Go to ...
HANGİ ÇİFTÇİLERİMİZ ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE OLAN KREDİ BORÇLARI 1 YIL ERTELETEBİLİR?


Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine kredi borcu bulunan vatandaşlarımızın dikkatle bu yazımızı okumaları gerekir. Zira hükumetimiz aldığı bir karar ile 2016 yılı içerisinde çeşitli afetlerden etkilenmiş/zarar görmüş çiftçilerimizin T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını 1 yıl süreyle ertelenmesi kararını almıştır.

Hangi Çiftçilerimiz 1 yıllık kredi borcu ertelemesinden yararlanabilecektir; Bu ertelemeden faydalanabilecek çiftçi ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın söz konusu yıl içerisinde Taban suyu yükselmesi, aşırı sıcak zararı, heyelan, sel&su baskını, güneş yanıklığı, yıldırım düşmesi, sam yeli, çığ heyelan, aşırı yağış, kar fırtınası, aşırı kar yağışı  don, kuraklık , dolu, kırağı, hortum gibi doğal afetlere maruz kalmış ve bu afetler nedeniyle ürünleri, hayvanları, tesisleri ve seraları zarar  görmüş çiftçilerimiz bu borç erteleme imkanından faydalanabileceklerdir.  Kredi borcunun ertelenmesi için zarara uğrayan çiftçimizin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS)kayıtlı olmaları gerekmektedir.

1 Yıl Kredi Borcunun Ertelenmesi imkanı hangi tarihler arasında meydana gelen zararlar için söz konusudur; Borç erteleme imkanından faydalanacak çiftçilerimizin uğradıkları zararın 01/01/2016-31/12/2016 tarihleri arasında gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

1 yıllık borç ertelemesinden faydalanabilmek için ne oranda bir zarara uğramış olmak gerekmektedir; Bu erteleme imkanından faydalanacak çiftçilerimizin seralarının, ürünlerinin, hayvanlarının, tesislerinin %30 oranında zarar görmüş olması gerekmektedir. Tabii afetlerden %30 zarar görmüş çiftçilerimizin ayrıca İl yada ilçe hasar tespit komisyonlarınca hasarlarını tespit ettirmeleri gerekmektedir.

Çiftçilerimizin T.C. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteletmek için nereye başvurmaları gerekmektedir; Yukarıda sayılan tabi afetlerden zarar gören vatandaşlarımız İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonlarına hasarlarını tespit ettirdikten sonra 1 aylık süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve İlgili Tarım Kredi Kooperatifine başvurmaları gerekmektedir.

Bakanlar Kurulu Kararı İle 1 yıl uzatılacak kredi borçlarına erteleme süresince ne kadar faiz uygulanacak; Erteleme kapsamında çiftçilerimize %3’lük bir faiz uygulanacaktır.

Çiftçilerimiz doğa ile mücadele ederek ekmeklerini topraktan çıkaran bir mesleğin mensuplarıdır. Mazot, Gübre, Zirai ilaç, tohum (bider) , işçilik masrafları ile uğraşan çiftçilerimiz zaten çok zor şartlarda ekmeklerini kazanmaktadırlar. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız ise sağlık, yem giderleri gibi giderlerle uğraşmaktadırlar. Tabi afetler ise öngörülemez şeylerdir. Aylarca çalışıp didinen çiftçilerimizin mahsulleri, hayvanları, tesisleri birkaç dakikalık bir fırtına, afet ile yerle bir olabilmekte yetiştirdikleri ürünler, besledikleri hayvanlar telef olabilmektedir. Gıda , Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımız bu durumlara maruz kalmış çiftçilerimizi zor durumda kalmamaları için desteklemiş ve T.C. Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını 1 yıl erteleme kararı almıştır. Bu öngörülemez tabi afetlerden muzdarip olmuş/zarar görmüş çiftçilerimiz için can suyu niteliğindedir.

Bu erteleme desteğinden faydalanmak isteyen çiftçi/hayvancılarımızın yukarıda ayrıntılı anlattığımız prosedürü takip etmeleri ve başvurularını geciktirmeden yapmaları gerekmektedir. Hükumetimiz Milli Tarım Projesi ile çiftçilik ve hayvancılık ile ugraşan vatandaşlarımıza bir sürü destek,teşvik ve kredi imkanı getirmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tabi afetlerden etkilenen çiftçilerimizin borçlarını nasıl erteletebilecekleri konusunu ele aldığımız yazımız burada son bulmaktadır. Esenlik içinde kalın.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Oguzhan