Go to ...
Kredi Kartı Ödememi Geciktirdiğim İçin Kredi Alamıyorum Neden?


Kredi Kartı Ödememi Geciktirdiğim İçin Kredi Alamıyorum Neden? – 724kredi.com‘un değerli yazarlar, kafama takılan bir sorunun cevabı için sizlere müracaat etmek istedim. Adım Mustafa. Bir mahallede ufak bir esnafım. 5 – 6 tane kadar kredi borcum var. Kredi kartsız da olmuyor zaten. Mecburen kredi kartı da kullanıyorum. Bir bebeğimiz oldu ve araba almak da ihtiyaç oldu. Haliyle 20 bin lira kadar kredi çekmem gerekiyor. Bir iki bankaya gittim ama, kredi kartı borcumu geciktirmişim. Bundan dolayı da kredi notum düştüğü için, kredi veremiyorlarmış. Lütfen yardımcı olur musunuz? Bu durum nedir? Nasıl çözüme kavuştururum?

KREDİ NOTU DAVRANIŞLARA GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR

Mustafa Bey, Anladığım kadarıyla kredi notunuz olduğundan dolayı kredi alamıyorsunuz. Ama üzülmeyin. Çünkü kredi notu bizlerin davranışları ile artabileceği gibi azala da bilmektedir. Mühim olan doğru davranışları sergileyebilmektedir. Peki bu durumu nasıl çözebiliriz? Bu soru üzerinde yoğunlaşalım. Ama tabi ki de bunun cevabı için kredi notunu düşüren ana etmenlere değinmekte fayda var. Bu sayede işin özünü daha iyi kavrayabilir ve bundan sonraki adımlarınızı da ona göre atabilirsiniz.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN EN ÖNEMLİ ETMENLER

Kredi notu bankaların olmazsa olmazlarıdır. Sizlerin de parkurda önünüze gelecek ilk engeldir. Kredi skorunuz yüksek ise bu engeli rahatlıkla aşarsınız. Ama kredi notunuz ise engele takılırsınız. Peki ne oluyor da bu düşüyor. En önemli nedeni Bankaya olan borçlarınızı zamanında ödememenizdir. Eğer kredi borcunuz var ise belirtilen tarihe kadar kredi borcunuzu yatırmalısınız. Aynı şekilde kredi kartı borcunuz varsa da yine aynı şekilde belirtilen tarihler arasında bu borcunuzun en azından asgarisini ödemelisiniz.

Findeks ödeme alışkanlığınıza ve düzeninize de dikkat eder. Diyelim ki 2 ay düzenli ödediniz 3. ay geciktirdi iseniz, bu sizin yararınıza olmayacak. %30 oranında bir düşüşe sebep olacaktır. Kredi notunu düşüren bir diğer etmen ise kredi borcudur. Şimdi bunu detaylandıralım. Normalde kredi çekmek kredi notunuz için faydalı bir şeydir. Düzenli ödemeler ile notunuz tavan yapar. Ama çok fazla kredi borcunuz varsa findeks sizi riskli görür ve notunuzu düşürür. Borcunuzu bitirdikçe yeni kredilerin de kapısı açılır.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER NELERDİR?

Yukarıdaki okurumuzun 5 – 6 tane kadar kredi borcu varmış. Bu durumda yapılacak şey bu borçları bitirinceye kadar ödemelerini aksatmamaya çalışmasıdır. Hatta eline bir yerden toplu bir para ise, bir yada bir kaç tane borcunu kapatması kredi notunun ciddi manada yükselmesine imkan tanıyacaktır. Bu çok önemli bir kozdur. Bunun dışında eğer elinizde kullanmadığınız kredi kartlarınız var ise lütfen kapatınız. 5 -6 tane kredi kartı demek 40 – 50 bin lira limit demek oluyor.

Findeks de sizi değerlendirdiğinde hem kredi borçlarınızı, hemde kredi kartı limitinizi görünce, çok büyük riskli bir kişi olarak değerlendiriyor. Kredi notunuzu vuruş ile artıracak bir iki hususa daha değinelim. Kredi kartı nakit avans yada ek hesap kredi notunuzu mutlak surette artıracaktır. Malumunuz kredi kartlarına tanımlı 2 -3 bin lira kadar nakit avans vardır. Yada hesabınıza tanımlı 3 -5 bin lira kadar ek hesap limiti vardır. Buradan para çektiğinizde günlük faiz işlediğinden 1 günlük çekip hemen yatırın.

Ayda bir kaç defa bu işlemi uygulayın. Buradaki amaç bankayı ve bankacılık ürününü kullanmak. Ayrıca findeksin olumlu yönde değerlendirmeye alması için zamanında borcunuzu ödemek. Zaten bir günlük 100 lira para bile çekseniz geri ödemesi kuruş ile ifade edilecektir. Sizi etkilemeyecektir. Ama yapmanız gereken en önemli şey BORCUNUZU ZAMANINDA ÖDEMEKTİR.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin