Go to ...
Devlet destekli çeyiz hesabı


Çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı açılır? Devlet katkılı çeyiz hesabı, Çeyiz hesabı hesaplama- Son zamanlarda oldukça fazla sorgulanan ve merak konusu olan özel bir yazı ile karşınızdayız. Ülkemizde evlilik oranlarında ciddi bir azalma olduğu aşikar. Daha doğrusu herkes evlenmek istiyor ama masrafların altından kalkarım sorusu herkesin kafasını kurcalıyor. Eskiden başlık paralarından evlenemeyen Anadolu halkı şimdide yüksek masrafları nasıl karşılarım diyor.

DEVLET DESTEKLİ ÇEYİZ HESABI GİRİŞ BÖLÜMÜ

Bu duruma Kemal Sunalın başrolünü üstlendiği Kibar Feyzo Filmi örnek olarak gösterilebilir. Şimdi ise sadece bir ev düzeyim dediğin zaman en az 30.000 TL den başlıyor. Bu rakamın minimum olduğunu unutmayın. Orta halli bir ev için ise 50.000 TL ideal oluyor. Böylesi ağır bir yükün altına girip evlenen çiftlerde balayı ve cicim aylarının ardından olayın vahametini anlıyor. Ardından da ekonomik bunalımlar ve boşanmalar ardı ardını izliyor.

ÇEYİZ HESABININ RESMİ YÖNÜ

Boşanma sebeplerinin en büyük maddesinin Ekonomik sebepler olduğunu dile getirebiliriz. Bundan dolayı olsa gerekki Devletimiz işe biraz el atmış gibi. Ahmet DAVUTOĞLU Başbakanlığı döneminde 16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereği çeyiz hesabı ve devlet katkısı hayatımıza girmiş oldu. Evlenecek olanları hem para biriktirmeye teşvik ediyor hemde devlet babamız evleneceklere para katkısında bulunuyor.

ÇEYİZ HESABI DETAYLARI

18 Yaşından büyükler başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Azami yaş sınırı 24 tür ve hiç evlilik yapmamış olma şartı aranmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklarınız adına siz ebeveynler başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaba başvuru yapabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kimlik kartı taşımanız gerekmektedir.  Çeyiz hesabını sevdiğiniz ve ileride evlenmeyi düşündüğünüz kişi ile açtıramazsınız. Bundan dolayı bireyseldir ve çiftler ayrı ayrı başvurularını gerçekleştirebilirler. Devlet katkısını alabilmek için de 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğinizi yapmanız gerekiyor.

ÇEYİZ HESABI DEVLET KATKISI

36 aydan daha az sürede birikim yaparsanız devlet katkısından yararlanamazsınız. 36 – 47 Ay arası alacağınız devlet katkısı; 4223,20 TL dir. 48 – 59 ay arasında ise; 4.751,10 TL ve 60 ay ve üzeri için de 5.279,00 TL devlet katkısı alabilirsiniz.  Bu verilen rakamlar 2016 yılı için geçerli rakamlardır. Her yıl artmaktadır. Çeyiz hesabı TL cinsinden ve en az 3 yıl vadeli olarak açılmaktadır. Bu hesabı dilerseniz sıfır ücret ile açabilirsiniz. Ayrıca en fazla 15.837 TL para yatırabilirsiniz. Çeyiz Hesabı’ndan 1 dönem içerisinde en fazla iki kez para çekilebilmektedir.

BANKALARIN ÇEYİZ HESABI BİLGİLERİ

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı için BURAYI tıklamanız yeterli olacaktır.

Çeyiz Hesabına ise BU link ile ulaşabilirsiniz.

AkBank Çeyiz Hesabına http://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/ceyiz-hesabi.aspx linkini tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

VakıfBank Çeyiz Hesabına da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sevgili okurlarımız, çeyiz hesabı ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazı ile sizlere aktarmış olduk. Eşiniz ile birlikte ayrı hesaplarda para biriktirebilirsiniz. Bu sayede de 10 bin liranın üstünde  bir devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

İş Yeri Açmak İçin Kredi Nereden Bulunur?

Ne kadar kredi alabilirim

Kredi başvurusu Ev hanımlarına kredi veriliyor mu ?

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

 

 

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin