Go to ...
Bankacı Olmak İçin Aranan Koşullar


Olmak İçin Aranan Koşullar- Toplum tarafından ciddi manada merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Tabi okurlarımızın bir kısmının içinden abartmıyor musunuz diyen olabilir ama şu ufak istatistiki bilgiyi sizler ile paylaşmamıza müsaade ediniz lütfen. Ülkemizde her yıl işletme fakültelerinden 100 binin üzerinde öğrencinin mezun olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla artık çarşıda neredeyse her iki kişiden biri işletme ve iktisat fakültesi mezunu.

BANKACI OLMAK İÇİN ARANAN KOŞULLAR GENEL BİLGİ

Açıköğretim fakültesinden mezun olanlar bile dünya kadar neredeyse. Bu noktada ülkemizde eğitim oranının arttığını söyleyebiliriz. Eskilerde bankalarda lise mezunları bile bulabilirken, günümüzde bu seviye lisans düzeyine çıkarılmıştır. Tabi ortada bu kadar mezun da varken bir çok insan iş kapısı olarak bankaları görüyor. Acaba bende bankacı olabilir miyim sorusu ciddi manada sorgulandığından bugün sizler için; Bankacı Olmak İçin Aranan Koşullar? konusunu işleyeceğiz.

BANKACI OLMAK İÇİN ARANAN KOŞULLAR NELERDİR?

yazımızın bundan sonraki kısmında, bende bankacı olmak istiyorum diyenlerin kendilerinde olması gereken özelliklerden bahsedeceğiz.  Tabi bunları maddeler halinde sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Evet bu saydıklarınız bende de mevcut diyorsanız o halde bir bankacı adayı olabilirsiniz. Dilerseniz hazırsanız bu önemli maddelere geçiş yapabiliriz.

1-) EĞİTİM: Öncelikle bankacı olmak isteyenlerin 4 yıllık; (Bankacılık, İstatistik, İktisat, İşletme, Muhasebe, , gibi bölümler başta olmak üzere Matematik ve benzeri bölümleri okumanız gerekiyor.) veya 2 yıllık bir bölüm (Bankacılık ve Sigortacılık alanlarında okuyanlar) mezunu olmaları şart. Ama şuan 2 yıllık mezunların alınma olasılığı çok düşük. Ya güçlü bir torpilleri olacak yada çalışmak istediği yer öyle bir yer olacak ki kimsenin çalışmak istemediği türden olacak.

2) DİKSİYON: Yukarıda saydığım bölümlerin birisinden mezun oldunuz. Lakin 2. önemli mevzu diksiyon meselesidir. Güzel ve düzgün bir diksiyona sahip olmanız şart. Özellikle bu madde mülakatta da işinize yarayacaktır.

3-) DİKKAT: Bir bankacı da olması gereken bir diğer özellik ise Dikkattir. Bu her zaman önünüze çıkabilecek bir kavramdır. Gerek bankacılık hayatınızda gerekse mülakatta muhakkak karşınıza çıkacaktır. Bir arkadaşım ismini vermeyeceğim bir bankanın mülakatına katılmıştı ve sözlü mülakatta sorulan sorulardan birisinin de şu olduğunu söylemişti; Hz. Ömer tufanda gemisine kaç çift hayvan almıştır? Bakın heyecanla bu soruyu cevaplandıranların hepsi yanlış cevap vermişlerdir. Çünkü Hz. Ömer değil Hz. Nuh büyük tufan ile karşılaşmıştır.

4) SAYISAL ZEKA: Bir bankacıdan en çok istenen özelliklerden biri de sayısal ve pratik zekasının çok iyi olması. Bu maddeyi vermeden geçemeyecektik. Bankacı olmak isteyenlerin ciddi manada bir sayısal kapasitesi olması gerekir. Küçümsemek istemem ama kaç tane işletme mezunu ile karşılaştım; (Özel ders verdiğimden) inanınki çarpma ve bölme işlemi yapamıyor. Bu kişi başına büyük sıkıntılar açabilir.

BANKACI DA OLMASI GEREKEN BİREYSEL ÖZELLİKLER

Bu özellikle çalışılarak elde edilebileceğinden ayrı bir kategoride değerlendirdik. Dilerseniz bu özellikleri de sayarak yazımızı sonlandıralım.  Temel bilgileri, hizmet pazarlaması, ve sigorta hukuku, bankacılıkta bilgisayar uygulamaları, müşteri ilişkileri yönetimi. ve fon yönetimi gibi bankacılık alanındaki önemli konularda detaylı eğitimleri alması gerekmektedir. Ekonomi alanlarına yatkınlık, iletişimin güçlü olması, düzenli, tertipli ve titiz olunması ile beraber yeniliklere açık ve ileri görüşlü olunması da gereken özellikler arasındadır.

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır

Cumartesi günü açık olan banka şubeleri

BU ÖNEMLİ YAZIYI RİCA ETSEM FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Notlar

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin