ücreti: 108 lira (yılda iki kez 54 lira),
 • Alabaraka Türk Hesap İşletim Ücreti: 132,90 lira (6 ayda bir 66,30)
HESAP İŞLETİM ÜCRETİ TALEP ETMEYEN BANKALAR

Bazı bankaların hesap işletim ücreti almadıklarını belirtelim hemen. Hatta bazıları ise havale ve eft işlemlerinden bile ücret talep etmezler. Sizlerde ben hesap işletim ücreti ödemek istemiyorum diyorsanız bu bankaları değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz lafı uzatmadan bu bankaları da inceleyelim.

Kuveyt Türk Bankası: Kuveyt Türk müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmeyen bir banka. İster TL ister Döviz, isterse Altın hesabınız olsun. Kesinlikle aidat gibi bir ücret ödemiyorsunuz. Dahada güzeli Havale ve EFT ücreti de talep edilmiyor.

QNB Finansbank Enpara.com: Hesap işletim ücreti talep etmeyen bir hesap türüdür. Finansbank’ın internet platformu olan Enpara.com dur. Kredi kartı olan Fix kartın da yıllık aidatı bulunmuyor. Havale ve EFT işlemi de ücretsiz. Rahat rahat şubeye gitmeden oturduğunuz yerden işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

CEPTETEB: Türk Ekonomi Bankasının bir uygulaması olan CEPTETEB genel itibariyle internet bankacılığını kullanan müşterilerin tercih ettiği özel bir bankacılık sistemi. Kesinlikle hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Kart aidatı bulunmuyor. Ayrıca Havale ve EFT işlemlerinden de ücret talep  edilmiyor.

Ziraat Bankası: Sıradaki bankamız Türkiye’nin en köklü bankası. Ziraat bankası hesap işletim ücreti talep etmeyen bir diğer banka. Aynı şekilde havale ve eft işleminden de ücret talep edilmiyor.

Aziz dostlarımız bir yazımızın daha sonuna gelmiş olduk. Başta da belirttiğim gibi bir çok konuya da bu yazı ile açıklık getirmiş olduk. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Sürekli kredi başvurusu ve ret yemek

Kredi Kartı Borcu Olan İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Çek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin