Go to ...
Kredi Notu Hakkında bilmeniz gereken önemli maddeler


KREDİ NOTU NEDİR : Kredi skoru ya da kredi puanı diye adlandırılan numaralandırma sistemi, aslında sizlerin banka ve para alışverişi yaptığınız finans kuruluşları ile aranızdaki her türlü maddi alışveriş neticesinde ortaya çıkan sayısal olarak ifade edilen rakamdır. Bu rakamlar referans olarak, sizlerin ödeme alışkanlığı ile oluşturulur. Bir finansal kuruluşta görünen kredi puanınız, tüm kurumlarda aynı şekilde görünecektir. Kredi puanları yüksek olan kişiler bireysel ve her türlü kredilere daha hızlı, sorunsuz şekilde ulaşabilirler. Aslında kredi notu, bir anlamda bankacılık ve finans sektöründe, bireylerin öngürülen riskleri açısından gereklidir.

KREDİ PUANLAMA SİSTEMİ VE EN YÜKSEK EN DÜŞÜK KREDİ NOTU: Bir banka ya da finansal kuruluşa para çekmek için gittiğinizde ancak sizlerin puanlaması yapılır. Devlet ile anlaşması olan her finans kuruluşu ( bddk ) tarafından finansal verilerinizin sonucu olan rakamlama sistemi ekrana gelir ve bu kuruluş size kredi verip veremeceğine karar verir. Her bankanın kredi puanlamasındaki yükleniciliği farklılık gösterir.

KREDİ NOTU PUANLARI NEYİ İFADE EDİYOR : Finans kuruluşları, sizlerin ödeme alışkanlığı karlışığında tüm bankalarda kredi ortalaması aynı görünecek şekilde, ” kredi karne puanı ” şeklinde numara veriyorlar. Eğer bilmiyor iseniz: 0-799 Arası çok riskli 800-1299 Arası Orta Riskli 1500-1699 Arası İyi ve 1700-1900 puanlama arasında çok iyi olarak adlandırılır. Bu puanlamamalar şu şekilde verilir Yapılan bu puanlama sistemi sizlerin bazı ödeme alışkanlıkları ile doğduran ilişkilidir. Peki hangi kredi ve ödeme alışkanlıkları kredi puanı oluşumunda etkilidir ?

KREDİ NOTUNUZU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR : Bireysel ödeme alışkanlıkları bu puanlamanın % 30’luk kısmını, Mevcu hesap borç durumu % 25′ durumu, Yeni kredi açılışları %20, Kredi kullanım yoğunluğu %15 ve son olarak Diğer ödemeler de % 10 luk şekilde sizlerin puanlamasında büyük etki gösterir. Bu yazdıklarımızın haricinde kredi puanını olumsuz etkileyen faktörlerin en başta geleni tabiki gecikmeye girmiş ödenmemiş ve gecikmeli olarak ödenmiş bireysel olarak çekilen krediler, kreti kartlarının ödemesidir. Bireyin yüksek borç durumu bu puanı olumsuz yönde etkiler.

KREDİ PUANI NASIL DÜŞER ve YÜKSELİR : Çektiğiniz bireysel kredi de cezalı duruma düşmek, kredi kartı ödemenizin asgarisini yatırmayarak cezaya düşmek sizleri kredi puanlarını hemen olumsuz olarak etkiler. Bu ödemeleri hemen yapmamanız durumunda 90 gün için de de listeye girerek artık güvensiz ve kredi verilemeyecek durumda olursunuz. En başta kredi puanlarınızı bunlar düşürüyor. YÜKSELTME : Kredi kartı puanlama sisteminde, çekmiş olduğunuz bireysel krediler ( ev kredisi ve diğer kendi çektiğiniz krediler ) kredi kartı ödemelerinizde ki gecikmeler veya ödemem durumu kredi puanlarınızı düşürmüş ise, Acilen kredi notunuzu yükseltmek için bu ödemeleri daha düzenli ve gününde ödemeniz gerekiyor. Diyelim ki kredi notunuz düştü ve siz borçlarınızı kapattınız, en az 3 ay beklemeniz gerekebilir. Bu bakımdan ödemeleri son derece düzenli ve muntazam şekilde yapmanız, son derece önem arz etmektedir.

KIRMIZI KALEM YİYENLER KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ : Her yerde bu tür sorular ile karşılaşıyoruz. Bakın arkadaşlarım, başka sitelerin oyununa ya da size kredi vereceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz. Bir kişi bir kez listeye girip yediğinde bir yıl boyunca kesinlikle kredi çekemez. Kredi borçlarının tamamını yatırmış kişiler her yerde 1 yıl bekleyecektir diye yazılsa da bu süre alsında 5 yıldır. Beş yıl boyunca hiçbirşekilde yaptığınız başvurulard asize kredi, ve ya kredi kartı verilmez. Bunun aksini idda edip size kredi alabileceğini söyleyenler kesinlikle yalan söyler lütfen bu kişilere inanmayınız.

BİR KERE GECİKMEYE GİRDİM KREDİ PUANIM DÜŞER Mİ NE OLUR : Bir kere son ödeme tarihinde yatırmadığınız kredi kartı ve ya kredi geri ödemelerinizden dolayı bu durum ay sonunda Merkezi sistem ile bildirileceğin den dolayı, kredi puanınızda olumsuz bir düşüş olur. Ödemeyi bir kaç gün ya da hafta sonra yaptığınızda ve sonraki ödemeleriniz de düzgün olduğunda bu puanlama yeniden yükselecektir. Bir kereden bir şey olmaz korkmayın 🙂 Kredi puanlarınızda ki düşüş, üç aylık düzgün ödeme sonrasında yeniden halini alacaktır.

 

Tags: , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - kredi notu

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About muratcabuks