Go to ...
Kosgeb Kredisi veren Ticari Bankalar Hangileridir?


 Kosgeb ile anlaşması bulunan Bankalar; Kosgeb’in 2016 yılı itibariyle Ticari bankaların bazılarıyla Kobilere destek vermeleri amacıyla anlaşmaları bulunmaktadır. Bu bankalar Kosgeb ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde kobilere kredi verebilmektedirler. Bu bankalar hangileridir peki; Halk Bankası, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Vakıfbank Kosgeb ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’de iş ve yatırım yapan girişimcilere kredi verebilmektedir.

Ticari bankalar Kosgeb’in hangi programlarına kredi verebilmektedir; Yukarıda saydığımız bankalar Kosgeb ile yaptıkları mutabakat çerçevesinde;

 • Kosgeb tarafından uygulanan Tematik Proje Destek Programı,
 • Yeni Girişimcilik Destek Programı,
 • Endüstriyel Uygulama ve Arge İnovasyon  Destek Programı,
 • Kobi Proje Destek Programı                                                                                         Adları ile anılan programlara kredi vermektedir.

 

Kosgeb 2016 yılı itibariyle çok sayıda hibe ve faizsiz kredi programı uygulamaktadır. Kosgeb tarafından uygulanan programlar hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bu krediler Kosgeb ve anılan ticari bankalar arasında imzalanan Eş Finansman Kredi Programı anlaşması çerçevesinde verilebilmektedir. Alınan destek oranı, desteğin üst limit, projelerin süreleri, geri ödeme süreleri  ve faiz oranları her bir program için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Kosgeb ile anlaşması bulunan Bankalardan Ziraat Bankası Kosgeb Kredi nedir; Türkiye’de iş yapan kobilere destek kapsamında kosgeb ile anlaşma çerçevesinde Kosgeb kredisi veren ticari bankalardan ilki Ziraat bankasıdır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman/nakit desteğini gidermek için Ziraat bankası iyi şartlarda faiz ve kolay ödeme koşulları ile kredi verilmektedir. Bu krediden faydalanmanın ön şartı ise Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyor.  Niteliği ve kapsamı Kosgeb tarafından belirlenen bu kredinin faizinin tamamını veya çok büyük bir bölümünü Kosgeb üstlenmektedir.

Ticari bankalar tarafından verilen kredi hangi amaçlar için verilebilmektedir; Ticari bankalar Kosgeb ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde verdikleri bu kredileri şu amaçlar için verebilmektedir;

 1. Özel durumlar için gerekli Acil Destek Kredi,
 2. İşletmenin devamlılığını ve gelişmesini temin etmek için Teçhizat Destek Kredisi,
 3. İşyeri rutin giderleri için İşletme Sermayesi Desteği,
 4. Nitelikli Personel için İstihdam Desteği,
 5. İhracatın geliştirilmesi için İhracat finansman Desteği
 6. Tabi Afetler içinde yer Sel ve Su Baskınları, Fırtına, Kuraklık, Deprem gibi durumlar için
 7. Savaş, Genel Grev, Yangın, Terör gibi durumlar için verilen krediler

 

Gibi konularda kredi  verebilmektedir.  Bu ve benzeri durumlar için Kobiler ticari bankalardan faizsiz ve masrafsız destek kredisi kullanmaktadırlar.

Kobilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve finansmana daha kolay ulaşabilmelerini temin etmek amacıyla Ticari bankalar ile Kosgeb arasında varılan anlaşma çerçevesinde verilen bu krediler piyasa faiz oranları ile ödeme şart ve vadelerinden farklı bir prosedür ile uygulanmaktadır.

Kosgeb kredisi veren bankalar normal kredi işlemleri (prosedürü) dışında ve daha düşük bir faiz oranı ve kolaylaştırılmış ödeme şartları ile kobileri desteklemektedirler. Yalnız bu desteklerin esas itibariyle Kosgeb tarafından yapıldığını unutmamamız gerekmektedir. Çünkü bu bankalardan aldığımız kredilerin faizleri Kosgeb tarafından ödenmektedir/üstlenilmektedir. Kosgeb kredisi veren Ticari bankaları ele aldığımız yazımıza burada son veriyoruz. Hoşçakalın.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan