Go to ...
Kredi Notum Neden Düşüyor


Kredi notum neden düşer? kredi notum neden yükselmiyor? Findeks kredi notum neden düştü?- sizlerde bu ve buna benzer sorular ile boğuşuyorsanız, cevabı için en doğru sitelerden birindesiniz. Kredi notu bir çok kimsenin başına bela olmaya başladı. Kredi notunun ne olduğunu bilmeyen vatandaşlar en sonunda büyük sıkıntılar ile karşılaşabiliyorlar. Bu husus oldukça ciddi ve önem arz ediyor. Özellikle kredi ihtiyaçlarımız da hemen karşımıza çıkıyor.

KREDİ NOTUM NEDEN DÜŞÜYOR?

Sizlerde acil ve ani paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada herkes gibi bankalara başvuruda bulunduğunuz zaman bankalarda hemen kredi notunuz nedir diye sorar. Kredi notunuza göre işlem yaparlar anlayacağız. Kredi notunuz yüksek ise kredi alabilirsiniz. Düşük ise kredi alamama gibi bir ihtimaliniz de var. Bir çok kimseler yanlış hataları sonucunda kredi notunu daha da düşürüyor ve sonunda da kredi alamıyor. Yazımızın bundan sonraki kısımlarında ufak tanımlamalar yaparak, kredi notunuzu düşüren etmenler üzerinde duracağız.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Sevgili okurlarımız, Türkiye deki 9 büyük banka bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu Kurdular. Kredi kayıt bürosu da sizin bankasal işlemlerinizi izlemesi ve değerlendirmesi için Findeks’i kurdu. Findeks kredi ve borcunuzu zamanında ödüyor musunuz yani bankaya sadık bir müşteri misiniz gibi soruları araştırarak sizlere bir puan takdim etmeye başladı.

Bu puan da kredi notunuzu oluşturdu. Kredi notu 0 ile 1900 puan aralıklarında bir rakamdır. Bankaya sadık olan müşterilerin kredi notu yüksek olur ve kredi çekmelerinde de bir engel kalmaz. Ama kredi notu düşük olanlar kredi almakta zorluk çekebilirler. Hatta çoğu zaman bu krediyi bile alamazlar. Findeks Kredi Notu puan aralıkları; 0 – 799 arası (Çok Riskli), 800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi)1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak belirlenmiştir.

FİNDEKS RENKLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

0 – 799 arası (Çok Riskli) KIRMIZI;  Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür. 800 – 1299 arası (Orta Riskli) TURUNCU;  talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür. 1300 – 1499 arası (Az Riskli)SARI: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur. 1500 – 1699 arası (İyi) AÇIK YEŞİL;  Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır. 1700 – 1900 arası (Çok İyi) KOYU YEŞİL; Kolayca kredi kullanabilen gruptur.

FİNDEKS KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN ETMENLER NELERDİR?

Değerli okurlarımız, en büyük ve en önemli kredi notunu düşürücü etmen kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Bu borçlarınızı günü gününe ödemeniz esastır. Belirtilen günlerde ödemediğiniz zaman direkt olarak %30 olarak kredi notunuz düşüşe geçecektir. Yani kredi kartı borcunuzun son ödeme gününde ihmalkarlık yapıp, yarın öderim, ne olacak sanki dediğiniz anda kredi notunuz düşüşe geçiyor bile. Siz siz olun banka borçlarınızı zamanında ödeyin.

Kredi notunuzu düşürücü etki yapan bir diğer husus ise kredi kartlarının fazlalığıdır. Düşünün 2 bin lira maaş alıyorsunuz ama cebinizde ki kredi kartlarının toplamı da 25 bin lira. Bu oldukça büyük bir riskdir. Bundan dolayı findeks sizin kolay kolay kredi almanızı istemez ve kredi notunuzu düşürür. Sizlerde cebinizde taşıdığınız kredi kartını mümkünse teke indiriniz ve limitini de her ay ödeye bileceğiniz düzeye çekiniz. Bu sayede hem kredi kartı riskinizi ortadan kaldırmış olacaksınız hemde düzenli ödemeler yaptığınızdan dolayı kredi notunuz artacaktır.

Kimi zaman kredi alabilmeniz için bir kaç puan gereklidir. Bu puanınız olsa kredi alabileceksiniz ama maalesef bu puanınız yok. Bundan dolayıda bankadan red yanıtı aldınız. Lütfen ama lütfen başka bankalara kredi başvurusunda bulunarak daha fazla ret yanıtı almayınız. Bu kredi notunuzu daha da düşürecek bir etmendir. Bunun yerine doğru adımları atarak bir kaç ayda ihtiyaç duyduğunuz krediyi alabilirsiniz.

Ayrıca bir kaç ay boyunca günlük bankasal işlemlerini sıklıkla kullanmanızı da tavsiye ederiz. EFT, Havale, fatura vb. işlemlerden bahsediyorum. Alacak vereceklerinizi havale ve eft ile gerçekleştiriniz. Buda size artı bir puan kazandıracaktır. Böylece kredi notunuz artışa geçecektir.

Değerli okurlarımız, kredi notunuz genel itibariyle borçlarınızı zamanında ödemeniz ile doğru orantılıdır. Eğer borcunuzu 3 ay ödemez iseniz bunun sonunda Merkez Bankası tarafından Kara Listeye Girme durumunuz bile olabilir. Buda ekonomik yatınızın perişan olması anlamına geliyor.  Böylece bir yazımızın daha sonuna gelmiş olduk. Dilerseniz sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarımıza aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN BU ÖNEMLİ YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ PLATFORMLARDA BEĞENEREK, PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

Kara Listeden ne zaman çıkarım

Bankaların Faiz Oranları Karşılaştırma

Vakıfbank’tan Öğretmenler Günü Kredisi

 

Tags: , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - kredi notu

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin