Go to ...
Kara Listeye Girmemek için Acil Yapılması Gerekenler


Kara Listeye Girmemek için Acil Yapılması Gerekenler- Yine mükemmel nitelikteki bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızın eşi benzerinin olmadığını söylemek gerekiyor. Çünkü google de genel itibariyle kara listeye girdikten sonra ne yapmalıyım tarzında yazılar dolaşıyor. Ama kara listeye girmemek için ne yapmalıyım yazısı yok. Bundan dolayı da bu yazımız koruyucu hekim misali, hastalığa kapılmadan önlem alma niteliğinde olacaktır. Özellikle de kara listeye düşmek üzere olanlar içinde bir nevi cankurtaran olacağı kanaatindeyim.

KARA LİSTEYE GİRMEMEK İÇİN ÇÖZÜM YOLU GİRİŞİ BÖLÜMÜ

Günümüz ihtiyaçlarının başında kredi kartları ve krediler yer alıyor. Bunlar olmadan neredeyse nefes bile alamıyoruz., Ev, İş. Araba, Düğün vs. v.s bunlarla ilgili yüzlerce örnek var. Dolayısıyla herkes kendi ihtiyacından dolayı bu kredilere sarılıyor. Nasıl olsa aylık şu kadar taksidi rahat öderim diyor ama gel gör ki öyle olmuyor. Ekonomik sıkıntılardan eve ekmek bile zor götürülüyor. İş böyle oluncada bankaların kredi ve kredi kartı borçları ödenemiyor. Dolayısıyla da ne yapacağını bilemeyen vatandaşların sonu kara liste ile sonuçlanıyor.

KARA LİSTE NEDİR?

Bankaya olan kredi kartı ve kredi gibi borçlar 90 gün yani 3 ay boyunca ödenemediği zaman karşılaşacak durum. 90 gün boyunca bankaya ödenmediği zaman bankanın avukatı hemen devreye girer. Böylece de sizin için hukuki süreç başlamış oluyor. Halkın dilinde kırmızı kalem yemiş oluyorsunuz. Bu iş ve işlemlerin sonunda ise Adınız Merkez Bankasının Kara Lİstesine büyük harfler ile yazılıyor. Ardından ise tamı tamına 5 yıl boyunca bu listeden çıkamıyorsunuz. Hiç bir bankadan kredi alamıyorsunuz bu süze zarfında.

Tüm bankalardan yasaklanıyorsunuz. Sadece borcunuz varsa bunu ödüyorsunuz. Artık sizin için ekonomik hayatınızda 5 yıl süre ile bitkisel yaşama girmiş oluyor. Bir çok kişinin yuvası dağılıyor. Bazıları da intihar ediyor. Bazıları da asgari ile bir işe girmeye çalışıyor.

KARA LİSTEYE GİRMEMEK İÇİN YAPILACAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Peki kara listeye girmemek için yapılacak bir şey yok mu? Elbette var. Şimdi sizinle maddeler halinde paylaşacağımız hususlara uyarsanız sizler için kurtuluş yolu olabilir. Sizde ödeme güçlüğü çekiyorsanız muhakkak  bu yazımızdaki çözüm önerilerini dikkate alınız. Sizin düşünemediğiniz çözüm önerileri olabilir. Bu sayede “a şöyle bir çözüm yolu da varmış” diyebilirsiniz. Dilerseniz ilk maddemiz ile yazımıza devam edelim.

1-) Değerli okurlarımız, geniş ufuklu olun ve ileriyi görün. Satranç oyuncularının en sevdiğim yanı 3-5 adım ilerisini görebilmesidir. Sizlerde büyük ihtimalle işletme işlettiğinize göre girişimci bir ruha sahip olun ve kendinizi her zaman geliştirerek zamanın ilerisine taşıyım. Bu sayede eğitim ve seminerler sayesinde ülkenin gidişatının nasıl olacağını kestirin ve gerekli yerde gerekli adımları atınız.

2-) Ön görüşünüze göre önünüzdeki son 2 ayda içerisinde banka borçlarınızı ödeyemeyeceğinizi anladınız. Bu durumda hemen herhangi bir bankaya gidip transfer kredisi çekiniz. Bu kredi sayesinde dağınık borçlarınızı tek bir bankada ve tek bir günde toplayabilirsiniz. Ayrıca 48 ay vade ile uzun bir süreye yayarak rahat bir nefes alarak ödeyebilirsiniz. Eğer bu olmuyorsa bir sonraki maddeye geçelim;

3-) Borcunuzun olduğu bankadan 3 ay ertelemesi isteyiniz. Tabi faiz cezası ödeyeceksiniz ama bu devede pire gibi bir durum. Bu süre ile işlerinizi toparlamaya çalışınız. 3 ay kısa bir süre değil. Kendinize bu süre zarfında bir yol çizin ve emin adımlar ile para kazanmaya çalışın. Bunun içinde geç kalmışsanız;

4-) Arkadaş ve akrabalarınızı yoklayınız. En az 6 aylık para alın. Tabi bu süreyi 1 yıla çıkartabiliyorsanız sizin için daha da iyi olacaktır. 1 yıla kadar dört koldan işinize sarılarak aldığınız borcunuzu arkadaşınıza geri ödeyebilirsiniz. Bu sayede banka borcunuzu ödeyebilir ve kara listeye girmeden kurtulabilirsiniz. Bu yolla da para bulamadıysanız;

5-) Son olarak yapacak şey şu; Gayrimenkul satışı yapmanız gerekiyor. 2 eviniz olabilir. Birinin satışını hemen gerçekleştirin. Yada borcunuza göre arsa, dükkan veya araba satışı da yapabilirsiniz. 2 ay öncesinden fiyatının üstünde bile satış yapabilirsiniz. İşte ileri görüşlülük burada da devreye giriyor. Son dakika satışa çıkarırsanız fiyatının altında bir paraya acil olarak satmanız gerekecek. Siz bu malları satmazsanız banka 3 kuruşa satıp, kendi alacağını alıp, sizinde elinize 2 kuruş bırakacaktır.

Oldukça önemli bir konuyu sizler ile paylaşmış olduk. Bu bir çok insanın derdine deva olabilecek bir  reçete. Bundan dolayı BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİ ADINA LÜTFEN FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu linklerimizi de incelemeyi unutmayınız.

Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği

Vakıfbank Emeklilere Özel Taksitli İhtiyaç Kredisi

BORÇ KAPATMA KREDİSİ VEREN BANKALAR

Kredi kartı taksitlendirme borç transfer kredisi

 

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin