Go to ...
Kredi geçmişimiz bankalar için neden önemli


Kredi geçmişimiz bankalar için neden önemli- Bankacılık sektörü ile birlikte kredi ve kredi kartları başta olmak üzere bir çok kavramda hayatımızda etkin bir şekilde rol almaya başladı. Günlük bankacılık işlemleri milyonları aşıyor. Tabi hal böyle olunca da bankalara borçlanmamak elde değil. Bir çok insanın , , kredi kartı ve kredilerinden dolayı dünya kadar borcu var. Bilinçli insanlar borcunu günü gününe ödemediği zaman başına ne geleceğini biliyor.

KREDİ GEÇMİŞİMİZ ÖN BİLGİ

Özellikle ilk defa kredi çekenler veya kredi kartı kullananlar için vahametinde olamayabiliyorlar. Sonrada da karşılarına ekonomik anlamda ciddi sorunlar çıkabiliyor. Bizde Hasrettin Hoca misali; testi kırılmadan önce uyarmak istedik. Bundan dolayı da Kredi geçmişimiz bankalar için neden önemli? konusunu sizlere aktarmak istedik. Hazırsanız oldukça fazla önem teşkil eden bu konunun açıklamasına geçebiliriz.

FİNDEKS’İN KREDİ GEÇMİŞİ ÜZERİNDEKİ VAZİFESİ

Eskiden bankalar arasında çok ciddi manada bilgi akışı sağlanamıyordu. Bir bankada sicili bozuk olanın diğer tarafından takibi yapılması pekte mümkün değildi. Buda borcuna sadık olmayan insanların her bankaya borç takması anlamına geliyordu. Daha sonra Bankalar arasında bir birlik oluşturarak Kredi Kayıt Bürosunu () kurmuş oldular. Kredi kayıt bürosu da bir alt kolu olan Findeks’i kurdu. Findeks de sizin bankasal tüm işlemlerinizi takip etmeye başladı.

KREDİ NOTUNUN KREDİ GEÇMİŞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Findeks de bankaya borcunuzu zamanında ödeyip ödemediğinizi anında inceleyerek sizlere aylık olarak puanlar vermeye başladı. İşte bu puanlamaya da Kredi Notu deniyor. Kredi Notu açısından kredi geçmişiniz oldukça fazla önem teşkil ediyor. Bir bankacı kredi notunuza bakarak kredi geçmişiniz hakkında üç aşağı 5 yukarı bir bilgi sahibi oalbiliyor zaten. Bir nevi sizlerin kartvizitiniz veya karneniz olur kredi notunuz. Bankada bu notunuza göre kredi verip vermeyeceğine karar veriyor.

KARA LİSTE’NİN KREDİ GEÇMİŞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Bankaya olan borçlarınızı 5 yıl boyunca ödemediğiniz zaman sizin için hukuki süreç başlar ve bu işlerin sonunda da Merkez Bankası Tarafından kara listeye eklenirsiniz. 5 Yıl boyunca hiç bir bankada kredi çekemezsiniz. Hiç bir şekilde bankaya iş yapamazsınız. Hatta çoğu zaman kredi kartı bile alamazsınız. var olan kredi kartlarınızda edilir. Kredi sicilinizide bozdurmuş oldunuz bir kere . Dikkat edilmediğinde maalesef beklenen son bu oluyor.

KREDİ GEÇMİŞİ BANKALAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

Değerli okurlarımız, yukarıdaki tanımlarla bankaların kredi geçmişinize ve sicilinize neden önem verdikleri daha da iyi anlaşılıyordur umarım. Çünkü sizin aman ne olacak kredi borcumu ödemezsem? Bana hiç bir şey olmaz, deyip yapılan bilinçsizce adımlardan sonra Allah korusun ama kara listeye girebilir ve ekonomik hayatınızı da 5 yıl boyunca yarı ölü olarak geçirebilirsiniz. Bankalarda findeks ile sizin kredi geçmişinizi tutar. Hiçbir zaman yaş tahtaya basmak istemezler.

Borcunuza sadık değilseniz, hele hele kara listeye girmişseniz sizlerle çalışmazlar. Düşünün bir kere artık para olmadan ne mal nede mülk sahibi olunuyor. Onuda bırakın iş sahibi bile olamıyorsunuz. En ufak harcamalarınızda kullandığınız kredi kartlarınız bile banka tarafından iptal edilebiliyor. İşte tüm bunlar kredi sicilinizde bulunuyor. Kredi sicilinizde her zaman sizin ile birlikte geliyor. Bankalarda sıkıntıya düşmemek için kredi geçmişinizi inceliyor.

LÜTFEN BU ÖNEMLİ VE BİLGİLENDİRİCİ YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir

 

Tags: , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - kredi notu

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin