Go to ...
Eyvah Yanlış Hesaba Para Gönderdim Ne Yapmam Gerekiyor?


Yanlış hesaba para gönderme, yanlış hesaba para yatırma- Yanlış hesaba gönderilen paranın geri alınması başlığı bir çok kişi tarafından sorgulanan bir durum. İnsanlık hali. Bankacılık işlemleri ile içli dışlı olan kişiler bile yanlışlık yapabiliyorlar. Özellikle bazı zamanlarda acil para transferleri gerçekleştirmemiz gerekiyor. Şehir dışında okuyan çocuğumuzun acil nakit ihtiyacı olabiliyor. Ucuz ve stoklarla sınırlı olan bir ürünü kaçırmak istemiyoruz ve hemen almak istiyoruz.

YANLIŞ HESABA PARA GÖNDERME GENEL AÇIKLAMA

Ne geliyorsa başımıza aciliyetten geliyor zaten. Boluna atalarımız acele işe şeytan karışır dememiş. Bundan dolayı da para gönderirken bir anda başka hesaba gönderdiğimizi anlıyoruz. Sonrada Eyvah diyoruz. Ardından da şimdi ne olacak? sorusu soruluyor. Bu süre zarfında da ne yapılacağı bilinmediğinden öylece kala kalıyoruz. artık bu yazı sayesinde yanlış para transferlerinde başınıza gelebilecekleri ve izlemeniz gereken yolları öğrenebilrsiniz.

YANLIŞ PARA GÖNDERME DURUMLARI

Para transferi dendiği zaman ortaya EFT ve Havale işlemleri giriyor. Bu iki basamak ile parayı istediğimiz kişiye yollayabiliyoruz. Aynı bankada farklı bir hesaba para gönderme işine havale, farklı bankalar arasında para gönderme işine de EFT dendiğini araya sıkıştıralım. Kimisi isme eft veya havale yaparken, kimisi hesap numarasını kullanıyor, kimisi de numarasını kullanıyor. Sisteme rakamlar yani numaralar girilirken yanlışlıklan bir iki numara farklı girilebiliyor.

Doğal olarak da para başka birinin hesabına gitmiş oluyor. Bundan dolayı para transfer işlemlerinde muhakkak ki IBAN numarası ile para gönderme işine dikkat ediniz. Bu sayede hata payı sıfıra yakın olacaktır. Şimdi biz yazımıza kaldığımız yerden devam edelim. Paranız başka hesaba gitti şimdi ne yapılacak? Bu soruyu cevaplandıralım.

YANLIŞ HESABA GÖNDERİLEN PARA DA İZLENMESİ GEREKEN YOLLAR

Yanlış para transferlerinde işlemin nasıl ve kim tarafından yapıldığı çok fazla önem arz etmektedir. İnternetten veya cep şubeden siz mi? gerçekleştirdiniz veya Bankada banka görevlisi mi yanlış para transferi gerçekleştirdi? bu sorular çok önemlidir. Zira eğer banka görevlisi bu transferi gerçekleştirdiyse banka hemen yaptığı işleme koyar. Para blokelenir. Yok siz gönderdiyseniz bu durumda 1 dakika bile beklemeden bankanıza koşmanız gerekiyor.

Durumunuzu banka yetkilisine anlattıktan sonra eğer aynı banka içerisinde yapılan bir işlemse, banka görevlileri paranın yanlış hesaba gönderildiği kişiyi arar ve parayı geri yatırması rica edilir. Bu şekilde bir çözüm aranmaya çalışır. Yok eğer farklı bankadaki hesaba giden bir para varsa; bu defada sizin banka görevlileri farklı bankadaki şubeyi ararlar. Böyle bir yanlışlık yaşandığını ve müşterilerin ulaşmalarını rica ederler. Normalde para size tam gününüze patlasa da geri edilir.

Lakin şunu da unutmayın; Bir kişiye para gönderdiniz mi, artık kullanma hakkı ona geçer. Karar verme hakkı da onundur. Banka görevlileri kendileri hata yaptıysa bu transferi dondururlar. Ama sizden kaynaklanan bir para transferi varsa bu durumda da transferin gerçekleşmesine karışmazlar. Sadece paranızı alabilmeniz için aracı olurlar. Hesabına para giden adam da dilerse size paranızı geri iade etmeyebilir. Bu durumda sizin de hakkınızı mahkemede aramanız gerekiyor.

Ama 3-5 kuruş bir şeyse buna değmez. Yüksek bir meblağ para transferi gerçekleşmişse bu durumda muhakkak ki hakkınızı mahkemede aramalısınız. Paranızı faizi ile birlikte geri alabilme imkanınız da olacaktır bu sayede. Sonuç ne olursa olsun, böyle durumlarda serin kanlı davranıp direk banka şubenize gitmeniz gerekiyor.

Sevgili dostlarımız, umarım ki bu yazıyı sadece merak ettiğinizden dolayı okuyorsunuzdur. İnşallah başınıza böyle bir durum gelmemiştir. Geldiyse dediğim gibi az uğraştırıcı bir kaç gün sizi bekliyor olacaktır. Olan biteni A dan Z’ye kadar anlatmaya çalıştık. Merak edilen kredi haberleri için yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle… Hoşça kalın. Ayrıca aşağıda sizler için derlediğimiz konu başlıklarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

LÜTFEN BU YAZIYI YANLIŞ PARA TRANSFERİ İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLAN VE NE YAPACAKLARINI BİLMEYEN ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

İş bankası kredi başvuru sonucu öğrenme

ING Bank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme

IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni Asgari Ücrete Göre Kredi Hesaplama

Tags: ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Notlar

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin