Go to ...
Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim Çözüm Yolu Var Mı?


Kredi Almak İstiyorum Kara Listedeyim, Kara listedekiler kredi alabilir mi? Kredi sicilim bozuk nasıl kredi çekerim? – Değerli okurlarım, bu sıralar durmadan aynı sorulara maruz kalmaya başladım. Vatandaşın hatırı sayılı bir bölümü maalesef ki kara listede ve kredi sicilini bozdurmuş durumda. Haliyle de bankalardan kredi alamıyorlar. Beni yolda görenlerde hemen bu durumun çözümünün olup olmadığını soruyorlar. Toplumun genelinde böyle bir sıkıntı söz konusu. Bende bu konuyu derinlemesine ele almaya karar verdim. Bakalım kredi alınabiliyor mu? hangi şartlarda?

KARA LİSTEYE NASIL GİRİLİR VE NE ZAMAN ÇIKILIR?

Öncelikle kara listeye nasıl girildiğini ve nasıl çıkıldığını izah edelim. Kara listeye girenlerin çoğu 3 ay boyunca kredi kartı yada kredi borcunu ödeyemediğinden hakkında yasal işlem başlatılan kişilerdir. Ayrıca ve banka senet borçlarını ödeyemeyenlerde var. Borç ödenmediğinden takibe alınıyorsunuz. Tabi 3 ay boyunca ödenmeyen borçlar kredi notunuzun düşmesine de sebep oluyor. Kara listeye girdiğiniz zaman kural gereği 5 yıl buradan çıkamıyorsunuz. Bu süre zarfında tabi borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu süre içerisinde hiç bir bankadan kredi veya kredi kartı da alamıyorsunuz.

KARA LİSTEDE MİYİM? BİLMİYORUM. NASIL ÖĞRENİRİM?

Her zaman altını çizerek söylemeye çalışıyorum. Kara liste olayını eskiden T.C. Merkez Bankası tutuyordu. Lakin artı bu durum değişti. Bu yetki Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine (TBB) devredildi. Bankalardan sizin ile alakalı bilgiler ayrı ayrı bu merkeze gidiyor. Sonrasında ise bir araya getirilerek tüm bankalar ile paylaşılıyor. Kredi başvurusuna giderken de bankalar TBB Risk Merkezinin raporuna göre size olumsuz yanıt veriyor. Bu arada Kara Listenin yeni adı da TBB Risk Raporu oldu. Bu rapor kimisi için iyi, kimisi için de kötü oluyor.

Ödediğiniz yada ödemediğiniz tüm borçlarınız bu raporda yer alıyor. Buna göre de risk durumunuz beli oluyor. Sizler de risk raporunuzu TBB Rİsk Merkezinden temin edebilirsiniz. İnternet sitesinden nasıl alabileceğiniz belirtiliyor. Bunun dışında TBB Risk Merkezinin görevlendirdiği bankalardan da raporunuzu temin edebiliyorsunuz. Alternatifbank, Denizbank, , Halkbank, Şekerbank, ziraat bankası, İş bankası ve aracılığı ile raporunuzu ufak bir ücret karşılığında temin edebiliyorsunuz.

KARA LİSTEDEYMİŞİM KREDİ ÇEKEBİLİR MİYİM?

Kara listede olduğunuzu anladınız. Şimdide kredi yollarını deniyorsunuz. Normalde kara listeye girenler, 5 yıl kredi alamıyorlar. Birde 6 ay ile 1 yıl arasında da kredi notunu yükseltme işi ile uğraşıyorlar. Bu süreç 6 yıla mal oluyor. E peki kara listedekiler ölsün mü? Hiç kredi almayalım mı? Bu durumu sıkıntılı olduğunuz bankanız ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Şimdi yolları teker teker açıklayalım.

BANKANIZ İLE ARANIZI İYİ YAPIN

Bankalar her ne kadar 5 yıl süre yasal olarak konulsa da 2 yıl gibi bir süre vardır. Siz bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz ve sürekli bankasal işleri kullanarak borcunuzu zamanında öderseniz, o halde bankanın güvenini tekrardan kazanabilirsiniz. Tabi bu sürede bankada sizi izler. 2 yıl içerisinde temiz bir profil çizmeniz gerekir anlayacağız. Ben buradayım, borcuma sadığım diyebilmeniz ve bunu da hareketleriniz ile karşı tarafa aktarmanız çok önemli. Ayrıca aylık gelirinizin olması da en büyük şart. Bunu yaptıysanız o halde 2 yöntem kullanarak kredi alabilirsiniz.

İYİ BİR VEYA İKİ KEFİL GÖSTERİN

Kredi ama kredi siciliniz bozuk olduğundan kredi alamıyorsunuz. O halde bankaya iyi kefil gösterin. Yalnız göstereceğiniz kefilin aylık gelirinin olması ve bunu belgesi ile sunması gerekir. Ayrıca sizin kredi notunuz düşük olduğundan, kefilinizin iyi veya çok iyi bir kredi notuna sahip olması gerekiyor. Ayrıca tutup da kendiniz gibi kredi sicili bozuk birini kefil diye göstermemeniz gerekiyor. Anlayacağınız al kardeşim kefilim dört dörtlük diyebilmeniz gerekiyor. Bu şekilde kredi alabilirsiniz demiyorum ama kredi kapılarını zorlayabilirsiniz.

TEMİNATTA İŞİNİZİ ÇÖZÜME KAVUŞTURABİLİR

Kredi alabilme yollarınızdan bir diğeri ise teminat göstermedir. Arsa, dükkan veya ev gibi gösterebileceğiniz teminatlarınız var ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Gayrimenkulün ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi alabilirisniz. Örneğin 180 bin liralık arsanız var. O halde 90 bin liraya kadar kredi alabiliyorsunuz. Teminat kefile göre daha garantidir diyebiliriz. Ama yine de son sözü bankalar söyler. Yalnız borcunuzu ödeyemezseniz kefil yapmışsanız borcunuzu kefil öder. Eğer teminat yapmışsanız, teminatınız satılığa çıkar.

KARA LİSTE SİCİL AFFINI DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ

Her zaman olmasa da kara listedekiler için kredi çıkarılmaktadır. Bu fırsatları her zaman değerlendirmek gerekiyor. Sicil affı gerek bankaya olan borcunuzu öder yada taksitlendirirsiniz. Ardından borcunuz biter ve sicil affına uğrarsınız. Ayrıca borcunuzu ödedikçe ve banka ile eskisi gibi ilişki geliştirdikçe kredi notunuzda artar. Bu sayede de risk raporunuzu olumsuzdan olumluya çevirebilirsiniz.

Tags: , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - kredi notu

2017 Halkbank Öğretmenler Gününe Özel Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Halkbank Öğretmenler Günü Kredi Kampanyası, Hesaplı ve Uygun İhtiyaç Kredisi, Tahsis Ücretsiz Kredi Fırsatı – Yine kasım ayına girmiş olduk. Bu ay içerisinde öğretmenlerimizin için çok özel bir gün var. Bu açıdan ben şimdiden tüm öğretmenlerimizin; “Öğretmenler Gününü” kutluyorum. Alışveriş mağazalarında, şimdiden kampanyalar olmaya başladı. Ama herkesin ortak problemi, maddi sıkıntılar. Ayrıca ihtiyaçlarda söz konusu.

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

3 Responses “Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim Çözüm Yolu Var Mı?”

 1. beytullah
  27 Haziran 2018 at 10:30

  kredi kullanmak istiyorum iletişime geçerseniz sevinirim

 2. Mehmet
  8 Mayıs 2018 at 16:37

  Kıredi notum düşük ve birden fazla bankalara kıredi borcum ve kart borcum var.Şuandada 25.000 TL.ye ihtiyacım var.Borçların bir çoğunu kapatmak şartıyla kıredi çekebilirmiyim? yardımcı olursanız makbule geçer. Şimdiden Teşekkür ederim.

 3. Firdevs
  28 Ağustos 2017 at 22:14

  Ben de kiredi almak istiyorum ama olmuyor bana yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin