Go to ...
HANGİ ÇİFTÇİLERİMİZ ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE OLAN KREDİ BORÇLARI 1 YIL ERTELETEBİLİR?


Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine bulunan vatandaşlarımızın dikkatle bu yazımızı okumaları gerekir. Zira hükumetimiz aldığı bir karar ile 2016 yılı içerisinde çeşitli afetlerden etkilenmiş/zarar görmüş çiftçilerimizin T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını 1 yıl süreyle ertelenmesi kararını almıştır.

Hangi Çiftçilerimiz 1 yıllık kredi borcu ertelemesinden yararlanabilecektir; Bu ertelemeden faydalanabilecek çiftçi ve ile uğraşan vatandaşlarımızın söz konusu yıl içerisinde Taban suyu yükselmesi, aşırı sıcak zararı, heyelan, sel&su baskını, güneş yanıklığı, yıldırım düşmesi, sam yeli, çığ heyelan, aşırı yağış, kar fırtınası, aşırı kar yağışı  don, kuraklık , dolu, kırağı, hortum gibi doğal afetlere maruz kalmış ve bu afetler nedeniyle ürünleri, hayvanları, tesisleri ve seraları zarar  görmüş çiftçilerimiz bu borç erteleme imkanından faydalanabileceklerdir.  Kredi borcunun ertelenmesi için zarara uğrayan çiftçimizin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS)kayıtlı olmaları gerekmektedir.

1 Yıl Kredi Borcunun Ertelenmesi imkanı hangi tarihler arasında meydana gelen zararlar için söz konusudur; Borç erteleme imkanından faydalanacak çiftçilerimizin uğradıkları zararın 01/01/2016-31/12/2016 tarihleri arasında gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

1 yıllık borç ertelemesinden faydalanabilmek için ne oranda bir zarara uğramış olmak gerekmektedir; Bu erteleme imkanından faydalanacak çiftçilerimizin seralarının, ürünlerinin, hayvanlarının, tesislerinin %30 oranında zarar görmüş olması gerekmektedir. Tabii afetlerden %30 zarar görmüş çiftçilerimizin ayrıca İl yada ilçe hasar tespit komisyonlarınca hasarlarını tespit ettirmeleri gerekmektedir.

Çiftçilerimizin T.C. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteletmek için nereye başvurmaları gerekmektedir; Yukarıda sayılan tabi afetlerden zarar gören vatandaşlarımız İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonlarına hasarlarını tespit ettirdikten sonra 1 aylık süre içerisinde Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve İlgili Tarım Kredi Kooperatifine başvurmaları gerekmektedir.

Bakanlar Kurulu Kararı İle 1 yıl uzatılacak kredi borçlarına erteleme süresince ne kadar faiz uygulanacak; Erteleme kapsamında çiftçilerimize %3’lük bir faiz uygulanacaktır.

Çiftçilerimiz doğa ile mücadele ederek ekmeklerini topraktan çıkaran bir mesleğin mensuplarıdır. Mazot, Gübre, Zirai ilaç, tohum (bider) , işçilik masrafları ile uğraşan çiftçilerimiz zaten çok zor şartlarda ekmeklerini kazanmaktadırlar. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız ise sağlık, yem giderleri gibi giderlerle uğraşmaktadırlar. Tabi afetler ise öngörülemez şeylerdir. Aylarca çalışıp didinen çiftçilerimizin mahsulleri, hayvanları, tesisleri birkaç dakikalık bir fırtına, afet ile yerle bir olabilmekte yetiştirdikleri ürünler, besledikleri hayvanlar telef olabilmektedir. Gıda , Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımız bu durumlara maruz kalmış çiftçilerimizi zor durumda kalmamaları için desteklemiş ve T.C. Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını 1 yıl erteleme kararı almıştır. Bu öngörülemez tabi afetlerden muzdarip olmuş/zarar görmüş çiftçilerimiz için can suyu niteliğindedir.

Bu erteleme desteğinden faydalanmak isteyen çiftçi/hayvancılarımızın yukarıda ayrıntılı anlattığımız prosedürü takip etmeleri ve başvurularını geciktirmeden yapmaları gerekmektedir. Hükumetimiz Milli Tarım Projesi ile çiftçilik ve hayvancılık ile ugraşan vatandaşlarımıza bir sürü destek,teşvik ve kredi imkanı getirmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tabi afetlerden etkilenen çiftçilerimizin borçlarını nasıl erteletebilecekleri konusunu ele aldığımız yazımız burada son bulmaktadır. Esenlik içinde kalın.

Tags: , , , , , , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Banka

Garanti Bankası Sonbahar Kredisi Online Başvuru İmkanı

Garanti Sonbahar Kredisi, Garanti Anında Kredi, Uygun ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Hesaplı Kredi Başvurusu – Arkadaşlar bankaların kredi kampanyalarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Güncel ve kaliteli tüm kredi haberlerini detaylandırmaya ve inceleyerek sunuyoruz. Maksadımız en hesaplı krediyi rahatça bulabilmeniz. Malum sonbaharı iliklerimize kadar hissediyoruz. Yalnız bununla beraber, kış aylarına hazırlıklarında yapılması gerekiyor. Çiftçinin, esnafın, memurun,

5.000 TL Sonbahar Krediniz İş Bankasında Üstelik SMS ile Başvuru İmkanı

Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Kampanyası, Düşük Faizli Sonbahar kredisi, T.C İle Başvuru,  Hesaplı ve Uygun Kredi – Yaz aylarını bayramlar ile ve tatiller ile geçirdik. Bir çok kimse için yaz çok iyiydi. Ama bir o kadarda masraflıydı. Masraflar bitti derken şimdide sonbahar geldi ve kışa hazırlıkların yapılması gerekiyor. Esnafı da, işçisi de, memuru

Halkbank’tan Müşterilerine Düşük Faiz İle Anında Hızlı İhtiyaç Kredisi

Halkbank Hızlı Kredi, Türkiye Halk Bankası anında kolay ihtiyaç kredisi, hesaplı ve uygun acil kredi – Değerli dostlarımız, aylardır bankaların en hesaplı ve en özel kredi kampanyalarını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Vatandaşa kredi lazım. Ama bunu en hesaplı olacak şekilde halletmek istiyorlar. Tabi kredi çekerken de genel anlamda bazı özel günleri daha çok tercih ediyoruz. Örneğin

Düşük faizli ve Uzun Vadeli Eğitim Krediniz Fibabanka’da

Fibabanka eğitim kredisi, fibabanka okul kredisi, hesaplı ve uygun kredi – Güzel bir bayram tatilinin ardından işimize gücümüze bakmaya başladık. Lakin bu sıralar okullar ve üniversiteler açılacak. Haliyle de çocuğuna güzel bir gelecek sunmak isteyen ebeveynleri de bir telaş sarmış durumda. Zira okul ücretleri oldukça pahalı. Bankalarda ise bayram kredilerinin yerini yavaş yavaş eğitim kredileri

Halkbank’tan Emekli Amca ve Teyzelerimize Düşük Faizli Mini Kredi

Halkbank Emekli Mini Kredi, Halkbank Emeklilere Özel Hesaplı Kredi, Türkiye Halk Bankası Uygun Emekli Kredisi – Saygıdeğer Emekli Büyüklerimiz; Amcalarımız, Teyzelerimiz, Abilerimiz ve Ablalarımız. Bu yazı sizlere özel. Sizler için yeri geldiğinde bankaların kredi kampanyalarını paylaşıyoruz zaten. Lakin çoğu zaman emekliler gerçekten de araştırma yapmadığından yüksek faizli kredi çekmek durumunda kalıyorlar. Çoğuda %1,50’nin üstünde faizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan