Go to ...
Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir


Asgari Ücret Alan Bir Kişi Kredi Çekebilir ve Alabilir- Yine özel bir konu ile karşınızdayız. Niye özel bir konu diyecek olursanız onuda belirtelim. Ülkemizde asgari ücret ile çalışanların sayısının 5 milyon olduğunu biliyor muydunuz? Bu çalışanların %50’sinden fazla bir rakama tekabül ediyor. Dolayısıyla devlet dairesinde çalışıp da krediye ihtiyaç duyan bir devlet memuru nasıl doğal karşılanıyorsa, asgari ücretlide aynen öyle doğal karşılanıyor.

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR GENEL AÇIKLAMA

Her ev, araba, arsa, yeni eşya sahibi olmak istiyor. Ayrıca ülkemizde yapılan evliliklerin de ciddi manada bir para gerektirdiğini de söylemek gerekiyor. Hal böyle olunca herkes bankaya koşuyor. Bankalarda kredi verirken öncelikle kredi notunuz sorguluyor. Kredi notunuz iyiyse de bu defada da gelir durumunuzu sorguluyor. Anlayacağınız gelirinizi belgelendirmeniz gerekiyor. Tabi sizin maaş bordronuzda asgari ücret rakamı yazacaktır. Dilerseniz şimdide maaşınıza göre kaç lira alabileceğinize bakalım.

ASGARİ ÜCRETLİ MAAŞINA GÖRE NE KADAR KREDİ ALABİLİR?

Değerli okurlarımız, bankalar nekadar kredi alabileceğinizi hesaplarken öncelikle aylık ne kadar ödeyebileceğinize bakar. Sonrada çıkan sonucu kaç ay vade ile istiyorsanız çarparak buluverir. Nasıl mı? Kalıcı olabilmesi için rakamlar ve örnekler üzerinden gidelim isterseniz. Bankalar gelirinizin minimum %40’ı, maksimum ise %70’ini alarak aylık ödeyebileceğiniz rakamları belirler. Bu duruma göre asgari ücretli bir çalışanın aylık alabileceği rakam hesaplanırken;

Aylık Ödenebilecek minimum yani en az kredi taksidi miktarınız; 1.300 TL X %40 = 520 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 520 X 24 =12.480 TL dir.

Aylık Ödenebilecek maksimum yani en fazla kredi taksidi miktarınız; 1.300 TL X %70 = 910 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 910 X 24 =21.840 TL dir.

Değerli okurlarımız bu rakamlar tamamen uç rakamlardır. Dolayısıyla bu rakamlar arasında bir rakam da kredi alabileceğinizi unutmayınız. Çünkü kredi hesaplanırken bir çok faktör dikkate alınıyor. Oturduğunuz evin mı yoksa sizin mi olduğuna kadar. Yada varsa ek geliriniz bunlarda kredi limitinizi arttıran maddeler. Dilerseniz şimdide bunları teker teker inceleyelim.

ASGARİ ÜCRETLİYİM AMA EK GELİRİM VAR. NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Asgari ücret ile bir yerde çalıştığınızı farz edelim. Ayrıca gelirinizin de 500 TL olduğunu ön görelim. Böylece aylık toplam geliriniz 1.300 TL (Maaş) + 500 TL (Ek gelir) = 1.800 TL Toplam geliriniz olacaktır. Şimdide bu duruma göre bir hesaplama yapalım.

Aylık Ödenebilecek minimum yani en az kredi taksidi miktarınız; 1.800 TL X %40 = 720 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 720 X 24 =17.280 TL dir.

Aylık Ödenebilecek maksimum yani en fazla kredi taksidi miktarınız; 1.800 TL X %70 = 1.260 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 1.260 X 24 =30.240 TL dir.

ASGARİ ÜCRETLİYİM AMA EK GİDERİM VAR. NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Şimdide daha önceden almış olduğunuz kredi için 300 TL ödediğinizi ve yeniden krediye ihtiyaç duyduğunuzu farz edelim. Bu durumda yeni hesaplama şu şekilde yapılmaktadır;

Aylık Ödenebilecek minimum yani en az kredi taksidi miktarınız; 1.300 TL X %40 = 520 TL dir. 520 TL – 300 TL = 220 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 220 X 24 =5.280 TL dir.

Aylık Ödenebilecek maksimum yani en fazla kredi taksidi miktarınız; 1.300 TL X %70 = 910 TL dir. 910 TL – 300 TL = 610 TL dir. Bu durumda 24 Ay vade ile kredi çekilecek olursa; 610 X 24 =14.640 TL dir.

Artık sizlerde ne kadar kredi alabileceğinizi biliyorsunuz. Lakin tekrar hatırlatalım ki yukarıdaki durumlar maksimum ve minimum rakamlardır. Maksimum kredi verilme olasılığı çok mümkün gibi değildir ama ihtimaller dahilindedir. Bunda dolayı alınabilecek krediler genelde %50 – %60 oranında ki gelire göre verilmektedir. Umarım ki yeterince faydalı bir yazı olmuştur. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

48 Ay Vade %1,14 Faizli Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi

LÜTFEN BU ÖNEMLİ YAZIYI TÜM ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin