Kredi Notum Neden Yükselmiyor, kredi notumu nasıl artırabilirim?

Kredi notu nasıl artırılır?, kredi notum ne den düşüyor?- Merak edilenler köşemizin bugün ki konusu sanırsam bir çok kişiyi ilgilendiriyor ki bu konu oldukça fazla sorgulanıyor. Bir çok kimseler ise bu kavramlar ile yeni karşılaştığı için ne olduğunu bil anlayamıyorlar. Malumunuz artık kredi çekmeden yapamıyoruz. Maşallah ihtiyaçlarımızın ardı arkası kesilmiyor. Ev, araba, çeyiz, eşya, iş, tatil vs. vs. derken bu ihtiyaçlara para lazım oluyor. Dolayısıyla kredi yoluna başvuruyoruz.

KREDİ NOTUM NEDEN YÜKSELMİYOR ÖN BİLGİ?

Sevgili okurlarımız, herkes krediye ihtiyaç duyuyor. Bundan dolayı bankaya müracaat edince acı gerçek ile karşılaşıyor ve yetkilileri sizlere kredi notunuzun düşük olduğunu söylüyor. Dolayısıyla kredi alamıyorsunuz. Tabi bu durumla yeni karşılaşanlar ve ne yapacağını bilmiyor. Sonra oturup kredi notunun nasıl yükseleceğini bekliyor. İşte burada asıl sıkıntı ve sorun boy gösteriyor. Bugün sizlere kredi notu ile ilgili bazı ufak tanımlamalarda bulunacağız. Ardından da kredi notunuzu artırıcı ve düşürücü etmenler neler onları inceleyeceğiz.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Aziz dostlarımız, bankalar aralarında birlik sağlamak ve müşterilere aynı muameleyi yapabilme adına Kredi Kayıt Bürosunu kurdular. Kredi kayıt bürosuda findeks’i kurdu. Findeks sizin bankacılık ile ilgili her türlü iş ve işlemlerinizi anlık olarak izlemeye başladı. Buna göre de sizlere  0 ile 1900 Puan aralığında bir puan verildi. Bu puana da kredi notu dendi. Bir bankada kredi notunuz ne ise öteki bankalarda da durum aynıdır.

KREDİ NOTUNU ARTIRAN VE DÜŞÜREN ETMENLER NELERDİR?

Sizlerde kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiniz. Şimdi evde oturuyorsunuz ki kredi notunuz artsın diye. Ama size bir şey söyleyelim mi? Maalesef yanlış yapıyorsunuz. kredi notunuz düşük ise öncelikle nedenlerini araştırmalı ve önlemlerinizi almalısınız. İlk hedefiniz kredi notunuzu daha da düşürmemek ve sabit tutabilmek. Bundan donra kredi notunuzu yavaş yavaş artırma tekniklerinizi uygulayabilirsiniz.

SÜREKLİ RED CEVABI YEMEK

Bir banka size kredi notunuzun düşük olduğunu ve kredi alamayacağınızı söyledi. Sizde dayanamadınız ve bir başka bankaya gittiniz. Oradan da red yanıtı aldınız. Derken bir başka bir başka derken hepsinin aynı yanıtı verdiğini gördünüz. Ama bunu öğrenme için de kredi notunuzun da canına kıydınız. Bankalardan alınan her red yanıtı kredi notunun düşmesine sebep olur. Başta da belirttiğimiz gibi kredi notunuz tüm bankalarda aynıdır. Birinin cevabı ne ise diğerlerinin de cevabı odur. Sizlere de bir banka red yanıtı verdiyse sakın ama sakın diğer bankalara gidip daha da düşürmeyin.

KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARI

Kredi notunuzu en fazla etkileyen ve belirleyici kılan madde kredi kartı ve kredi borcunuzu zamanında ödeyip ödeyememe durumunuzdur. Düşünün kredi kartı borcunuz var. Ama banka da biraz uzak ve nasıl olsa bir ara kredi kartı borcunu öderim diyorsunuz. Bir bakıyorsunuz bir kaç gün geçivermiş. Siz daha sonra yolunuz düşünce kredi kartı borcunuzu ödüyorsunuz. Ufak bir ihmalkarlıktan dolayı kredi notunuz ciddi oranlarda düşüşe geçebilir. Burada yapmanız gereken en önemli husus; borçlarınızı zamanında ödemenizden geçiyor.

KREDİ KARTLARININ KREDİ NOTUNA ETKİSİ

Kredi notunuzu düşürücü etkide bulunan bir diğer unsur ise kredi kartı sayısının fazlalığıdır. Düşünün cebinizdeki kredi kartları toplamı miktarı 25 bin lira. Ama maaşınız da 2 bin lira. Bunun ne demek olduğunu idrak eden bir insan hemen kredi kartı sayısını teke indirir ve aylık ödeyebileceği bir meblağ ile sınırlandırır. Aksi takdirde 2 bin lira maaş ile cebinizde 25 bin lira taşımak adeta saatli bombayı andırıyor. Findeks bunu çok büyük bir risk olarak görüyor ve kredi notunuzu düşürüyor ki ekstradan bir riske girmeyin diye.

GÜNLÜK BANKA İŞ VE İŞLEMLERİ

Yukarıdaki tiyoları takip ederseniz 3 – 5 ay içerisinde bir mucize yaşayabilirsiniz. Bunlar uzun vadeli işler. Ayrıca günlük bankasal iş ve işlemlerinizi gerçekleştirmeniz de sizlere artı bir özellik kazandıracaktır. Eft, Havale, faturalar vs. gibi işlemlerinizi gerçekleştirerek kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan husus borçlarınızı zamanında ödeyebilmenizden geçiyor.

Bu yazınında sonuna gelmiş olduk. Umarım sizler için faydalı ve istifadeli bir yazı olmuştur. Belirttiğimiz tiyolar sayesinde en kredi notunuzu artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz. Sizlerden ricam LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kara Listeye Girmemek için Acil Yapılması Gerekenler

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

Kredi notu sorgulama, kredi notumu nasıl öğrenirim

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.