Go to ...
Sicil affına kimler başvurabilecek başvuru şartları neler tüm merak edilenler burada


Kredi sicil affı, sicil affı detayları, sicil affı başvuru şartları, TBB Merkezi duyurusu- Yine çok konuşulacak ve çok fazla beğenilecek bir yazı ile karşınızdayız. Hatta milyonlarca insanın gözü kulağı bu haberde desem abartmış olmam. Nede mi? Çünkü milyonlarca kara liste zedeleri var. Zamanında borcunu ödeyememiş ve şimdide kara listeden çıkmak için çabalayan milyonlarca insan var. Sonunda da bu kadar insanın sesine daha fazla çaresiz kalınmadı.

SİCİL AFFI ÇIKTI AMA VATANDAŞ MERAKLI

Biliyorsunuz ki sicil affı hükümet tarafından meclis gündemine getirildi ve ilgili yasa geçici madde il meclisten geçerek Cumhurbaşkanının onayına sunulmuştu. Daha sonrasında ise Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan yasa resmi gazetede yayımlanarak sonunda yürürlüğe girmiş oldu olması ama yinede vatandaşları rahatlatmadı ve dünyalar kadarda soru işaretleri oluşmaya başladı. Çünkü bazı haber siteleri artık hemen kredi çekilebileceği haberi yapmışlardı.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ SİCİL AFFI İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Durum böyle olunca da bankadan eli boş geri dönenler oldu. Bunun üzerine de Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi de Kamuoyu ile bir bilgi paylaştı. Bizlerde bu paylaştığı bilgiler ışığında sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağız. Zira çok fazla soru alıyoruz. Okuyucularımıza da ilgili açıklama yapılıncaya kadar beklemelerini tavsiye etmiştik. Çünkü ortalıkta gelişi güzel yalan yanlış haberler dolaşıyordu. Dilerseniz şimdide doğru bilgiler ile sicil affı ile ilgili merak ettiklerinize geçelim hemen.

BORCUMU ÖDERSEM HEMEN KREDİ ALABİLİR MİYİM?

Borcumu ödersem veya yapılandırırsam hemen kredi alabilir miyim? sorusunu belki binlerce kez duydum. Demin yukarıda da belirttiğim gibi yalan yanlış ve kulaktan dolma bilgiler dolaşıyor. Sicil affı çok önemli bir uygulama ama kredi hakkında son söz her zaman bankaya aittir. Dilediği kişiye kredi verir, dilediği kişiye de kredi vermez. Bankaları ticari bir gibi düşünün. Esnaf gibi. Ama borcunuzu ödediniz ve sicil affından yararlandınız, yinede hemen imkanınız çok fazla yok.

Çünkü bankalarında kendilerine göre şartları var. Bunları yerine getirmelisiniz. Örneğin düzenli gelir belgesi sunmalı ve kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Sicili bozuk olan kişinin de kredi notu yüksek olmadığına göre ilk etapta kredi alabilme şansı pek yok. Dilerseniz bununla ilgili Sicil Affı Çıktı Hangi Bankalar Kredi Verir? Kredi Notum Hemen Yükselir Mi? konulu yazımızı okuyabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi de diğer merak edilenlere geçelim isterseniz.

BORÇ BİLGİLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Borç bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız hangi finans kuruluşu veya bankada borcunu varsa oraya gitmeniz gerekiyor. Buradan borcunuz ile alakalı bir belge isteyebilirsiniz. Bu belgede de ne kadar ödeme yapmışsınız, ne kadar ödemeniz kalmış bunları görebilirsiniz. Bunun dışında TBB Risk Merkezi tarafından da borcunuzu öğrenebilirsiniz. TBB Risk Merkezinin vereceği raporda; Karşılıksız çekleriniz, sorunlu kredileriniz, protestolu senetleriniz ve kredi borçlarınız yer almaktadır.

BORÇ ÖDEME VE YAPILANDIRMA İŞLEMLERİMİ NEREYE YAPMALIYIM? ÖDENDİ BELGESİ NASIL ALIRIM?

Arkadaşlar borcunuz hangi finans şirketine varsa, yada hangi bankaya varsa oraya şahsen ödemenizi yada yapılandırma işlemlerinizi yapın. Sizin adınıza aracı olmak isteyenlere inanmayın ve paranızı kaptırmayın. Dolandırıcılar her zaman olabilir. Bunun dışında işinizi sağlama alın ve ödeme yaptığınıza dair birde belge alın. Ne olur ne olmaz. Ha birde TBB Risk Merkezi Raporunda da bu durumunuz gözükecektir. Bu raporda işinizi görecektir.

ÖDEME YAPTIM AMA DİĞER FİNANS KURUMLARI VEYA BANKALAR NE ZAMAN GÖRECEKLER?

Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borçlarınızı ödedikten sonra 2. iş günü diğer bankalar ve finans kuruluşları görebilecekler. Ticari kredi veya şirket kredi kartı borçları ise ödendiği ayın sonunda bankalar ve finans kuruluşları tarafından görülebilecek. Ama yinede TBB Risk raporunu aldınız ve bunun gözükmediğini gördünüz. Bu durumda hatalı bilgiyi düzeltmek için de hemen ilgili banka şubesine uğramalısınız. Çünkü ödemenizi TBB Risk Merkezine bildirmemiş olabilir.

ÖDEMEMİ VEYA YAPILANDIRMAMI YAPTIM TBB RİSK MERKEZİNDE BU DURUM NE ZAMAN GÖZÜKÜR?

Çok önemli bir madde ile yazımıza devam edelim. Borcunuzu ödediniz. Şimdide Siciliniz TBB Risk merkezinde tutulduğundan, bunu ne zaman görebileceğinizi merak ediyorsunuz. Hemen açıklayalım isterseniz. Protestolu Senet ödemelerinizi yaptıysanız TBB Risk Raporunda, ödemenin gerçekleştiği bir ay içerisinde görülebiliyor. Kredi ve Kredi Kartı borcunuzu yaptıysanız en geç bir sonraki aynın sonunda TBB Risk Raporunda görülebilecektir.

Bunun dışında karşılıksız çıkan çek borcunuzu ödediyseniz de en geç üç iş günü içerisinde TBB Risk Merkezinde bu durum görünebilecektir. Yalnız bu belirtilen süreler olmadan hemen TBB Risk Raporu alırsanız, ödemeleriniz gözükmeyecektir. Bizden söylemesi.

SİCİL AFFI SON BAŞVURU TARİHİ VE KAPSAMI NEDİR?

Sicil affı biliyorsunuz ki 27 Ocak 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Yani yürürlüğe girdi. Yasaya göre bu geçici madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay botunca geçerlidir. Ödeme tarihi 27 ocak tarihinden önce olan, 27 ocak tarihi itibariyle ödemesinde gecikme olan borçları kapsıyor. Dilerseniz bu kapsamı daha da detaylandıralım. Çıkarılan yasa ile birlikte Gerçek ve Tüzel kişilerin bireysel veya ticari nitelikteki kredi borcu, kredi kartı borcu, karşılıksız çek borcu ve protestolu senet borçları yasa kapsamındadır.

Deminde belirttiğim gibi 6 ay geçerli olduğu için bunun birde son tarihi var. Sizlerde bu yasadan faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken 27 Temmuz 2017 tarihine kadar borcunuzu ödemek. Bu tarihi kesinlikle geçirmeyin.

Sevgili okurlarımız, sicil affı ile ilgili herkesin akılın da soru işaretleri vardı. Öyle umuyorum ki bu yazımız aklınızdaki bir çok soru işaretini kaldırmıştır. Zira burada yanlış, kulaktan dolma olmayan hiç bir bilgi paylaşmadık. TBB Risk Merkezinin bugün yayınladığı bilgileri sizler ile paylaşmaya çalıştık. Bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Aşağıda sizler için hazırladığımız ve ilgileneceğinizi düşündüğümüz konu galerimizi incelemeyi unutmayın

LÜTFEN BU YAZININ KARA LİSTE MAĞDURLARININ GÖRÜP DOĞRU BİLGİLENMESİ ADINA FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM ADRESLERİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kara Liste Nasıl ve Hangi Bankalardan Sorgulanır? Detaylar İçeride

Resimli Anlatım İle Findeks Kredi Notu Sorgulama

 

Tags: , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Ekonomi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalmalıdır ? Esnafların Hayatta Kalma Rehberi

Esnaflar Nasıl Ayakta Kalabilir?, Hangi Yolları İzlemeleri Gerekir ? Neler yapılmalıdır? Esnaf nasıl ayakta durur? – Güzel ve kaliteli bir ekonomi yazısı ile tekrardan karşınızdayız. Esnaflarımızı düşünerek ela alıyoruz bu yazımızı. Daha doğrusu 6 ay önce karşılaştığım esnaf bir arkadaşıma verdiğim tüyoları sizler ile paylaşacağım. Bu tüyolar onda ne gibi değişiklikler sağladı? Sizlerde de faydalı

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada

Müjde Başbakan Açıkladı Banka Faizleri Düşecek En Hesaplı Bankalar Burada – Çok önemli ve hassas bir yazı ile sizleri selamlamak istiyorum. Banka ve ekonomi adına çok önemli ve kaliteli haberler ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün ki haberimiz ise ham ekonomimizi hemde bankaları ve hemde bizi çok yakında ilgilendiriyor. Artık kredi çekmeyen ve buna bulaşmayan kimse

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır?

100.000 TL İle Borsaya Girmek Mi Yoksa Ev Almak Mı Daha Karlı ve Avantajlıdır? – Güzel bir ekonomi yazı ile siz değerli okurlarımın karşısındayım. Esasen bu konuyu okurumuz Sadettin Bey sayesinde kaleme aldım. Dilerseniz Sadettin Bey‘in bizlere yönelttiği soruyu sizler ile paylaşalım; Merhabalar, 30 yıldır bir finans kuruluşunda güvenlikçi olarak çalışıyorum. Geçenlerde ise babamdan kalma

Erken Kapatılan Kredilerde Sigorta Ücretini Geri İstemeyi Unutmayın

Erken Kapatılan Kredilerinde Hayat Sigortası Ücretinizi Geri İstemeyi Unutmayın – Bugün çok önemli bir yazı ile sizlere seslenmek istiyorum. Hatta bu yazım, sizler için çok büyük ve önemli bir hatırlatma olacak. Malumunuz kredisiz yapamıyoruz. Öncelikle bunun altını çizelim. Herkesin kredi çekmek için kendine göre bir nedeni ve sebebi oluyor. Kimisi iş kurmak için kredi çekiyor.

Ziraat Bankası İşe Alımlar Başladı Son Başvuruya Dikkat 2017

Ziraat bankası personel alımı, ziraat bankası iş arkadaşı sınavı, 2017 ziraat bankası iş ilanları, iş başvurusu,- Değerli okurlarımız ve genç takipçilerimiz, bu yazıyı sizlere özel olarak derliyoruz. Zira ülkemizdeki işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. İş bulanlarda dört elle bu işlerine sarılıyorlar. Bu sıralar iş bulmak çok zor. Özellikle de devlette işe yerleşmek çok daha

2 Responses “Sicil affına kimler başvurabilecek başvuru şartları neler tüm merak edilenler burada”

  1. Yakup
    31 Ekim 2017 at 13:27

    MERHABALAR BENİM İKİ YIL ÖNCE BİR YASAL TAKİBİM VARDI BORCUMU ÖDÜYELİDE 2YIL OLDU BENİM HALA BANKALARDA DAHAÖNCE YEDİĞİMİ YASAL TAKİBİM BENİ RİSK ALTINDA GÖSTERİYOR BU DURUM İÇİN NE YAPMALIYIM

  2. yılmaz
    5 Nisan 2017 at 00:58

    Ben hiç borcum yok2sene önce geç yatırdım diye bana kredi kartı hiç bir banka vermiyor 140lira kredi kartı15gùngec yatırdım kartım iptal ettiler kara listeye almislar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin