Go to ...
SERACILARA 100 BİN TL. YENİLEME KREDİSİ VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR? KİMLER BU İNDİRİMLİ KREDİDEN FAYDALANABİLİR?


Sera ve Seracılık nedir , seracılığa hangi destek, hibe, kredi ve teşvikler verilmektedir. Hangi kurumlar seracılığa kredi, hibe, destek ve teşvik vermektedir konularını ele aldığımız yazımızı yayınlamış bulunmaktayız. Bu konularda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Devlet ve özel kurumları  tarım ve hayvancılık hakkında  çok çeşitli hibe ve destek programları düzenlemektedir.

Genç çiftçi desteği,  Milli Tarım Projesi, Havza Bazlı Üretim Projesi, Tarım Bakanlığı 1 milyon TL. hibe desteği, Hayvancılıkta Yerli Üretim Projeleri ilgili linkleri okuyarak daha ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Biz bugün Seracılarımızın ilgi ile okuyacaklarını tahmin ettiğimiz Seracılarımıza yönelik olarak verilen 100 BİN TL. kredi hususunda bilgi sunmaya çalışacağız. Bu çerçevede en az 500 metrekare örtü altı (sera) üretim alanı bulunan çiftçilerimize T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla faiz indirimli kredi verilmektedir. Yalnız bu krediden faydalanabilmek için Örtü Altı Kayıt Sistemine çiftçimizin kayıtlı olması gerekmektedir.

Seraların yenilenmesi/modernizasyonu için verilecek bu kredi kapsamında Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla 100 BİN TL. üst limit olmak üzere kredi verilebilecektir. Yatırım kredilerinde  tamamen faizsiz %100 faiz indirimli, işletme giderlerini karşılamak için verilecek kredilerde ise %50 faiz indirimli olarak verilecektir.

Kredi ne amaçla verilmektedir? Kötü/çağdışı/ilkel olarak üretim gerçekleştiren seraların yenilenmesi ve ileri teknolojiye geçmesi için gerekli yatırımların yapılması için bu kredi indirim programı uygulamaya sokulmuştur.

Kredi hangi amaçlar için kullanılabilmektedir? İlgili seranızın iskeleti veya temel kurulum tekniğinin ilkel, yetersiz, demode olduğu İl veya ilçe Tarım Müdürlüklerince tespit edildikten sonra söz konusu seranızın yeni/modern seracılığın şartlarını sağlayacak veya tamamen yeniden yapılması amacıyla; Farklı yerlerde bulunan seraların tek bir parçada birleştirilmesi amacıyla, Ürün niteliğini/kalitesini ve verimliliğini (prodüktivite) arttırmak amacıyla sabit veya montajlı; soğutma, ısıtma, sisleme, nemlendirme, gölgeleme, havalandırma, yapay aydınlatma, sulama, tarımsal mücadele, gübreleme, topraksız bitki yetiştirme, hasat ve taşıma, karbondioksit gübrelemesi, özellikle bitkisel üretim atıklarının elimine edilmesi, geri dönüşüm sistemleri , bilgisayarlı lojistik sistemleri, otomasyon sistemleri, yazılımlar ve sınıflandırma, paketleme sistemleri, ekonomik ömrünü tamamlayan sistemler ile daha verimli ve teknolojik olarak yeni bir sistemle değiştirilebileceklerin giderlerinin karşılanması amacıyla anılan kredi destek programı yürürlüğe sokulmuştur.

Söz konusu krediyi temin eden üreticiler, yaptıkları yenileme çalışmalarının %50 sini tamamladıklarında İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine bilgilendirip gerekli denetim ve tespitleri yaptırmakla yükümlüdürler. İkinci aşamada ise yapılan yenileştirme faaliyetlerinin %100’ünü yaptıktan sonra yine İl veya İlçe Tarım müdürlüklerine başvurarak yaptıkları yenilikleri tespit ettirmeleri gerekmektedir.

Seracılıkla uğraşan vatandaşlarımız seralarını geliştirmek, yenilemek isteyenler bu imkandan azami suretle yararlanabilirler. Dediğimiz gibi yukarıda belirttiğimiz kurumlara (T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine) başvurarak yapacakları yenileme/modernizasyon için 0 veya %50 indirimli kredi alabilirler. Bu kredi imkanını iyi değerlendirmek gerekir. kanımızca.

Bugünlük bu kadar esenlik içinde kalın.

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan