Go to ...
Emekli maaşımın kaç katı kredi alırım alabilirim


Emekliyim maaşımın kaç katı kredi çekebilirim ve alabilirim, Bankalar emekli maaşımın kaç katı kredi veriyor?: Emekli maaşımın kaç katı kredi alabilirim? gibi sorular emeklilerin en fazla sorguladığı konuların başında geldiğinden, bizlerde 724kredinotu.com ailesi olarak bu konularda uzman olduğumuzdan sizlere doğru bilgi vermeyi üzerimize vazife saydık. Bundan  dolayı da bu yazıyı sizler için derledik. En doru ve en güncel bilgileri sade, yalın ve anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalışacağız.

EMEKLİ MAAŞIMIN KAÇ KATI KREDİ ALIRIM ALABİLİRİM GENEL AÇIKLAMA

Bu yönü ile de oldukça fazla istifade edebileceğiniz bir yazı düzenlemiş olduk. Her ne kadar emekli olunsa da ihtiyaçlar bitmediğinden bankalar kredi için her yönünle en fazla başvurulan yer oluyor. Tabi bankalar kredi verirken önemli iki hususu bakıyor. Düzenli gelir ve Kredi Notu puanınız. Emekli olduğunuza göre düzenli bir gelire sahip oluyorsunuz zaten. Burada önemli olan Kredi Notu Oluyor. KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM? konulu yazımız için BURAYI tıklayabilirsiniz.

EMEKLİ MAAŞIMA GÖRE ALABİLECEĞİM MAKSİMUM KREDİ MİKTARI NE KADARDIR?

Değerli büyüklerimiz, bankalar kredi verirken maaşınızı baz almaktadır. Ayrıca aylık ödeyebileceğiniz miktara göre de toplam kredi miktarınız belirlenmektedir. Bunu yaparken de şöyle bir hesaplama kullanılıyor. Maaşınızın %40’ı ile %70’i arasında bir rakam belirleniyor. Maaşınızın %70’i en fazla ödeyebileceğiniz aylık taksit sayınız oluyor. Dilerseniz bu hususu örnek ile pekiştirelim. Örneğin; 2.000 TL maaş alıyorsanız bunun yüzde yetmişi alınıyor. 2.000 TL X %70 =1.400 TL yapıyor. 1400 TL sizin aylık ödeyebileceğiniz maksimum kredi miktarınızı belirliyor. 24 ay vade ile kredi çekecekseniz 1.400 TL X 24 = 33.600 TL yapar. Bu maaşınıza göre 24 ay vade ile alabileceğiniz en üst rakamdır.

EMEKLİ MAAŞIMLA BİRLİKTE EK GELİRİM DE VAR. KREDİ LİMİTİMİ ARTTIRIR MI?

Amcalarım, teyzelerim, abilerim ve ablalarım; eğer ek geliriniz var ise ve bunu da belgelendirebiliyorsanız o zaman alabileceğiniz kredi miktarı da artacaktır. Emekli maaşınızın yine 2.000 TL olduğunu farz edelim ve buna ekstra olarak 2.000 TL daha ek gelirinizin ( geliri gibi) olduğunu düşünelim. bu durumda maaşınıza göre aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutarın 1.400 TL olduğunu yukarıda belirtmiştik.

Şimdi buna ek gelirinizi de ekleyerek bir hesaplama yapalım. 14000 TL + 2.000 TL (ek gelir) = 3400 TL. Bu rakam sizin bir ayda alabileceğiniz en fazla rakam oluyor. Bunu da 12 ay vade ile çekerseniz; 3.400 X 12 = 40.800 TL yapar. Sizlerde bu formüle göre kay ay vade ile almayı düşünüyorsanız ona göre hesaplama yapabilirsiniz.

BİR KREDİ ZATEN ÖDÜYORUM. YENİ KREDİ MAAŞIMIN KAÇ KATI OLUR?

Bir başka sorunun cevabı ile karşınızdayız. Burada ekstradan başka giderlerinizin olma durumu söz konusu oluyor. Böye durumlarda ise yine maaşınızın %70’i alınır ve belirlenen rakamdan giderler çıkarılarak aylık ödeyebileceğiniz meblağ belli olur. Nasıl mı? Şöyle ifade edelim; 2.000 TL maaşının %70’inin 1.400 TL olduğunu ifade etmiştik zaten. Şimdi de 400 TL başka bir kredi ödediğinizi düşünelim. Alabileceğiniz kredi şu şekilde hesaplanır; 1.400 TL – 400 = 1.000 TL sizin bir ayda ödeyebileceğiniz en fazla kredi taksit tutarı oluyor. Bunu da 36 ay vade ile çekerseniz 1.000 TL X 36 =36.000 TL olur.

Saygıdeğer okurlarımız, yukarıdaki rakamlarım maksimum olduğunu unutmayınız. Bankalar kredi verirken maaşınızın %40’ı ile %70’i arasında bir rakam belirlediklerini unutmayınız. Artık sizlerde gider ve gelir durumunuza göre alabileceğiniz en fazla ve en az kredi kredi hesaplamasını yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da incelemeyi unutmayınız.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALAR

EMEKLİLERE EN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VEREN BANKALAR

BANKA HARİCİ KREDİ VEREN KURUMLAR

LÜTFEN BU YAZIMIZI DİĞER EMEKLİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACABOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin