Go to ...
Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor


findeks kredi notu renkleri, findeks renkleri, findeks rengi nedir?- Son yıllarda hayatımızda ciddi manada kendini hissettiren findeks kredi notu, bir çoğunun yaşamını mahvetmiş durumda. Bir çoğunun da kredi çekmesi ile yeni tanıştığı bir kavram. Maalesef bankalar kredi başvurusunda arık kredi notunuzu inceliyor. Ardından da bu nota göre size kredi verip vermeyeceğinize karar veriyor. Bundan dolayı da bu kavram ciddi manada değer kazanıyor.

Lakin bankalar kredi notunuzu söylerken kırmızı, yeşil gibi renklerden yararlanırlar. Örneğin size notunuz turuncu derler. Tabi sizin de aklınız karışır. Turuncu da ne? Ne den kredi vermediler ki? Daha neden kredi verilmediğini anlamadan bir çok soru da aklınızı kurcalar gider. İşte bu ve buna benzer soruları çözüme kavuşturma adına bugün Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor? konusunu sizler için açıklamaya çalışacağız.

FİNDEKS PUAN ARALIKLARI NELERDİR?

Bildiğiniz üzere findeks sizlere bankasal işlemlerinize göre bir puan veriyor. Kredi ve kredi kartı gibi borçlarınızı zamanında ödediniz mi? gibi faktörlere bakarak kredi notunuz belirler. Kredi notunuz da 0 ile 1900 puan aralıklarında belirler. Ayrıca da bunu 5 ana gruba ayırır. Dilerseniz şimdi de bu puan aralıklarını belirtelim. Bunlar; 0 – 799 arası (Çok Riskli), 800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi)1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak belirlenmiştir.

FİNDEKS KIRMIZI RENGİ NE ANLAMA GELİYOR?

0 – 799 arası (Çok Riskli) KIRMIZI;  Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür. Bu puan türünü genel itibariyle sicilini bozduranlar yani kara listeye girenlerdir. Dolayısıyla Kırmızı kalem yeyip, Kara Listeye girenler 5 yıl boyunca kredi çekemeyiz. Hatta çoğu zaman kredi kartı bile alamazlar Kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulur. Lakin şunu da belirtelim hemen kara listeye girmeyenler ufak bir kaç puan fark ile bir üst kategoriye çıkabilecekler de bulunabilir.

FİNDEKS TURUNCU RENK NE ANLAM İFADE EDİYOR?

800 – 1299 arası (Orta Riskli) TURUNCU; Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür. Bu puan grubundaysanız pekte fazla kolay kredi alabileceğinizi söyleyemeyiz.  Ancak gayrimenkullerinizi ipotek gösterebilirsiniz. Yada kredi notu yüksek ve gelir belgesine sahip birini kefil göstererek de kredi almanız mümkün. Ama işin açıkçası bu zamanda böyle kefil olacak birisini bulmak.

FİNDEKS SARI RENGİNİN ANLAMI NE?

1300 – 1499 arası (Az Riskli)SARI: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur. Borçlarınızı ödeme de sıkıntı yaşamıyorsanız ve düzenli bir gelire de sahipseniz kredi alabilirsiniz. Burada gelir durumunuz devreye girer. Gelir durumunuzun %40’ı ile %70’i arasında bir kredi belirlenir. Ayrıca maaşın durumunuzun üstünde de bir kredi talep etmemeniz gerekiyor.

FİNDEKS AÇIK YEŞİL RENGİNİN NE DEMEK OLUYOR?

1500 – 1699 arası (İyi) AÇIK YEŞİL;  Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır. Bankalar kredi notu iyi olan müşterilerine kredi verirken genelde tereddüt etmezler. Tabi kredi alırken maaşınızın belirleyici olacağı gibi daha önce kredi alıp almadığınız yani giderlerinizin durumu limiti belirleyecektir. Bu kredi notu iyi olduğundan faiz oranı da diğer kategorilere göre de düşük olacaktır. Aslında herkeste olması gereken puan aralığıdır.

FİNDEKS KOYU YEŞİL RENGİ NE ANLAMA GELİYOR?

1700 – 1900 arası (Çok İyi) KOYU YEŞİL; Kolayca kredi kullanabilen gruptur. Bu puan grubundaki insanlara kredi muslukları düşük faiz ile açılır ki o bankanın müşterisi olsunlar diye. Bankalar koyu yeşil olan kredi notu sahiplerine bayılırlar. Bu notun anlamı adam borcuna sadıkdır demek oluyor. Ayrıca borcunu zamanında ödeyebilen kişinin işleri dolayısıyla geliri de iyi olacaktır. Çok iyi müşteri bankaya her zaman para akışını sağlayacaktır.

Sizler için faydalı bir yazı derlediğimizi düşünüyoruz, zira google de böylesi bir yazıya rastladım dersem yalan olur. Her şeyi tüm ayrıntılarına kadar didik didik yazıp sizlere sunmuş olduk. Sizlerden ricam böylesi faydalı ve yararlı yazıyı FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞMANIZ.

Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

 

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About Benjamin