Go to ...
Cebinizde Yer İşgal Eden Fazla Kredi Kartlarının Zararları


Kredi kartının zararları, kullanılmayan kartların zararları, fazladan taşınan kredi kartlarının tehlikesi – bilgilendirici ve çok bir yazı ile karşınızdayız. Hayatımızda ekonomik dengeler ve araçlar çok önemli bir yer kaplıyor. Bu araçlardan en önemlileri arasına Kredi Kartları giriyor. Kredi kartını çok seviyoruz. Zira bizler toplum olarak zengin kişiler değiliz. Bir çoğumuz asgari ücret ile geçinmeye çalışıyoruz. Haliyle maaşımızın aylık giderlerimize yetiyor. Haliyle alınacak ufak limitli ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. İşte burada kredi kartları devreye giriyor.

KREDİ KARTLARININ ASIL KULLANIM AMACI

Kredi kartlarının asıl kullanım amacı nedir diye düşündünüz mü? Tüm dünyada kredi kartlarının asıl kullanım amacı satın alamadığımız ihtiyaçlarımızı taksit yapma özelliği sayesinde bizlere sunmasıdır. Yani çamaşır makinesi bozuldu ve yenisinin alınması gerekiyor. 3 bin lira verip yenisini alamıyoruz. Haliyle de kredi kartımızın 12 ay taksit özelliği sayesinde çamaşır makinesine sahip oluyoruz. Yalnız bu kullanımın dışın da çok daha farklı şekillerde kullanmaya başladık. Sakız, sigara vb. şekillerde bile kredi kartlarına başvurur hale geldik.

BİR KREDİ KARTI İLE YETİNMİYORUZ

Kredi kartlarını çok seviyoruz. Hemde öyle böyle değil. Bankalararası Kart Merkezi verilerini incelediğimizde ülkemizde kullanılan kartların sayısının ciddi boyutlara ulaştığını belirtmem gerekiyor. Bu verilere göre ülkemizdeki kullanılan kart sayısı 120.623.051 tanedir. Bunların 59.405.429 tanesi ise Kredi Kartlarıdır. Neredeyse 60 milyon kredi kartımız var. Bu sayı ile Avrupa ülkeleri arasında Fransa’nın ardından en dazla Kredi Kartı kullanan 2. ülkeyiz. Bunun anlamı da sadece bir kredi kartı ile yetinmediğimiz. Çoğumuz cebimizde 2 -3 tane kart taşıyoruz.

FAZLADAN TAŞINAN KREDİ KARTLARININ ZARARLARI NELER?

Fazladan taşınan kredi kartlarının zararları neler? hiç düşündünüz mü? İşte bu yazı ile de sizleri önemli noktalarda uyarmak istedim. Ayrıca önden de bazı bilgilendirmelerde bulundum. Çok taşıyoruz. Bu kartların bir bölümü ise sadece cüzdanımız da yer işgal ediyor. Dilerseniz hızlıca bu kartların bizler ne gibi sıkıntılar getirir, yada zararları neler? gibi konuları maddeleştirerek detaylandıralım.

KREDİ NOTUNUZU DÜŞÜRÜR

Olayı şu örnekle açıklamak istiyorum. Diyelim ki cebinizde 5 tane kredi kartı taşıyorsunuz. Bu kartların limitleri de ortalama 8 bin lira. Haliyle de cebinizde en az 40.000 TL taşıyorsunuz anlamına geliyor. Bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz? Siz resmen yürüyen bir bombasınız ve çok risklisiniz. Sıkıştığınız durumda bu tutarı kullanabilirsiniz. Findeks halinizi görür ve daha fazla riskli duruma düşmemeniz için kredi notunuzu düşürür ve yüksek limitli kredi almanızın önüne geçer. Sonra da neden kredi notum düşük diye araştırır durursunuz.

SINIRI BİLEMEME ve YÜKSEK BORÇLANMA

Burada kendimden örnek verebilirim. 4 Tane kredi kartım vardı. Tabi durmadan o ihtiyaç var, bu ihtiyaç var deyip harcamalar yapıyorduk. Hatta 2 -3 kartımı doldurduğumu da söyleyebilirim. Tabi hal böyle olunca başımı borçtan kaldıramadım uzun süre. Ancak arabamı sattıktan sonra feraha çıkabildim. Olan arabama oldu ve uzun yıllardır arabasızım maalesef. Şimdi düşünüyorum da yaptığım harcamaların çoğu da gereksizdi. Şimdi ise tek kredi kartı ile devam ediyorum. Limitini de aylık ödeyebileceğim seviyede tuttum. Buda kredi notumun artmasına yardımcı oldu.

KARA LİSTEYE GİRME RİSKİ

Yüz binlerce kişinin kredi kartı borcunu ödeyemediğinden dolayı kara listeye girdiğini biliyor muydunuz? Hatta ben sizi ürkütmemek için yüz binlerce kişi dedim. Milyonlarca kişi desem yanlış olmaz. 3 ay kredi kartı ödenmeyince haliyle kara listeye giriliyor. Sonrasında ise 5 yıl boyunca bu listeden çıkamıyorsunuz. Tabi borcunuzu da ödemeniz gerekiyor. Ama bu süre zarfında ne kredi alabiliyorsunuz ne de kredi kartı. Hiç bir yüzünüze bile bakmıyor. Kredi notunuz ise 0 oluyor.

KAYIP ÇALINTI OLAYLARI

Ben bir olaya şahit oldum. Komşum neredeyse her bankadan kredi kartı almış. Tabi bunlardan bir tanesi çalınmış ama hiç fark etmemiş bile. Kullandığı sadece 2 kredi kartı varmış. Tabi bankadan adına kredi kartı ekstresi gelince şok oldu ve gerçek ortaya çıktı. Kredi kartlarının zararlarından birisi de çalınma vakaları oluyor. Çalındığını fark eder etmez yetkililer ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Ülkemizde çok çalınma olanları yaşanıyor.

HİÇ KREDİ KARTI KULLANMAYALIM MI?

Tabi siz hiç kredi kartı kullanmayalım mı? diye soru yöneltebilirsiniz. Elbetteki hayır. Kredi kartı doğru kullanıldığı zaman hayatımızı ciddi manada kolaylaştırır. Lakin Tek kredi kartı seçin. Bu kredi kartının limitini siz belirleyin. Ödeyebileceğiniz limiti belirleyin. Ben bu yolu kullandım kıullanalı yerlerde olan kredi notum tavan yaptı. Zira her ay düzenli ödeme yapıyorum. Ayrıca taksit, ve diğer özellikler ile hayatım daha da güzelleşti. Bankalarda durmadan peşimde. İyi olduğumuzda şu ürünü de verem isterseniz, şunu kazandınız, bunu ücretsiz almayı başardınız gibi başarılarda elde ediyorum.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin