Go to ...
Doğru Seçim İçin Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeli, Kredi Kartı Alınırken Nelere Dikkat Edilir?- Bir çoğumuz kartı kullanıyoruz. Bir çoğumuz da yeni işi güç sahibi olduğumuzdan kredi kartı başvurusu yapmayı planlıyoruz.Ülkemizde çok fazla kredi kartı kullanılıyor. Bunda da kimseyi suçlamamak gerekiyor. Zira çok fazla alım gücümüz yok. Kredi kartları da en büyük yardımcımız ve destekçimiz oluyor. En zor anımızda, en dara düştüğümüz anda kredi kartları her zaman yanımızda oluyor.

ÇOK FAZLA İHTİYACIMIZ VAR AMA KREDİ KARTLARIMIZ DA VAR

Cebimiz para basmıyor ya. Maaş alıyoruz ama daha ay sonu gelmedin para havaya uçuveriyor. Hastane masrafları olabiliyor. Evin market, manav ve kasap ihtiyaçları olabiliyor. Onu bırak dünya kadar kişisel harcamalarımız da var. Akaryakıt harcamaları vs. derken ciddi manada ihtiyaçlarımız söz konusu olabiliyor. Bu durumda milleten 300 -500 lira dileneceğimize, kimseye muhtaç olmadan kendi işlerimizi kartları ile çözüme kavuşturuyoruz.

DOĞRU KREDİ KARTI SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Bir kartı maddi açıdan sizin en büyük destekçiniz olmalı. Az sonra ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Hayatımızın temellerini ekonomik parametreler üzerine kuruluyor. İste bu parametrelerin en önemli maddelerinden birisi de kredi kartlarıdır. Bu açıdan hayatımızı düzene sokan bir objenin çok doğru seçilmesi önem arz etmektedir. Yanlış seçim insanı ekonomik bir çıkmaza sürükleyebilir.

Peki Doğru kredi kartı nasıl seçilir? Kredi kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bunun cevabı da yazımızın devamında. Maddelere halinde dikkat etmeniz gereken ve uymanız gereken hususları belirtiyoruz.  Hazırsanız başlayalım.

KREDİ KARTINIZ BOL ÖZELLİKLİ OLMALI

Alacağınız kredi kartınızın öncelikle sizlere bol bol bedava alış veriş yapabilme imkanı tanımalı. Yani sonuçta o kadar alışveriş yapacaksınız. Bırakın da bankanız kredi kartınız ile sizleri birazda şımartsın. İnsanlar bedava alışverişe tav oluyorlar. Bunun dışında Kampanyaları ile alışverişinizi hem uygun fiyata hem de avantaja çevirmeli. Örneğin Bir yandan sizlere uçuş mili kazandırmalı, öte yandan sizlere indirim fırsatları sunmalı. Anlayacağınız ne kadar fazla özellik varsa o kadar sizin işinize yarayacaktır.

KREDİ KARTINIZIN TAKSİT ÖZELLİĞİ OLMALI

Muhakkak ki taksit özelliğine sahip bir kredi kartınızın olması gerekir. Çünkü her ne kadar eve sağlam eşyalar alsak da her şeyin bir ömrü var. Bugün bir LCD TV bile en az 3 bin lira. E buzdolabı bozulabilir, yada çamaşır makinesi. Bunlar hayati ve zaruri ihtiyaçlarımızdan. Tutup da maaşımızı olduğu gibi buzdolabı almaya yatıracak değiliz. Kredi kartımız ne gün duruyor ki? Nasıl olsa 9 aya kadar yada 12 aya kadar taksit yapabiliyor ya. Ayda 1500 lira, 150 lira öder bitiririz.

Bunun dışında kredi kartınızın ekstradan taksit özelliğinin de olması gerekiyor. Bazı zamanlarda bir ürün aldığınızda diyelim ki size 6 taksit yapılıyor. Ama kredi kartınız da sizlere ekstradan 3 taksit sunabilmeli. Bu sayede zorlanmadan kolay bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MÜMKÜNSE TEK BİR KREDİ KARTI KULLANIN

Bir çok kimse gereksiz yere cebinden 3 -5 tane kredi kartı taşıyor. Düşünün bir kere her birinin kullanım limiti 7 bin lira olsa cebinizde 40 -50 bin liralık bir bomba ile dolaşıyorsunuz anlamına gelir. Üstelik kredi kartlarının çoğunun da özelliği yoktur. Sadece harcama yaparsınız. Hesabınızı kitabınızı yapamazsanız bu sizi üstesinden gelinemez bir yola sürükler. Borçlar ödenmediğinde de siciliniz bozulur ve kara listeye girersiniz. Kara listeye girenlerin ne halde olduklarını siz tahmin edersiniz artık.

Şimdi burada ilk maddemize geri dönüyoruz. Öyle bir kredi kartı seçmelisiniz ki 5 karta da bedel olmalı. İşte bu açıdan doğru kredi kart sizin için çok fazla önemlidir. Tek bir kredi kartınız olsun. Bu sayede ne yaptığınızı bilin. Ülkemizde çok fazla kredi kartı markası vardır. İlla bir kaç tane kredi kartı taşıyacaksanız aynı markaya sahip olan kartları taşımak sizlere bir şey kazandırmayacaktır. Farklı markalara yönelmelisiniz.

KREDİ KARTI LİMİTİNİ BELİRLEYİN

Kredi kartlarını kullanım amacı dışında kullanan bireyler, ne yaptıklarını ve ne harcadıklarını bilemiyorlar. Sonrasında ise bir bakıyorlar ki ekstre kabarık gelmiş. Sonraki ay limit dolmuş. İlk etapta kredi kartı borcunun tümü ödenirken şimdi sadece asgarisi ödenebilir hale gelmiş. 5 bin lira kredi kartı limitini de doldurmuş. Maaşın kaç lira diye sorduğumuz da 2 bin lira cevabını alıyoruz. Yani bu kişi gelecek 2 buçuk aylık tüm çalışma karşılığını bankaya bağlamış.

Kredi kartı kullanmak tatlıdır. Ama doğru kullanıldığında. Bu açıdan kredi kartı limitinizi de yine kendinizin belirlemesi gerekiyor. Hesap yaparsınız aylık ne kadar harcamanız varsa o limitine yakın tutarsınız. Bu sayede önünüze de bir uyarı sistemi ve fren koymuş olursunuz. Ha beyaz eşya alacaksanız o zaman artırırsınız limiti. Ama öyle bir durum yoksa  limitinizi; olabildiğince düşük seviyelerde ve ödeyebileceğiniz seviyelerde tutun.

KREDİ KARTI GİDERLERİ

Alacağınız kredi kartının yıllık kart aidatı var mı bunu muhakkak ki öğrenin. Kart aidatlı olanların biraz daha fazla özelliği olabiliyor. Ama şuan geliştirilen ve kart aidatı olmayan kredi kartlarının da bundan kalır bir yanı yok. Sadece katılmak istediğiniz ve yararlanmak istediğiniz kampanya – fırsatlar için bir atıyorsunuz. Bir diğer husus ise Kartınızın faiz oranıdır. Kart borcunuzu geciktirirseniz veya asgarisini öderseniz size yansıyacak olan faiz oranı nedir? Mutlaka öğrenin.

Sevgili dostlarımız, bizlerden şimdilik bu kadar. Artık sizler de kredi kartı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Belirttiğimiz hususlara uyarsanız ve riayet ederseniz, en doğru seçimi yapacağınıza inanıyorum. Zira ülkemizde çok kaliteli kredi var. Ama bizler tarafsızlığımız gereği illa şu kartları alın demiyoruz. Araştırın ve kendiniz gözünüz ile görün. Aklınızın yatmadığı bir şeyi de almayın. Ayrıca aşağıdaki konu galerimiz de sizleri bekliyor.

LÜTFEN BU YAZIMIZI BİLİNÇLİ VATANDAŞ OLUŞTURABİLMEK ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar ve Kart Özellikleri

Kimliğim Çalındı Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Kredi ve Kredi Kartı Taksitlerini Aksatırsam Ne Olur?

 

 

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin