Go to ...
0 km veya ikinci el taşıt kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?


Taşıt kredisi alınırken nelere dikkat etmeli? Taşıt kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?- Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar herkesçe merak ediliyor. Google de oldukça fazla sorgulanan bir konu olmasına karşın verilen cevaplar adeta dalga geçilmiş gibi. Maalesef bazı siteleri incelediğimde dikkat edilmesi gereken husus olarak; bir ustaya gösterin, tanıdıktan alın diye bir yanıt yazılmış. Bu zaten her araba alacak kişinin yapacağı ilk madde.

TAŞIT KREDİSİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? ÖN DEĞERLENDİRME

Verilen cevaplar yada bizim aradığımız cevaplar bunlar değil ki? Kredi alırken hangi hususlara dikkat edeceğiz? Bu sorunun cevabı lazım. Bundan dolayı da sizler için bu özel yazıyı derledik. Tamamı itibariyle özgün bir yazı derledik. Bu açıdan aklınıza gelmeyen hususları ve unsurları sizlere sunmaya çalışacağız. ister sıfır ister ikinci el araç alın ama önce bu yazıyı okuyun ve yakın dostlarınıza da okutun. Hazırsanız merak ettiğiniz konu ile sizleri baş başa bırakalım.

TAŞIT KREDİSİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sizlerde artık yeter benimde bir arabam olsun soğuk ve yağışlı günlerde arabamla işi gidip geleyim dediniz ve niyeti köreltiniz. Bir araba sahibi olacaksınız. Bunun çıkar yolu yok. 2. el veya sıfır bir araba istiyorsunuz. Cebinizi yokladığınızda 2. el araba alacak para çıktığını gördünüz ama neden sıfır km bir araç olmasın ki? diye sordunuz. Bankanın birinden kredi çekip alırım bir araba nasıl olsa. Ama taşıt kredisi çekerken nelere dikkat etmeli sorusu hemen beliriverdi.

FAİZ VE VADE SAYISI

Sevgili dostlarımız, taşıt kredisi alırken ilk bakmanız gereken konu faiz oranıdır. Bundan dolayı çarşıda önünüze gelen ilk bankadan kredi almak yerine yarım saatinizi ayırarak internetten faiz oranlarını inceleyin. en düşük olanlarını bir kenara koyun. Şimdide vadelerini inceleyin. Çünkü genel itibariyle taşıt kredileri 48 ay olsa da  bazı bankalar 36 ay vade veriyor. Hatta geçen bir banka da gördüm 60 vade ile taşıt kredisi veriyordu.

DİĞER GİDERLER

Düşük faizli kredi veren bankaları buldunuz. Vade sayısını da belirlediniz. Şimdide dikkat etmeniz gereken husus, size kredi sunulurken ekstradan neleri ne kadar ödemeniz gerektiği. Kredi tahsis ücreti hangi bankada ne kadar? Hayat sigortası yıllık primleri ne kadar? Kasko yaptırmak bankada zorunlu mu? zorunlu ise kaç lira? Aynı şekilde Zorunlu trafik sigortasını illa bankada mı yaptırmak gerekiyor? Bankada yaptırırsanız kaç lira? Anlayacağınız tüm giderleri göz önünde bulundurun.

TEMİNAT, KEFİL VE GELİR DURUMU

Bazı bankalar kredi verirken kefil veya teminat isterler. Bazı bankalarda teminat olarak aldığınız arabayı yeterli bulurlar ve ipotek koyarlar. Taksitleriniz bittikten sonra ipotek kaldırılır. Ayrıca taşıt kredisi çekecekseniz gelir belgenizi de sunmanız gerekecek. Mümkünse eşiniz de çalışıyorsa onunda gelir belgesini isterler.  Gelir belgeniz yoksa ve kredi çekmek istiyorsanız bu defa kesinlikle teminat sunmanız gerekiyor. Teminatınızın %50’sine kadar kredi çekebilirsiniz.

KREDİ SİCİLİ ve KREDİ NOTU

Önemli olan bir diğer konuya da gelmiş olduk. Taşıt kredisi çekmek istiyorsanız kredi sicilinizin  de temiz olması gerekiyor. Eğer kara listedeyseniz 5 yıl boyunca kredi çekemez ve alamazsınız. Kredi siciliniz temiz ise bu defada kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Düşük kredi notu olan bir kişi kredi çekemez. Çekse bile düşük limitli bir kredi olur. Bankalar kredi verirken kredi notunuz olmazsa olmaz koşul olarak belirlerler. Yüksek kredi notuna düşük faiz verirler.

Değerli okurlarımız, taşıt alırken nelere dikkat ermeniz gerektiğini sizler için yazmaya çalıştık. Tamamıyla özgün ve sade bir yazı olmuş oldu. Bu yönüyle de herkesin rahatlıkla anlayabileceği ve dikkat etmesi gereken konulardan oluşturuldu. İstifadeli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Dilerseniz aşağıda sizler için oluşturduğumuz ve dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz konu galerimizi de inceleyebilirsiniz. bir kredi haberinde buşluşmak dileğiyle… Hoş kalın, bizimle kalın..

LÜTFEN BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Cep telefonumdan kredi notumu öğrenebilir miyim?

Vakıfbank Yeni Yıla Özel 0 Km Otomobil Kredisi

Banka Harici Taşıt Kredisi Veren Yerler

En Uygun Kar Oranlı Taşıt Finansmanı Veren Katılım Bankaları

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin