Go to ...
Vakıfbank ile TBB Risk Merkezi Raporu Almak Çok Kolay Kara Liste Sorgulama


Vakıfbank kara liste sorgulama, TBB risk merkezi raporu, kredi sicil raporu, kara liste Sorgulama- Sevgili okurlarımız, malumunuz hepimiz, bankalar ile ve diğer finansal ile ilişkiler kurmak durumunda kalıyoruz. Kimisi işlerini rahatlatmak adına çek alıyor, kimisi senet alıyor. Kimimiz ev alıyoruz, kimimiz araba. kimimiz de kredi kartı kullanıyoruz. Normalde işler iyi gitti zaman bir sıkıntı olmuyor. Ama işler bozulunca plansız ve düzensiz yapılan harcamalar da üst üste gelince sıkıntı o zaman başlıyor.

VATANDAŞ KARA LİSTEDE MİYİM? DİYE MERAK EDİYOR

Bir çok kimse borcunu ödeyemediğinden dolayı takibe düşüyor. Kimisi de borcunu geciktirmiş ama tam avukatlık olacakken borcunu kapatmış. Şimdi kara listede miyim? diye sorup duruyor. Ha birde zamanında kara listeye girmiş. Bunun üstünden de 6 -7 yıl geçmiş. Durumum ne diye sorgulamak isteyenler de olabiliyor. Zira kara listeye girenlerin ekonomik hayatı da belirli bir süre felç geçirmiş oluyor ve bu süreyi önlemler alarak geçirmek istiyorlar.

İŞ YERLERİ  DE RİSK RAPORUNU ALMAK İSTİYOR

İş yerleri de risk raporlarını periyodik olarak almak istiyorlar. Bunlarda 2 sebep ön plana çıkıyor. Zira bu rapor ile firmalar veya şirketler öncelikle riskli oldukları durumları görürler. Şuan ekonomik açıdan hangi yanımız açık bunu görelim derler. Ardından aldıkları kararlar ile sıkıntılı durumlarına çözümler üretirler. Periyodik raporlar ile de gelişimlerini incelerler. İkinci sebep ise güven telkin etmektir. Artık firmalar iş yapmadan önce yada ortaklık kurmadan önce bir birlerine güven telkin etmek adına risk raporlarını sunuyorlar.

KARA LİSTENİN ADI DEĞİŞTİ

Kara listenin adı artık RİSK RAPORU oldu. Önceki yıllarda kara liste T.C. Merkez Bankası tarafından tutuluyor ve sorgulama işlemleri de buradan yapılıyordu. Şimdi bu sistem değişti. Artık Bankalar Birliği Tarafından herkesin verileri arşivleniyor. Bankacılık ve finans kuruluşlarından sürekli bilgiler TBB Risk Merkezine gönderiliyor. TBB Risk Merkezi de üyeleri ile bu bilgileri paylaşıyor. Bankaya kredi almaya gittiğinizde ise bankalar sizin riskli olduğunuzu yada sıkıntınızın olmadığını görebiliyorlar.

VAKIFBANK’TAN RİSK RAPORUNUZU ALABİLİRSİNİZ

Değerli dostlarımız TBB Risk Merkezi yetki verdiği bankalar aracılığı ile vatandaşa risk raporunu sorgulayabime imkanı tanıyor. Vakınbank’da bu bankalardan bir tanesi. Peki bu durum nasıl olacak? Sorgulama işi yani. Bunun için riskmerkezi.org/tr linkini kullanın ve TBB Risk Merkezinin sayfasına ulaşın. Burada risk merkezi raporu diye bir bölüm var.  Buradan rapora başvur bölümüne giriyorsunuz. Karşınıza bir form çıkıyor.

Bu formu dolduruyorsunuz ve imzalıyorsunuz. Bir çıktısını da almayı unutmayın. TBB Risk Merkezi size bir Referans Numarası verecek. Sizlerde formunuz ile birlikte bankaya gideceksiniz. Bankada yetkili kişi sizin işlemlerinizi başlatacak. Sizlerde bu hizmetin ücretini ödeyeceksiniz. TBB Risk Merkezi raporunun da bankanın da alacağı ücret çok büyük olmayacaktır. Küçük tutarlardır. Risk raporunuzu bizzat alabileceğiniz gibi, vekaletname verdiğiniz kişi de sizin adınıza alabilir.

ALINACAK RİSK RAPORUNDA NELER OLACAK?

Alacağınız raporda 5 yıl boyunca geriye dönük olarak protestolu senet bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Yalnız  2 bin lira ve üzerindeki senetler dikkate alınacaktır. Bunun dışında 5 yıl geriye dönük olarak karşılıksız işlem yapıldıktan sonra ödenen çekleriniz ve ibraz edildiğinde ödediğiniz çek bilgileriniz yer alacak. Ayrıca 2006 yılından itibaren kredi ve kartı bilgilerinize ulaşabileceksiniz. Bununla ilişkili olarak takibe düşmüş borçlarınızı da görebilirsiniz.

Takibe intikal etmiş borçlarınız var ise, ödeyemediğiniz çekleriniz var ise zaten kara listeye düşmüşsünüz demek oluyor. Bu açıdan kara listenin ne olduğunu bilmeyen kişiler, başlarına geldikten sonra dedikleri şey şu oluyor; Bilseydim böyle berbat bir şey olduğunu evimi, arabamı satardım da borcumu öderdim diye.

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin