Go to ...
Müjde!!! Kara Listedeki Esnafa Sicil Affı Yolda


Kara listedeki esnafa sicil affı geliyor, kara liste affı, kara liste sicil affı- Binlerce hatta yüz binlerce esnaf ve kobi ve işletmenin gözü kulağı bu haberdeydi. Bir çok iş yeri yenilenme ve büyüme adına kredi çekiyor. Ardından da sezonun kötü gitmesi ve işlerin sarpa sarmasından dolayı da ödemelerini yapmada zorluk çekiyor. Hal böyle olunca da 1 ay, 2 ay 3 ay derken bankaya olan borçları ödenemiyor. Sonuç olarak da KARA LİSTEY’ye giriliyor.

KARA LİSTEDEKİ ESNAFIN DURUMU

Döviz artışlarındaki durum ortada. Özellikle Bu yıl sezonu tam bir hüsran. Bundan dolayı esnafların malları ortada kaldı ve satılmadı. Oteller hakeza öyle. Esnaf bir çıkış yolu arıyor ama borcunu da ödeyemediğinden dolayı da bankalar affetmiyor ve hukuki süreçle birlikte Kara listede gelmiş oluyor beraberinde. Tabi bunu bu yıla mahsus olarak kısmamak gerekiyor. Bir çok neden dolayı esnaf kara listeye düşmüş durumda ve bankalar da kredi vermediğinden dolayı da iş yapamaz hale geldiler.

Bir arkadaşım yine böyle kara listeye girmişti ve para olmadığındna dolayı mal alamıyorum. Mal alamadığımdan dolayı da müşteri gelmiyor. müşteri gelmeyince de her geçen gün işimiz biraz daha da zorlaşıyor diye serzenişte bulunuyordu. İnanınki diğer esnaflarında durumu ve hali aynı bu şekilde. Tabi kara listeye girenler için konuşuyorum. Bir girdaptalar ve her geçen dakika daha da fazla aşağı iniyorlar.

ESNAF VE KOBİLERE İYİLEŞTİRME

Her Hükümetin yapacağı gibi bu hükümete bazı ekonomik reformlar ile piyasayı rahatlatmaya çalışıyor. Özellikle esnaflar ve KOBİ’ler üzerinde ciddi manada duruluyor. Zira Esnaf ve diğer işletmeler ülke gelişiminde oldukça önemli bir paya sahiptir. Büyüyen bir KOBİ ile ülke ekonomisi de büyüyecektir. Bundan dolayı da bir çok iyileştirme  ve yardımda beraberinde geliyor. Dilerseniz bu gelişmeleri teker teker açıklamayaçalışalım.

BAKAN AÇIKLADI SİCİL AFFI GELİYOR

Sevgili okurlarımız Gümrük ve Bakanı Bülent Tüfenkci, geçenlerde oldukça açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre; Kara listeye girmiş esnafa sicil affı çok yakında geliyor. En kısa sürede esnaflar kara listeden 5 yılı beklemeden çıkabilecek ve ekonomik hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilecekler. Bundan dolayıda piyasa hareketlenecek ve kendinden daha daha emin bir şekilde büyüyebilecek. Bu haber çıkar çıkmaz 724kredinotu.com adresi üzerinden öğrenebileceksiniz.

ESNAF VE KOBİ’LERE 50.000 TL DESTEK KREDİSİ

Küçük işletmelere faizsiz destek kredisi imkanı geliyor. Bu kredide ilk yıl taksit ödenmiyor. Sonra ise 36 ay vade ve faizsiz bir şekilde ödeyebiliyorsunuz. Buda büyüme, yenilenme ve gelişme adına mükemmel bir fırsat. Bu destek kredisinin KOSGEB üzerinden verileceğini düşünüyoruz ama tam olarak kesinleşmiş bir durum söz konusu değil. Bu haber de şekillenince ve netleşince yine bu site üzerinden paylaşacağız.

ESNAFA İŞSİZLİK FONU GELİYOR

Yapılacak bir diğer reform ise esnafa işsizlik fonu getirilmesi. İş yerini kapatsa bile tekrardan bir iş yeri açana kadar destek olabilme asına esnafa işsizlik maaşı geliyor. Buda oldukça önemli bir adımdı. Özellikle sezonun kötü gitmesinden dolayı 6 ay dükkan kapatan esnaflar olabiliyor. Doğal olarak ailesinin ve kendi geçimini asgari düzeyde de karşılayabilmesi adına güzel ve sevindirici bir haber. Bunla ilgili de yasal düzenleme yapılır yapılmaz sizler ile paylaşacağız.

GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELER İÇİN BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN.

Yeni yılda en düşük krediyi çekebileceğiniz bankalar burada

KOSGEB KOBİ Proje Destekleme Programı İle 150.000 TL Cepte

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin