Son dakika kara listedekilere kredi sicil affı getirildi

Kara liste sicil affı 2017, kredi sicil sicil affı, kredi sicil affı ne zaman?-  Dumanı üstünde özel bir haber ile karşınızdayız. Bu haberin muhatapları milyonlarca kara liste mağdurları. Bundan dolayı çok fazla ilgi ve rağbet göreceğinden eminiz. Kara liste mağdurları söylüyorum zira bu listeye girenlerin bir çoğu kara listenin ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Bilip bilmeden yapılan plansız harcamaların sonunda da kara listeye duru mu ile karşılaşıldı.

KARA LİSTEYE GİRME OLAYI

Kara liste mağdurlarının büyük bir çoğunluğu esnaf ve KOBİ’lerdir. İşleri döndürmek ve büyütmek adına kredi çekerler. Sonrasında da evdeki hesap çarşıya uymayınca personel maaşları, dükkan kirası ödenemez. Derken bu durum kredilere de yansır ve 90 gün boyunca kredi ödenmediğinde bankanın avukatı harekete geçer. İcralık olursunuz. Varsa haczedilecek mallarınız el konur. Tabi bu iş ve işler bittikten sonra adınız kara listeye eklenir. Bu yasal bir listedir.

KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL SORGULARIM?

Kara Listede olma durumunu sorgulama olayı yasal takibe takılmış herkes tarafından merak konusudur. Hatta haciz işlemi ile karşı karşıya kalanlar bile kara liste olayını bilmediklerinden çok sonra banka kredisi için başvuru yaptığında karşılaşıyor. Esasen kara listede misiniz? bankanın birine uğrayarak sorgulayabilirsiniz. İstihbarat çalışmasının sonunda Kara listede olup olmanız belli olacaktır. Ha banka yardımcı olmuyor diyorsanız da bunun için farklı bir yol daha var.

Aslında bu yol sayesinde elinizde resmi nitelikli bir belgede olmuş olacak. En doğru yolun bu olduğunu da söylemek gerekiyor. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu raporu risk merkezine giderek çabuk bir şekilde alabileceğiniz gibi posta ve e-mail olarak da alabilirsiniz. Yalnız e-mail için birde notere gitmeniz gerekiyor. Zira imzanızın onaylı olması gerekiyor. Detaylı bilgiye Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

KARA LİSTE CEZALANDIRMA SİSTEMİ – ÇIKIŞ BİLETİ NE ZAMAN?

Kara liste banka borçlarına sadık olmayan müşterilerin cezalandırıldığı bir sistemdir. Sebebi her ne olursa olsun borcunuza sahip çıkmadınız ve artık güvenilir bir insan değilsiniz. Diğer bankalarında sizden haberdar olabilmesi için bir uyarı sitemine gerek vardır. İşte o uyarı sistemi de Kara Listedir. Siz bankaya kredi almaya gittiğinizde, banka bir istihbarat çalışması yapar ve sizin adınızın yanında kredi verilemez ibaresini görürler.

Daha doğrusu kara listeye girdiğinizi ve risk durumunuzu görürler. Kara listeye girenler beş yıl boyunca hiç bir bankadan kredi alamazlar. Doğal olarak da hangi banka olursa olsun 5 yıl boyunca çalışamazlar. Kredi alamazlar. Kredi kartı da çoğu alamaz. Kara listeden çıkış biletini mi merak ediyorsunuz? Deminde dediğim gibi beş yıl sonra borçlarınızı da öderseniz çıkış bileti alırsınız.

KARA LİSTEYE GİRENLERE SİCİL AFFI GELDİ

Kara listede can çırpınanlara geçenlerde müjdeli bir haber geldi. Yeni yıldan önce gündeme gelen sicil affı sonunda meclisten geçti. Bu affın çıkarılmasında da ekonomik daralmanın etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Malumunuz son aylarda Hükümet tarafından esnaf ve KOBİ’lere çok özel ayrıcalıklı krediler çıkarıldı. Lakin bu yapılan reform nitelikli kararların tam yeterli olduğunu söylemek doğru değildi. Daha doğrusu bir parça eksiklik var.

O da kara listede kıvranan esnaf ve KOBİ’ler için bir şey yapmak gerekiyordu. Sonunda Sicil affı meclise getirildi. Esnaflar sayesinde de tüm vatandaşlar yararlanabilecek. Çıkarılan kanun ile müjdeli haber 18 Ocak 2017 tarihinde gelmiş oldu. Kara listeye girenler 6 ay içerisinde bankalara olan borçlarını kapatırlarsa kredi sicil affından yararlanabilecekler.

KREDİ SİCİL AFFINDAN NE ZAMAN YARARLANABİLECEĞİZ?

Kredi sicil affı yürürlüğe girdiği andan itibaren altı ay içerisinde borçlarınızı kapattığınız anda sicil affından yararlanabileceksiniz. Tabi öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayı için imzasına sunulacak. Onay alındıktan sonrada Resmi Gazetede yayımlanacak.  Bundan dolayı da bununla ilgili düzenlemenin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılacağı öne sürülüyor.

Bu konu ile ilgili yapılacak olan açıklamaları ilk olarak bu siteden sizler ile paylaşacağız. Mühim olan kara liste sicil affının meclisten geçmesiydi. Oda gerçekleşmiş oldu zaten. Ayrıca bankalar yasal süre olan beş yıldan önce size kredi vereceklerinden dolayı da herhangi bir ceza alamayacaklar. Çok kısa bir zaman içerisinden düzenleme karşımıza gelecek ve çıkarılan kanun hayat geçecek.

KARA LİSTE SİCİL AFFININ EKONOMİYE KATKISI

Deminde söylemeye çalıştığım gibi, sicil affının gelme nedeni esnaf ve KOBİ’lere bir can yeleği uzatmaktır. Esnaflar iş yapabilmek için, mal alabilmek için gerekli olan  parayı bulamıyor. KOBİ’ler para olmadığından dolayı dışarıya açılamıyor. Ürünlerini piyasaya yayamıyor ve şube açamıyor. Bankalara kredi için başvuru yaptıklarında da bozuk kredi sicilinden dolayı ihtiyaç duyulan parayı vermiyorlar. Lakin şimdi, sicil affından yararlananlar kredi ile birlikte ekonomiyi canlandırabilecekler.

Yeni şube açılabilecek. Tamir ve restorasyonlarını gerçekleştirebilecekler. İşler büyüdüğü için işçi alabilecekeler. Sıcak para döngüsü yaşanacak. Vergiler zamanında ödenebilecek. İç piyasa canlanacak ve rahat bir nefes alınacak. KOBİ’ler Avrupa’ya ve diğer bölgelere rahatlıkla açılabilecek ve ürünlerini pazarlayabilecekler.

Sevgili okurlarımız, kara liste sicil affına dair her şeyi sizlere anlatmaya ve açıklamaya çalıştık. Umarım ki sizler için de faydalı bir yazı olmuştur. Sicil affı ile ilgili yapılacak olan gelişmelerden sizleri de anında haberdar edeceğiz. Bundan dolayı bizleri takip etmeye devam edin. Bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Yeni bir konu başlığında buluşmak dileğiyle…

KREDİ SİCİLİ BOZUK OLANLARINDA BU YAZIYI GÖREBİLMELERİ İÇİN FACEBOOK VE TWİTTER HESABINIZDAN BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Başvurusunda Kredi Notum 0 Sıfır Çıktı Ne Demek?

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Oy yeri öğrenme ve Sorgulama

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar ve Kart Özellikleri

 

2 thoughts on “Son dakika kara listedekilere kredi sicil affı getirildi

 • 8 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  merhaba banada deryermı

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2017 tarihinde, saat 21:11
  Permalink

  Sicil affı çıkmışmış hadi ordan ben gene kredi çekemiyorum notum düşük diye ödemeler gecikmede bana şimdi kredi vermeyeceklerde mısır daki dedemden miras kalıncamı vercekler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.