Go to ...
Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği


Kara listeden nasıl silinirim? Kara listeden çıkma, kara listeden çıkma yolları, kara listeden nasıl çıkarım- Değerli okurlarımız oldukça fazla önemli olduğunu düşündüğümüz bir konunun tanıtımı ile karşınızdayız. Çünkü herkes bu dertten muzdarip. Düşünün 2012 yıllı verilerine göre 500 binin üstünde insan sadece borcundan kara listeye girmiş. Dolayısıyla da kara listeden nasıl çıkılır? İsmim nasıl silinir gibi soruların sorgulanması oldukça doğal.

KARA LİSTEDEN ÇIKMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ GİRİŞ

Prensip gereği siz değerli okurlarımıza bir konu arz ederken sağdan soldan kulaktan dolma bilgileri iletmiyoruz. Derinlemesine bir araştırma yaparak sadece doğru bilgileri yalın bir şekilde sizlere sunuyoruz. Kara listeden çıkmak için dilekçe örneğini google de araştırdığımız zaman yazıların içlerinin bomboş olduğuna şahit olduk. Yani başlık var ama içerikte ise basit bir kaç bilgi verilmiş. Dilekçe örneğinden ise yeller esiyor. Madem bu yazılar insanların ihtiyaçlarını karşılamıyor bizlerde en doğru olanı sizler için hazırlamaya çalıştık.

KIRMIZI KALEM VE KARA LİSTE NEDİR?

Çeşitli nedenlerden dolayı bankadan kredi aldınız ve de buna borcuda dahil 90 gün boyunca ödeyemediniz takdirde sizin için banka avukatı tarafından hukuki süreç başlatılır. Bu duruma da banka tarafından Kırmızı Kalem Yeme olayı denir. Ardından da Merkez Bankası tarafından Kara Listeye eklenirsiniz. Bu listeye eklenenler tamı tamına 5 yıl boyunca hiç bir şekilde kredi çekemezler. Ayrıca bu listeden de 5 yıl boyunca çıkamazsınız.

Bu süre zarfında ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirdiyseniz artık 5 yılın sonunda da bir dilekçe yazmanın da zamanı gelmiş oluyor. Dilekçenizde az sonra belirteceğimiz metini temiz bir kağıda yazarak (Bilgisayar çıktısı da olur) TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Caddesi 10. Uluş 06100 Ankara, TÜRKİYE adresine imzalayarak gönderiniz. Fax yolunu ile dilekçenizi göndermeyi denemeyin çünkü ıslak imza şartı var.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

1-) Sorgulama İçin;

T.C MERKEZ BANKASINA

                                                                                                               ANKARA

Bankanız nezdinde bulunan adıma ait negatif nitelikli ferdi kredi veya kaydının olup olmadığının tarafıma bildirilmesini istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İmza                                                                                                                                                                                              ……./……./ 201…..                                                                                                                                                                                                Adı Soyadı

EK: Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Adres: ………………………………………………………………

Cep Telefonu:

Annenizin Kızlık Soyadı:

Vergi Kimlik Numarası (Var ise)

1-) Kara Listeden Çıkmak İçin;

T.C MERKEZ BANKASINA

                                                                                                               ANKARA

Bankanız nezdinde bulunan adıma ait tüm finans kurum ve kuruluşlarına bütün borçlarımı ödedim. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İmza                                                                                                                                                                                              ……./……./ 201…..                                                                                                                                                                                                Adı Soyadı

EK: Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Adres: ………………………………………………………………

Cep Telefonu:

Annenizin Kızlık Soyadı:

Vergi Kimlik Numarası (Var ise)

Bu dilekçeler ile 2 – 3 hafta içerisinde cevap alırsınız. Bu konu ile ilgili sormak istediğiniz soruları da çekinmeden yorumlar bölümünden sorabilirsiniz Değerli okurlarımız anlaşılır ve maksada ulaşılan ve istifade edilecek bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Dilerseniz aşağıda sizler için hazırladığımız farklı konu başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz. Beğendiğinizi tıklamanız yeterli olacaktır.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Cumartesi günü açık olan banka şubeleri

İş Yeri Açmak İçin Kredi Nereden Bulunur?

LÜTFEN BU ÖNEMLİ VE YARARLI YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

Etiketler:, , ,

18 Responses “Kara Listeden çıkmak için dilekçe örneği”

 1. Kadir
  7 Aralık 2017, 18:32

  Kara listeden cıkmak icin dilekce yazdım faydası olurmu borclarımı odedim 3 sene oldu

 2. Bilal
  28 Kasım 2017, 22:17

  Meraba şirketimin adına yüklü miktarda fatura kesilip sahte tepligatla haciz işlemleri yapıldı daha sonra mahkemeye başvurdum dolandırıcılar tarafından sahte işlem yapıldığı anlaşıldı haciz işlemleri durduruldu hacze giden mallarımı geri aldım fakat icra takibi dicilime işledi çok madur oldum elimde mahkeme kararı var bu haciz kaydını nasıl saldırırım lütfen yardımcı olurmusunuz saygilar

 3. ilyas
  13 Ekim 2017, 13:20

  merhaba yaklaşık olarak 2 sene önce kredi borcumdan dolayı sicilim bozuldu 1.5 sene önce tüm borçlarımı kapattım ve şuan hiçbir bankaya borcum yok ama bu süre zarfında hangi bankaya gittiysem kredi için olumsuz cevap aldım.sizin söylediğiniz bu dilekçeyi gönderdiğimiz takdirde olumlu bir cevap alırmıyız yani kredi çekebilecek duruma gelebilirmiyim sizce.

  • Özgür
   1 Mart 2019, 17:57

   Uyap vatandaşlık portalından bütün açık kapalı icra dosyalarını görebilirsiniz. Buradaki kapalı dosyaları ayrıntılı bir şekilde merkez bankasına dilekçe yazın, cevap gelir. Arada Uyap a da bakın bence

 4. Sera
  12 Ekim 2017, 06:59

  Tek bir bankaya olan borcumu bir seferde ödedim hiçbir borcum yok kara listeden ne zaman silinir adım teşekkürler.

 5. Ertuğrul
  12 Ağustos 2017, 16:28

  Merhaba askerlik görevimi yerine getirdigim sirada 120 tl gibi unuttugum komik bir meblagdan ötürü kara listeye girmis olabilirim. Suan 1 yıllık sigortali calisan olmama ragmen hala daha kredi notunuz hesaplanamamistir cevabini aliyorum ve kredi karti da alamiyorum acaba benim yapabilecegim bir sey var midir ?

  • salim
   1 Aralık 2017, 23:41

   Senin yine çok benim 50 tl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin