Go to ...
Bankaya borçluyken kredi çekebilir miyim?


Bankaya borcu olanlar çekebilir mi?- Yine ve yine çok çok fazla merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Şuan borçlanmayan kimse yok. Her şeye zam gelmiş durumda. Son bir ayda yumurta fiyatlarının geldiği noktaya bile hayret ediyorum. Anlayacağınız para herkese lazım ve borçlanmadan da bir yerlere gelinmiyor. Ne mal Ne de mülk. Sonuçta borç yiğidin kamçısı. Bundan dolayı da bankalar bizler için ihtiyaç duyduğumuz maddi desteği sağlıyorlar.

BANKAYA BORÇLUYKEN KREDİ ÇEKME GENEL AÇIKLAMA

Bankalardan borç aldığımızda daha doğrusu aldığımızda gelirimize göre ödeme planını oluştururuz. Ev kredisi alıyoruz. Sonra çocuklar araba istiyor. Araba kredisi istiyoruz. Daha sonra başka başka ihtiyaçlar bir birlerini izliyor. Lakin bazı zamanlarda hukuki süreçlerden geçebiliyoruz. Yada ikinci ve 3. bir krediye ihtiyaç duyabiliyoruz. Aklımıza takılan soru bankaya borç varken tekrardan kredi çekebilir miyiz? oluyor. Bu yazı ile artık aklınızdaki tüm soru işaretleri de kalkmış olacaktır.

BANKAYA BORÇLUYKEN KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİZ?

Değerli okurlarımız, bankalara farklı konularda borçlanabiliyoruz. Yazımızın devamında da bu borçlanmaları ayrı ayrı belirteceğiz. Zira borçlanma konusu çok daha farklı algılanabiliyor. Bizlerde bu konuları teker teker inceleyerek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Hazırsanız ilk maddemiz ile yazımıza devam edelim.

HACİZ VE İCRALIK OLANLAR

Arkadaşlar, bankalardan daha öncesinden aldığımız kredileri işlerimizin kötü gitmesinden dolayı borçlarımızı ödeyemeyebiliyoruz. 1. ay, 2. ay ve 3. ay derken borçlar birikiyor. Bankalar da 90 gün bekledikten sonra ve borçlarınızı da ödemediğinizden dolayı sizler hakkında hukuki işlem başlatıyor. Yasal işlem ile birliktede kırmızı kalem yeyip, Merkez Bankasının kara listesine ekleniyorsunuz. Bu listeden 5 yıl sonra çıkabiliyorsunuz.

Bankalardan çekemeye çalıştığınızda hiç bir banka sizlere 5 yıl boyunca kredi vermezler. 5 yıl içerisinde bankaya olan borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Bundan dolayı da kara listeye girerek borçlu olanlar bankalardan kredi çekemiyorlar. Dediğim gibi 5 yıl beklemek gerekiyor. 5 Yılın sonunda da kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Dilerseniz şimdi de diğer maddeye geçelim.

BANKAYA İHTİYAÇ KREDİSİ ÖDÜYORUM, YENİ BİR KREDİ DAHA ÇEKEBİLİR MİYİM?

Sizde çeşitli nedenler ile daha önceden krediye başvurmuş olabilirsiniz. Şimdide daha farklı konulardan ve ihtiyaçlarınızdan dolayı yeni bir krediyi istiyor olabilirsiniz. Esasen bu durumda olan bir çok insan 2. krediyi rahatlıkla alabiliyorlar. Yalnız bunun için de bir hesaplama tablosu oluyor. Bu hesaplamaya göre 2. hatta 3. ve 4. krediyi nasıl alabileceğinizi sizlerde görebilirsiniz. Bankalar limiti belirlemeden önce aylık ne kadar kredi ödeyebilirsiniz buna bakarlar.

İhtiyaç kredilerin de aylık taksit miktarınız, sunmuş olduğunuz gelir belgesinin %60’ı kadardır. Maksimum oran %70 dir ama bankalar buna çok yanaşmazlar ve gelirinizin %50’si veya %60’ını alarak aylık taksit sayınızı belirler. Daha sonrada kaç ay vade ile alınacaksa aylık taksit çarpılır. Yani 2.500 lira geliriniz varsa %60’ı 1.500 TL dir. Buna göre 48 ay da alabileceğiniz kredi tutarı 72 bin liradır. Lakin size ilk kredi çektiğinizde 20 bin lira lazımdı.

Dolayısıyla 50 bin lira kadar daha çekebilirsiniz. Bu 50 bin liranızı ister 3 kredide çekin isterseniz de 5 kredide. Anlayacağınız bu şekilde bankaya kredi borcu olanlar gelirlerine göre 2. ve üstü kredileri çekebiliyorlar. Gelir yüksekse alabileceğiniz kredi miktarı artacak ve doğal olarak da kredi çekebilme sayınızda artmış olacaktır. Sizlere tavsiyem bankaya gelir belgesi sunarken evde çalışanlarında bordrosunu sununuz.

Sevgili okurlarımız, bankaya borçlu olma durumu genel itibariyle 2 ana başlık altında değerlendiriliyor. Bizlerde bu durumları sizler için ayrı ayrı değerlendirmeye çalıştık. Sizlerde hangi duruma uyuyorsanız kendinizi değerlendirebilirsiniz. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Dilerseniz aşağıdaki farklı konu başlıklı galerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kredi Skoru Nedir? Nasıl Artırılır?

Ek Hesap ile Anında Paran Cebinde

İşsiz Kalanın Kredi Borcu Ne Olur?

Kredisi Devam Eden Araç Nasıl Satılır?

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin