Go to ...
KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞA YÖNELİK KREDİ, HİBE, DESTEK VE TEŞVİK VEREN KURUMLAR NELERDİR?


Tarım ve Hayvancılık konularında kredi, hibe, destek ve teşvik veren kurumlar ile bunların verdikleri destekleri konu edindiğimiz yazı dizimize devam etmekteyiz. Genç Çiftçi desteği ile ilgili desteklere değindik, Tarım Bakanlığı Milli Tarım Projesi ile ilgili açıklamalar yaptık. Tarım bakanlığı 1 milyon TL. hibe kredisi nelerden oluşmaktadır konusu hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptık. Söz konusu mevzularda daha ayrıntılı bilgi edinmek için ilgili linkleri tıklamanız yeterli olacaktır.

Biz bugün Küçükbaş Hayvancılık kredi, hibe ve destekleri ile bu konularda teşvik, hibe, destek ve kredi veren kurumlar hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. Küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize yönelik olarak çok çeşitli kurumların çok çeşitli kredi, teşvik, hibe ve destek programları bulunmaktadır. Küçükbaş hayvancılığa destek ve kredi  veren kurumlar sırası ile ;

 • TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu),
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız,
 • Türkiye’de 26 adet bulunan Kalkınma ajansları,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Denizbank,
 • TEB,
 • Avrupa Birliği,

Gibi kurumlardan oluşmaktadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; İsminden de anlaşılacağı gibi tarım ve hayvancılık yapan kırsal bölgelerdeki girişimcilerimizi, işletmelerimizi , çiftçilerimizi ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızı desteklemek amacı ile kurulmuş olan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Küçükbaş hayvancılığı desteklemektedir.  Hem et üretimi ve hem de süt üretimi için yapılan yatırımlara %50 ile %70 oranında hibe desteği sağlamakta olan kurum bu konudaki en büyük çiftçi desteği veren kurumlardan birisidir. TKDK Avrupa Birliği ile ortak projelerde yürütmektedir.

Kalkınma Ajansı Destek ve Kredileri; Bölgesel kalkınmayı öncelikli olduğunu tespit ettiği alanlarda desteklemek üzere kurulmuş bulunan Kalkınma ajansları da küçükbaş hayvancılığa yönelik önemli hibe ve krediler verebilmektedir. Her bölgenin kalkınma ajansı farklı konular ve öncelikler belirlemesine rağmen Tarım Kalkınma Ajanslarının destek programlarında öncelikli bir yer edinmiştir.

Her bölgenin kalkınma ajansı değişik programlar uygulamaktadır. Genel olarak özellikle süt üretimi yapan tarımsal iş yerleri ile damızlık teke, koç ve boğa üretimine yönelik olarak çeşitli destekler sunulmaktadır. Her kalkınma ajansı dediğimiz gibi farklı projeler yürütmektedir. Kalkınma ajansları küçükbaş hayvancılığa yönelik olarak %35-%80 arasında farlılık gösteren hibe desteği programları yürütebilmektedirler. Söz konusu kalkınma ajansları;

 • Güdümlü Proje destekleri,
 • Doğrudan Faaliyet Destekleri,
 • Faiz indirimli veya faizsiz kredi destekleri,

Gibi destek programları ile genelde hayvancılığı özelde ise küçükbaş hayvancılığı desteklemektedirler. Bu konuda destek alabilmek için bağlı bulunduğunuz Kalkınma ajanslarına başvurarak daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe ve Kredileri; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GAP, DAP, DOKAP ve KOP kapsamında bulunan şehirlerimizde mevcut sığır ve keçi/koyun tesislerinin inşaat ve damızlık erkek hayvanlarının temin edilmesini desteklemektedir. Bu programda destek hibe miktarı %50 oranındadır.

Küçükbaş hayvancılığı yapmak isteyen vatandaşlarımız ayrıca yukarıda belirttiğimiz diğer kurumlar ile bankalardan kredi, hibe, destek ve teşvik alabilmektedirler.

Küçükbaş hayvancılık yapan/yapmak isteyen vatandaşlarımız için kredi, destek, hibe ve teşvik veren kurumları ele aldığımız yazımız burada son bulmaktadır. Saygılarımızla.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan