1 Mayıs 2017 Tatil Mi Bankalar Ve Diğer Kurumlar Çalışacak Mı

1 Mayıs bankalar açık mı? Okullar tatil mi? Hastaneler, PTT, Vergi Dairesi, Nüfus Müdürlüğü, Noterler açık mı? – 1 Mayıs Pazartesi günü Emek ve Dayanışma Gününü kutlamaya sayılı günler kaldı. Bu güne işçi ve emekçilerin bayramı da deniliyor. Bugünü kazanmak için çok fazla çalışıldı ve bedeller ödendi. Neredeyse tüm dünya ülkelerinde bu gün kutlanılıyor. Bizde 1923 yılından beri kutlamaya çalışıyoruz.  Tabi bu özel günü kutluyoruz kutlamasına ama milyonların aklını kurcalayan bir de soru oluyor. 1 mayısta açık olacak mı diye.

1 MAYIS PAZARTESİ GÜNÜ PTT’YE GİDEBİLİR MİYİM?

Değerli okurlarımız, ptt, tüm kolları ile birlikte 1 mayıs da tatil yapacak. Yani kapalı olacak. PTTMatikleri elbetteki kullanabilirsiniz. Ama tutup da PTT’ye gidip de şubeden içeri giremezsiniz. Para gelecekse yada para gönderecekseniz 2 mayısı beklemeniz gerekiyor. ayrıca kargo gönderecekler de 2 mayıs salı gününü beklemeleri gerekecek. Dilerseniz şimdide değer kurumları inceleyelim.

PEKİ OKULLAR VE ÜNİVERSİTELER NE OLACAK?

Anaokulları, ilkokullar, liseler ve üniversiteler 1 mayısta tatil olacaktır. Dolayısıyla da 1 mayısta çocukların hazırlanarak okula gönderilmemesi gerekiyor. Öğretmenlerde tatil yapacak, öğrencilerde. Üniversite öğrencilerine ve öğretmenlerine de tatil olacak.

BANKALARIN DURUMU NE?

Bankaların durumuna değinelim şimdide. 1 mayısta bankalara giderseniz geri dönersiniz. Zira bankalar kapalı olacak pazartesi günü. özel bankalarda resmi bankalarda kapalı ve tatil yapacaklar. Cep şubeden ve internet şubeden yetkiniz çerçevesinde işlem yapabilirsiniz. Ama diğer işlemleriniz için salı gününü beklemeniz gerekecek. Örneğin 1 mayıs günü eft yapamazsınız. Sadece ilk resmi gün için talimat verebilirsiniz. bankalar 2 mayıs salı günü açık olacak.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARININ DURUMU

Sevgili okurlarımız, esasen bu gün işçilerin yani özel sektördekilerin bayramı. Haliyle işçilere 1 mayıs günü tatil. Tabi görevlendirilmedikleri takdirde. Bazı zaman işçiler, iş verenler tarafından görevlendirilmek durumda kalıyorlar. Bir iş yeri tüm işçilerine izin verebilir ama bekçisini mecburen fazla mesaiye çağıracaktır. 1 Mayıs günü çalışacak her işçiye, işveren fazla mesai ödemek durumundadır. Buna tüm işçi kardeşlerimizin dikkat etmesi gerekmektedir.

YA HASTANELER NE OLACAK?

Banka işimizi çok çok bir gün erteleriz ama hastalık durumunda ne olacak? diye sorabilirsiniz. Bu durumu açıklamaya çalışalım. 1 mayıs günü hastaneler ve sağlık ocakları tatil yapacaklar. Yalnız acil servis görevlilere ve görevli acil servis doktorları işlerini yapmaya devam edecek. Sizlerde hastalandınız ve durumunuzun acil olduğuna inanıyorsanız, acil servise gidebilir ve doktora görünebilirsiniz.

GERİ KALAN RESMİ AÇIK OLACAK MI?

Nüfus müdürlüğü, vergi dairesi, tapu, noter vb. devlet kurumları da tatil olacaklar. Bu kapalı olacak. Çünkü 1 mayıs artık resmi tatil statüsüne girdi. Dolayısıyla resmi kurumlar kapalı olacak ve çalışanları da tatil yapacak. Buna dikkat edin. Peki polisler? Arkadaşlar polislere maalesef ki tatil yok. Hele hele 1 mayısta mutlak suretle çalışacak ve huzurumuzu sağlayacaklar. Şimdiden kolaylıklar dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.