Go to ...
Kredi notu nasıl hesaplanır


Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? Banka kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notu hesaplaması- gibi sorgulamalar yapıyorsanız, en doğru site üzerinde olduğunuzu söyleyebiliriz. Sizlerde kredi notunuzu neye göre belirliyorlar diye merak mı ediyorsunuz? O halde yazımızı sonuna kadar okuyarak ciddi manada bilgiler edinebilirsiniz. Sizlerde belirteceğimiz hususlara dikkat ederek kredi notunuza yön verebilirsiniz.

KREDİ NOTU HESAPLAMASI ÖN BİLGİ

Kredi çekmedeki en büyük en gel olan kredi notu; Türkiye deki büyük bankaların bir araya gelerek kurdukları kredi kayıt bürosu tarafından tutulmaktadır. Bu derecelendirmeyi yaparken de alt bölümü olan findeks’e yaptırmaktadır. Findeks bankacılık iş ve işlemlerinize göre sizlere bir puan takdim ediyor. İşte o puana da Kredi Notu diyoruz. KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENİRİM konulu yazımız için linkimize tıklayarak kredi notunun nasıl sorgulanacağı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Şimdide kredi notu hesaplanırken hangi hususlar göz önünde bulunduruluyor, şimdide bunları inceleyelim.

KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU ÖDEMESİ DÜZENİ

Kredi ve kredi kartı borcunuzu ödeme düzeniniz kredi notunuzu %30 etkilemektedir. Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi oldukça fazla önem arz etmektedir. Hatta mümkünse kredi kartınızdaki borcunuzu belirtilen günler arasında tamamını ödeyiniz. Eğer bir gün bile geciktirirseniz kredi notunuz direk aşağılara doğru bir seyir alacaktır. Bazen ya bir gün geç ödesem ne olur dediğimiz oluyor. İşte bu söylem oldukça fazla yanlış. Hele hele kredi kartınızı bir ay ödemediğinizi düşünürsek o zaman kredi notunuzun ne derece aşağılara ineceğini hayal bile edemiyorum.

BANKALARA OLAN BORÇLARIN ETKİSİ

Bankalara olan borç durumunuz kredi notunuzu %25 oranında etkilemektedir. Yüzde 25 deyip geçmeyin. Bankalara olan borçlarınız kredi puanınızı da %25 oranında etkileyecektir. Bankalara olan kredi borçlarınız arttıkça risk durumunuzda artacağından dolayı kredi notunuzda düşüşe geçecektir. Borçlarınızı zamanında ödeyerek azaltmanız durumunda da kredi notunuz eskisi gibi yükselişe geçecektir.

YENİ KREDİ AÇILIŞLARI

Yeni kredi aldıysanız kredi notunuzu %20 oranında etkileyecektir. Yeni kredi alırsanız, kredi puanınız da %20 oranında düşüşe geçecektir ama borçlarınızı ödedikçe kredi notunuz eskisi gibi yükselecektir. Zamanında ödenen borçlar her zaman artı puan olarak size dönecektir.

KREDİ KULLANIM YOĞUNLUĞU

Kredi kullanım sıklığınız kredi notunuzu %15 etkileyecektir. Yani sürekli krediye ihtiyaç duyuyorsanız ve deminde bahsettiğim gibi borçlarınızı günü  gününe ödüyorsanız, kredi notunuz normal bir vatandaşa oranla %15 oranında daha fazla olacaktır.

KREDİ BAŞVURUSUNDA ALINAN RET 

Sürekli kredi başvurusu ve ret alma %10 oranında etki etmektedir. Sevgili dostlarımız şunu kesinlikle unutmayınız; Kredi kayıt bürosuna bağlı olan findeks sadece bir bankaya bağlı olan bir kuruluş değildir. Tüm bankaların referans noktasıdır. Bundan dolayı da kredi için bir bankadan alacağınız ret yanıtı, diğer bankalar için de geçerli olacaktır. Yani “A” bankası sizlere kredi için ret yanıtını verdiyse %100 “B” bankası da aynı cevabı verecektir. Bundan dolayı da sürekli kredi başvurusunda bulunarak bankalarının yoğunluğunu arttırmaya sebebiyet verdiğinizden kredi notunuz %10 oranında azalacaktır. Halbuki akıllı adımlar atarak kredi notunuzu arttırmak varken sürekli ret yanıtı alarak kredi notunuzu düşürmeye ne gerek var ki?

Değerli okurlarımız, bu yazımızda kredi notunun nasıl hesaplandığına dair mantığı sizlere anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu maddelere dikkat ederek kredi notunuzu arttırabilir ve avantajlı kredi seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu yazımız haricinde dikkatinizi çekebileceğini düşündüğümüz ve sizler için aşağıda hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Kredi notum düşük nasıl kredi çekebilirim

Kredi Notu Hakkında bilmeniz gereken önemli maddeler

Senet ile borç para veren firmalar

LÜTFEN BU YARARLI VE BİLGİLENDİRİCİ YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin