Go to ...
Kredi Notu Hakkında bilmeniz gereken önemli maddeler


KREDİ NOTU NEDİR : Kredi skoru ya da kredi puanı diye adlandırılan numaralandırma sistemi, aslında sizlerin banka ve para alışverişi yaptığınız finans kuruluşları ile aranızdaki her türlü maddi alışveriş neticesinde ortaya çıkan sayısal olarak ifade edilen rakamdır. Bu rakamlar referans olarak, sizlerin ödeme alışkanlığı ile oluşturulur. Bir finansal kuruluşta görünen kredi puanınız, tüm kurumlarda aynı şekilde görünecektir. Kredi puanları yüksek olan kişiler bireysel ve her türlü kredilere daha hızlı, sorunsuz şekilde ulaşabilirler. Aslında kredi notu, bir anlamda bankacılık ve finans sektöründe, bireylerin öngürülen riskleri açısından gereklidir.

KREDİ PUANLAMA SİSTEMİ VE EN YÜKSEK EN DÜŞÜK KREDİ NOTU: Bir banka ya da finansal kuruluşa para çekmek için gittiğinizde ancak sizlerin puanlaması yapılır. Devlet ile anlaşması olan her finans kuruluşu ( bddk ) tarafından finansal verilerinizin sonucu olan rakamlama sistemi ekrana gelir ve bu kuruluş size kredi verip veremeceğine karar verir. Her bankanın kredi puanlamasındaki risk yükleniciliği farklılık gösterir.

KREDİ NOTU PUANLARI NEYİ İFADE EDİYOR : Finans kuruluşları, sizlerin ödeme alışkanlığı karlışığında tüm bankalarda kredi ortalaması aynı görünecek şekilde, ” kredi karne puanı ” şeklinde numara veriyorlar. Eğer bilmiyor iseniz: 0-799 Arası çok riskli 800-1299 Arası Orta Riskli 1500-1699 Arası İyi ve 1700-1900 puanlama arasında çok iyi olarak adlandırılır. Bu puanlamamalar şu şekilde verilir Yapılan bu puanlama sistemi sizlerin bazı ödeme alışkanlıkları ile doğduran ilişkilidir. Peki hangi kredi ve ödeme alışkanlıkları kredi puanı oluşumunda etkilidir ?

KREDİ NOTUNUZU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR : Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları bu puanlamanın % 30’luk kısmını, Mevcu hesap borç durumu % 25′ durumu, Yeni kredi açılışları %20, Kredi kullanım yoğunluğu %15 ve son olarak Diğer ödemeler de % 10 luk şekilde sizlerin puanlamasında büyük etki gösterir. Bu yazdıklarımızın haricinde kredi puanını olumsuz etkileyen faktörlerin en başta geleni tabiki gecikmeye girmiş ödenmemiş ve gecikmeli olarak ödenmiş bireysel olarak çekilen krediler, kreti kartlarının ödemesidir. Bireyin yüksek borç durumu bu puanı olumsuz yönde etkiler.

KREDİ PUANI NASIL DÜŞER ve YÜKSELİR : Çektiğiniz bireysel kredi de cezalı duruma düşmek, kredi kartı ödemenizin asgarisini yatırmayarak cezaya düşmek sizleri kredi puanlarını hemen olumsuz olarak etkiler. Bu ödemeleri hemen yapmamanız durumunda 90 gün için de de listeye girerek artık güvensiz ve kredi verilemeyecek durumda olursunuz. En başta kredi puanlarınızı bunlar düşürüyor. YÜKSELTME : Kredi kartı puanlama sisteminde, çekmiş olduğunuz bireysel krediler ( ev kredisi ve diğer kendi çektiğiniz krediler ) kredi kartı ödemelerinizde ki gecikmeler veya ödemem durumu kredi puanlarınızı düşürmüş ise, Acilen kredi notunuzu yükseltmek için bu ödemeleri daha düzenli ve gününde ödemeniz gerekiyor. Diyelim ki kredi notunuz düştü ve siz borçlarınızı kapattınız, en az 3 ay beklemeniz gerekebilir. Bu bakımdan ödemeleri son derece düzenli ve muntazam şekilde yapmanız, son derece önem arz etmektedir.

KIRMIZI KALEM YİYENLER KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ : Her yerde bu tür sorular ile karşılaşıyoruz. Bakın arkadaşlarım, başka sitelerin oyununa ya da size kredi vereceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz. Bir kişi bir kez listeye girip kırmızı kalem yediğinde bir yıl boyunca kesinlikle kredi çekemez. Kredi borçlarının tamamını yatırmış kişiler her yerde 1 yıl bekleyecektir diye yazılsa da bu süre alsında 5 yıldır. Beş yıl boyunca hiçbirşekilde yaptığınız başvurulard asize kredi, ve ya kredi kartı verilmez. Bunun aksini idda edip size kredi alabileceğini söyleyenler kesinlikle yalan söyler lütfen bu kişilere inanmayınız.

BİR KERE GECİKMEYE GİRDİM KREDİ PUANIM DÜŞER Mİ NE OLUR : Bir kere son ödeme tarihinde yatırmadığınız kredi kartı ve ya kredi geri ödemelerinizden dolayı bu durum ay sonunda Merkezi sistem ile bildirileceğin den dolayı, kredi puanınızda olumsuz bir düşüş olur. Ödemeyi bir kaç gün ya da hafta sonra yaptığınızda ve sonraki ödemeleriniz de düzgün olduğunda bu puanlama yeniden yükselecektir. Bir kereden bir şey olmaz korkmayın 🙂 Kredi puanlarınızda ki düşüş, üç aylık düzgün ödeme sonrasında yeniden eski halini alacaktır.

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About muratcabuks