Go to ...
Asgari ücretliler ne kadar konut kredisi alabilirler


Asgari ücretli ne kadar alabilir ve çekebilir? asgari ücretli ne kadar ev kredisi çekebilir?- Değerli dostlarımız, sevgili okurlarımız, ülkemizde çalışanların yarısında fazlasının asgari ücretli olduğunu biliyor muydunuz? Bir çok asgari ücretli maaşıyla ev alabileceğini bile bilmiyor. Durmadan çalışıyor ve üç beş kurul bir kenara koyuyor. Ardından da paranın birden değerlenmesini bekliyor ama olmuyor. Sizlerde belirli bir birikime sahipseniz işiniz çok kolay.

ASGARİ ÜCRETLİ KONUT KREDİSİ HESAPLAMA GENEL AÇIKLAMA

Biliyorsunuz ki artık konut kredilerinden %20 oranında bir peşinat yatırmanız gerekiyor. Eskiden bu oran %25 lerdeydi. Bunun dışında özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanın beyanatları sonrasında faizlerde ciddi bir manada düşüş yaşandı. Anlayacağınız kredi çekmek için olumlu bir havadayız. Ammavelakin akıllarda şu soru eksik olmuyor; Ne kadar alabilirim? Bizlerde bu soruyu cevapladırmak ve asgari ücret ile çalışan arkadaşlarımızı bilgilendirme adına bu yazıyı kaleme aldık.

KREDİ ÇEKEBİLMEK İÇİN SAĞLANMASI GEREKEN ŞARTLAR

Bankalar yol geçen hanı değiller ki her geçene çorba versinler. Bankaların da kendilerine göre bazı prensipleri ve şartları var. Bu şartlar sağlandığı vakit kredi alabiliyorsunuz. Örneğin olmazsa olmazlardan bir tanesi düzenli gelirinizin olması dır. Düzenli geliriniz var ise ve bunu da belgelendirebiliyorsanız işiniz oldukça basittir. Diğer sağlamanız gereken şart ise kredi notunuzdur. Kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

Kredi notunuz çok düşükse bırakın düşük meblağlı kredi almayı, hiç kredi bile çıkmaya bilir. Bundan dolayı dilerseniz Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim? Konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bir diğer mevzu yani sağlamanız gereken şey kredi sicilinizin temiz olmasıdır. Son 5 yıl içerisinde kara listeye girmemiş olmanız gerekir. Bu önemli 3 hususu sağladığınız zaman kredi muslukları da sizin için açılıyor. Dilerseniz şimdide kredi hesaplaması yapalım.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Şimdi ese en merak edilen konuya gelmiş olduk. Sizlerde asgari ücret alıyorsanız ne kadar alabileceğinizi hep beraber bakalım isterseniz. Bankalar konut kredisi verirken gelirinizin %50’sini alarak aylık ödeyebileceğiniz kredi taksidini bulurlar. Daha sonrada bunu kaç ay vade ile alıyorsanız onunla çarparlar ve alabileceğiniz kredi miktarını bulurlar. Diyelim ki 1.300 TL maaş alıyorsunuz. O halde bir yada ödeyebileceğiniz kredi taksit tutarı; 1.300 TL X %50 = 650 TL dir.

Şimdide 60 ay vade ile aldığınızı düşünelim. Buna göre; 650 TL X 60 Ay = dir. 96 Ay Vade ile çekerseniz 650 TL X 96 Ay = 62.400 TL yapar. Lakin asgari ücretlilerin en fazla tercih ettikleri vade 120  aydır. Sizlerde 120 ay vade ile kredi alırsanız; 650 TL X 120 Ay = 78.000 TL dir. Sizlerinde elinizde 20 -30 bin lira gibi bir para varsa 1. katta çokta büyük olmayan ama size ait olan bir ev sahibi olabilirsiniz. 10 yılın sonunda ev sizin olur. Sizlerde oldukça rahat bir soluk alırsınız.

ASGARİ ÜCRETLİYİM AMA EŞİMDE ÇALIŞIYOR, KREDİ LİMİTİM ARTAR MI?

Konut kredisine başvururken ev hanesinde ikamet edenlerin gelir belgesini de sunabiliyorsunuz. Siz 1.300 TL maaş alıyorsunuz. Eşinizde 1.300 TL maaş alıyorsa toplam gelir 2.600 TL yapar. Buna göre ödeyebileceğiniz aylık kredi taksidi; 2.600 TL X %50 = 1.300 TL dir. Buna göre 120 Ay vade ile kredi çekerseniz; 1.300 TL X 120 Ay = 156.000 TL yapar. Bununla da 10 yılın sonunda güzel bir ev sahibi olabilirsiniz. Hem kira öder hemde ev sahibi olursunuz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Notunu Artırma Teknikleri

Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir

En düşük Kar Oranlı Katılım Bankaları Konut Finansmanı

 

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin